Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

19 wrz 2020
21 wrz 2020
Dodaj następny pokój
Drodzy Klienci, uprzejmie informujemy, że nasza infolinia jest czynna w godzinach od 9 do 15. Wszelkiego typu wątpliwości związane z rezerwacją i zwrotami prosimy kierować na adres: bok@bluesky.pl. Jeśli dana linia lotnicza odwołała przelot, to może Ci przysługiwać zwrot wartości zakupionego biletu lub voucher na podróż w innym terminie. Jednocześnie przypominamy, że warunki dotyczące zwrotów mogą się różnić w zależności od linii lotniczej i są obarczone długim okresem oczekiwania, a każda rezerwacja jest rozpatrywana indywidualnie oraz zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Prosimy o zrozumienie i cierpliwość.

Atatürk – transport i dojazd

Stambulskie lotnisko imienia Ataturka położone jest w europejskiej części miasta. Oddalone jest od centrum o 24 kilometry i leży w dzielnicy Yesilköy, pomiędzy Bakırköy na południowym wschodzie a Küçükçekmece na północnym zachodzie. Port lotniczy wybudowano bardzo blisko wybrzeża Morza Marmara.

Autobus

System autobusowy doskonale łączy centrum miasta z lotniskiem Ataturk. Transport zapewniony jest linią autobusową oznaczoną jako 96T. Bilet dla osoby dorosłej to koszt 7,5 TRY (około 12 PLN) a dla dziecka 1,5 TRY (około 4 PLN). Autobus swoją trasę kończy w Taksim – w samym sercu miasta. W dni robocze linia 96T kursuje co godzinę. Bez większego znaczenia jest to, czy planujemy podróż w ciągu tygodnia czy w weekend, ponieważ godziny odjazdu nie zmieniają się zbytnio. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie: link.

Oprócz autobusów miejskich funkcjonuje również system transportowy zapewniany przez władze lotniska. Firma Havas zapewnia autokary kursujące o każdej pełnej godzinie. Dojeżdżają one do dzielnic Sultanahmet, Bakırköy, Taksim w części europejskiej miasta oraz Kozyatağı w azjatyckiej. Bilet autokarowy kosztuje 17 TRY (około 31 PLN).

Metro

Metro zapewnia dogodny dojazd do centrum miasta z lotniska Ataturk. Transport tego rodzaju umożliwia ominięcie miejskich korków. Z centrum miasta najłatwiej dostać się metrem noszącym nazwę Funikuler do przystanku atKabatas, a następnie przy użyciu miejskiego tramwaju do stacji Zeytinbunru. Stamtąd najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie bezpośredniego połączenia metrem z lotniskiem Ataturk. Metro jest również jednym z tańszych metod podróży. Żeton na jeden przejazd kosztuje 1,5 TRY (około 3 PLN).

Taksówki

Sprawny system firm przewozowych zdecydowanie ułatwia transport w obrębie miasta. Dobrze zorganizowani przewoźnicy działają również na stambulskim lotnisku Ataturk. Taxi to łatwo zauważalne żółte samochody zapewniające dojazd w miejsca, do których nie dociera żaden publiczny środek transportu. Koszt skorzystania z tych samochodów to 2,5 TRY (około 4,5 PLN) przy wejściu do taksówki oraz 1,4 TRY (około 2,5 PLN) za każdy przejechany kilometr.

Transport wodny

Co prawda nie funkcjonuje bezpośrednie połączenie z wykorzystaniem tramwaju wodnego, jednak warto zwrócić uwagę na taką możliwość. Z pobliskiej Bakırköy zapewniony jest kurs do Kadiköy na azjatyckim wybrzeżu miasta. Tramwaj wodny to z całą pewnością najbardziej malowniczy transport. Ataturk z racji bliskości morza, pełne jest pięknych widoków. Najlepiej jest je podziwiać z pokładu statku lub samolotu.

Samochodem

.

Najkrótszy dojazd z lotniska Ataturka do Stambułu jest przedstawiony na poniższej mapie:

Dodatkowe informacje

Aby uzyskać podstawowe informacje na temat lotnisk, odwiedź stronę: Lotniska w Stambule.

, , , ,

Comments are closed.