Alicante: zabytki

Hiszpańskie Alicante to miasto nie tylko przepięknie usytuowane, ale także miejsce, które na stałe zapisało się na kartach historii. Położone w południowo-wschodniej Hiszpanii stanowiło ważny punkt portowy na Morzu Śródziemnym, dziś natomiast jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, centralnym miastem regionu oraz niezwykle popularnym w Europie ośrodkiem turystycznym. I nic w tym dziwnego, gdyż to miejsce ma swój urok, który zawdzięcza rozwiązaniom urbanistycznym – stare wąskie uliczki, znaczące zabytki oraz pozostałości dawnych budowli idealnie komponują się z kompleksami turystycznymi i typową miejską zabudową. Dodatkowym atutem jest fakt, że Alicante nie straciło swojego portowego charakteru. Malowniczą panoramę miasta wzbogacają jachty przycumowane w zatoce, przypominające poniekąd o dawnych dziejach tego wybrzeża.

Alicante, widok na port
Alicante / fot. Panchurret@wikimedia.org

Alicante – perła Costa Blanca

W Alicante – zabytki to główne atrakcje tego miasta. Obiektem, którego nie da się przeoczyć, będąc w Alicante, jest niewątpliwie twierdza czy raczej Zamek Santa Barbara (Castillo de Santa Bárbara). Położona na wzniesieniu Monte Benacantil warownia, to przede wszystkim wizytówka miasta, ale także najlepsze miejsce widokowe, z którego podziwiać można zatokę Costa Blanca, znajdującą się nieopodal wyspę Tabarca oraz całe miasto. Zwiedzanie pozostałości zamku jest bezpłatne, a dostać się tam można windą, udostępnioną specjalnie dla potrzeb turystycznych. Twierdza wygląda wyjątkowo pięknie wieczorami i nocą kiedy jej mury zostają podświetlone i majestatycznie górują nad miastem, tworząc nastrój tajemniczości.

Bazylika de Santa Maria

Wybudowana między XIV a XVI wiekiem w miejscu dawnego meczetu, Bazylika de Santa Maria to kolejny zabytek, który watro zobaczyć, będąc w Alicante. Ten obiekt to najstarszy kościół w mieście i jedna z jego głównych atrakcji dla zwiedzających. Wykonane w większości w gotyckim stylu wnętrze kryje w sobie wiele zabytkowych przedmiotów, z których najważniejsze są z pewnością organy z XVII wieku oraz jeszcze starsza chrzcielnica. Wzrok turystów przyciąga Ayuntamiento, czyli ratusz miejski pochodzący z XVIII wieku, którego fasada jest doskonałym< przykładem architektury barokowej.

Warte odwiedzenia w Alicante

Z kolei wybudowany w XIX wieku Teatro Principal to neoklasycystyczny budynek, ozdobiony sześcioma kolumnami i zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. Zjawiskowo wygląda nie tylko jego fasada, ale także wnętrze teatru wykonane w stylu włoskim z bogatymi zdobieniami. To idealne miejsce, aby poznać tutejszą kulturę – masz możliwość zobaczenia kunsztu architektonicznego i jednocześnie obejrzenia doskonałego spektaklu. Innym godnym uwagi zabytkiem jest znajdujący się w centrum miasta Zamek San Fernando. Dawniej miał pełnić funkcje obronne, natomiast dziś jest miejscem spotkań mieszkańców Alicante.

Podróż na wyciągnięcie ręki

Wybierając się na wycieczkę po obrzeżach Alicante warto odwiedzić Klasztor Santa Faz, czyli Klasztor Świętego Oblicza (około 5 km od miasta). To jedno z bardziej popularnych miejsc kultu w Hiszpanii – w drugi czwartek po Wielkanocy przybywają tutaj tysiące pielgrzymów, aby wspólnie modlić się przy znajdujących się w klasztorze relikwiach.
Alicante – zabytki, miejsca wyjątkowe, reprezentatywne obiekty. Także hotele turystyczne, piękne plaże i spacerowe deptaki. To miasto łączące historie ze współczesnością. Ze względu na atrakcyjność tego miejsca istnieje wiele połączeń lotniczych z Polski do Alicante. Jeden z największych w Hiszpanii międzynarodowych portów lotniczych znajduje się około 9 km od centrum Alicante, więc ciężko o bardziej dogodne warunki komunikacyjne. Wystarczy, że zdecydujesz się na podróż do Alicante – jednego z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na południu Hiszpanii.

Comments are closed.