Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

18 kwi 2024
20 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Komunikacja miejska w Amsterdamie

Wszystko bez problemu zdążysz zwiedzić. Doskonałe, sprawne połączenia i duży wybór środków transportu to zalety komunikacji miejskiej w Amsterdamie. Od słynnych rowerów, przez taxi-łodzie, po tramwaje, autobusy, metro. Można także kupić bilet na specjalny turystyczny autokar, który przejeżdża przez najważniejsze punkty miasta. Szczegółowe informacje i plany tras takiego autokaru znajdziesz w broszurze dostępnej na stronie: link

Bilety i karty

Od czerwca 2011 roku zamiast papierowych biletów dostępne (i obowiązujące) są wyłącznie PT Smart Cards (OV-chipkaart) upoważniające do korzystania z tramwajów, autobusów i metra. To karta z chipem, którą można doładowywać, na jednorazowy bilet lub sezonowy. Publiczny przewoźnik GVB proponuje także karty 24-godzinne lub kilkudniowe (max. tygodniowe), dzięki którym możesz podróżować po Amsterdamie bez ograniczeń, tramwajami, autobusami czy metrem. Karty dostępne są w kasach GVB Tickets & Info office lub w biletomatach (GVB Ticket Vending Machines). Ceny takich biletów zaczynają się już od 7 euro. Jeśli interesuje cię nie tylko stolica, ale i jej okolice, szybko i wygodnie dostaniesz się do wybranego miejsca dzięki autobusom spółki Connexxion. Na dowolne korzystanie z autobusów Connexxion pozwala Amsterdam Tourist Ticket (1-dniowy za 10 euro, 3-dniowy za 20 euro). Szczegółowe informacje dotyczące taryf i zniżek znajdziesz na: link

Rowery

To chyba najlepszy sposób, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym – szybko dostać się w wybrane miejsce i jednocześnie poczuć wyjątkową atmosferę codziennego Amsterdamu. Jest tu ponad 400 km rowerowych ścieżek i mnóstwo stanowisk, z których możesz wypożyczyć wybrany jednoślad (dostępne są też tandemy i rowery dla dzieci). Cena karty na rower (bicycle supplement, który można doładować do swojej OV-chipkaart) wynosi 1,60 euro za dzień. Warto także wiedzieć, że zabytkowe centrum stolicy w większości jest niedostępne dla ruchu samochodowego. Chcąc więc lepiej poznać Amsterdam, rower wydaje się idealny.

Tramwaj w Amsterdamie komunikacja miejska

Tramwaj w Amsterdamie / fot. http://www.flickr.com/photos/89246112@N00/6458955891

Komunikacja miejska w Amsterdamie

Tramwaje są doskonałe na krótkie trasy wokół miasta lub do dalszych dzielnic. Wszystkie zaczynają swoje kursy w centrum. Metro rozpoczyna trasę od Central Station i sprawdza się, jeśli naprawdę zależy ci na czasie, nawet kosztem amsterdamskich widoków. Istnieje też bardzo gęsta sieć połączeń autobusowych. Zawiozą cię niemal wszędzie i o każdej porze. Ciekawą formą transportu są darmowe promy. Kursują po rzece IJ, dowożąc pasażerów do północnej części miasta. Komunikacja miejska w Amsterdamie jest genialnie skoordynowana, chociaż, pasjonaci rowerów, często narzekają na zdarzające się (acz drobne) opóźnienia.

Taksówki

W Amsterdamie przybierają różne formy. Są oczywiście tradycyjne samochody-taxi, ale i motory-taxi, łodzie-taxi czy rowery-taxi. W stolicy korzystanie z taksówek jest bardzo popularne i wiele firm oferuje takie usługi. Od 2012 roku całkowitą cenę za kurs nalicza się po zsumowaniu trzech elementów: ceny początkowej (max. 2,66 euro), ceny za długość trasy (1 km to max. 1,95 euro), ceny za czas kursu (1 min to max. 0,32 euro). Należy mieć na uwadze, że w ciasnym centrum taksówki nie mogą zatrzymywać się w dowolnych miejscach. Więcej o korzystaniu z amsterdamskich taksówek na stronie: link.

Comments are closed.