rezerwuj Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

24 kwi 2024
26 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Dubrownik: atrakcje

Snując się kamiennymi uliczkami, w cieniu murów, wysokich baszt i twierdz masz wrażenie, jak gdybyś zagiął czasoprzestrzeń i znalazł się na powrót w XVIII wiecznym Dubrowniku. Za dnia to miasto cieszy oczy przyjezdnych niepowtarzalnymi zabytkami, jednak gdy nastanie noc, budzi się w nim duch młodości, który zaprasza do długiej i wyczerpującej zabawy. Jakie jeszcze tajemnice skrywa „perła Adriatyku”?

Za dnia

Oczarowany majestatycznością architektury i niespotykanym spokojem (gdyż w Starym Mieście ruch samochodowy jest zabroniony) będziesz przeć do przodu, by zachłysnąć się tymi cudami natury, jakie do zaoferowania ma Dubrownik, atrakcje te są bezdyskusyjnie wspaniałe. Na tle miasta rozpościerają się wapienne klify, w błękicie morza Adriatyckiego odbijają się mury obronne, na korony których można się wspiąć (po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 HRK) i podziwiać zapierające dech w piersiach pejzaże. Wolnostojąca twierdza Lovrijenac stanowi znak rozpoznawczy Dubrownika. Niegdyś służyła do obrony miasta i portu Kalarinja, dziś mieści się tu teatr, a podczas letniego festiwalu wystawiany jest Hamlet.

800px-DubrownikPanorama

Dubrownik/ fot. RatomirWilkowski@wikimedia.org

Stradun – główna ulica Dubrownika

Przekroczywszy Bramę Pile wiedz, że nie ma już odwrotu, bo oto znalazłeś się na Stradun – mierzącym niemal 300 metrów długości bulwarze z wypolerowaną na błysk wapienną posadzką. Tuż przy wejściu znajduje się Wielka Studnia Onofria ozdobiona16 reliefami w postaci renesansowych maszkaronów tryskających wodą, a legenda głosi, że napicie się jej przynosi szczęście. Nie sposób również przeoczyć XV-wiecznego portalu Pieta wykonanego w stylu kwiecistego gotyku, stanowiącego wejście do kościoła franciszkanów. Na Stradun również odbywają się doroczne uroczystości, w tym procesja 3 lutego na cześć Świętego Błażeja oraz obchody przyjęcia Nowego Roku.

Centrum Dubrownika

Spacerując główną ulicą, co rusz mijając wąskie przecznice, coraz wyraźniej słychać gwar rozbrzmiewający na placu Luzy. Można przycupnąć w jednej z wielu kawiarń i oddać się kontemplacji na temat piękna tutejszej architektury albo skosztować wytrawnych dań kuchni morskiej, a zaspokoiwszy potrzeby ciała oddać się na powrót zwiedzaniu. W Pałacu Sponza, który jako jeden z niewielu przetrwał trzęsienie ziemi z 1667 roku można bezpłatnie zwiedzać komnatę memorialną, w której znajdują się fotografie dokumentujące okres agresji armii jugosłowiańskiej na Dubrownik na przełomie roku 1991 i 1992. W Bliskim sąsiedztwie wnosi się wieża dzwonniczo-zegarowa, na której umieszczono tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Dubrowniku latem 2003 roku.

W NOCY

W dzień nieco ospałe, jednak, gdy ostatni promień słońca zniknie za horyzontem, miasto odżywa na nowo. W okresie od czerwca do końca sierpnia do miasta zjeżdżają się tłumy ludzi, by uczestniczyć w największym chorwackim wydarzeniu kulturalnym, jakim jest Letni Festiwal w Dubrowniku. Po raz pierwszy imprezę zorganizowano w 1950 roku, a kilka lat później stała się członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali. Co roku festiwal zaszczycają swoją obecnością osobistości ze świata kultury i sztuki na całym świecie. Liczne koncerty, promocje dzieł literackich, przedstawienia operowe i teatralnie niejednokrotnie odbywają się na świeżym powietrzu, w tym w atrium Pałacu Rektorów, na tarasie twierdzy Ravelin czy w parku należącym do szkoły artystycznej.

Festiwal kina niezależnego Libertas

Również w czerwcu odbywa się festiwal Libertas, który zgromadzonej publiczności prezentuje największe osiągnięcia kina niezależnego. To wydarzenie ma na celu promowanie idei wolności, przekazów uniwersalnych dla całej ludzkości bez względu na to, w której części świata żyjemy. Projekcje odbywają się najczęściej pod gołym niebem, a w przerwie pomiędzy kolejnymi seansami można porozmawiać z gośćmi i znawcami filmowymi, którzy regularnie przyjeżdżają do Dubrownika. W 2009 roku na festiwalu pojawiły się także akcenty polskie, a były to: „Jeden dzień w PRL”, „Królik po berlińsku” oraz „Krasnoludki jadą za granicę”. Chcąc się „wyszaleć” w rytm dyskotekowej muzyki serwowanej przez lokalnych DJ-ów, należy wstąpić do Factory Club stworzonego w dawnej fabryce lakierów i farb. Mieści się on niedaleko Mercante Shopping Center, a jednorazowo może się tu bawić aż 1500 osób. Imprezy odbywają się od czwartku do soboty od godziny 22, a za niezapomniane wrażenia trzeba zapłacić 30 HRK.

Aktywny Dubrownik

Zabytkowa architektura, kapitalny gustem muzyczny i szacunek do rodzimego dziedzictwa kulturowego – to nie wszystko, czym może pochwalić się Dubrownik. Atrakcje sportowe i rekreacyjne są wysoko cenione przez turystów z całego świata. Głębiny morza Adriatyckiego zapraszają niestrudzonych poszukiwaczy przygód, do ich eksplorowania pod czujnym okiem profesjonalisty lub na własną…płetwę. Miłośnicy żeglugi czy nart wodnych również nie powinni czuć się rozczarowani. Ci, którzy preferują długie wędrówki po stałym lądzie, koniecznie powinni dotrzeć na wzniesienie Srđ, z którego można podziwiać miasto i skrzące się czerwienią dachówki domostw.

Wycieczki wzdłuż wybrzeża

Miejscowe biura turystyczne organizują całodniowe wycieczki wzdłuż wybrzeża. Najpopularniejszym celem jest wiecznie zielona wyspa Korčula, na której urodził się znamienity pisarz i podróżnik Marco Polo. Część wyspy Mljet stanowi park narodowy, znajdują się tutaj dwa pseudo jeziora (Veliko i Malo Jezero) oddzielone od morza wąskimi kanałami. Łodzią można dopłynąć na wysepkę Santa Maria, na której stoi XII-wieczny klasztor. Ostatnim, a jakże interesującym, punktem destynacji turystów jest półwysep Pelješac. W południowo-zachodniej jego części, u stóp góry św. Eliasza znajduje się miasto Orebic z nienaruszoną przyrodą i niezapomnianymi widokami. Odwiedzając to miejsce, koniecznie spróbuj ostryg wyławianych przez miejscowych rybaków i lokalnych win Dingac i Postup. Dopiero wtedy będziesz mógł uznać swoją wyprawę za spełnioną.

Comments are closed.