Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

18 kwi 2024
20 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Hotele w Indiach

Tradycyjne hinduskie przyprawy

Tradycyjne hinduskie przyprawy/ Fot. Dreamstime

Indie oferują ogromną liczbę miejsc noclegowych o najrozmaitszym standardzie, od hosteli i kwater prywatnych, przez hotele wszystkich kategorii aż po luksusowe pięciogwiazdkowe — te ostatnie zwykle należą do znanych międzynarodowych sieci. Jak wszędzie na świecie, najdroższe są hotele w dużych miastach i najbardziej uczęszczanych kurortach. W większości hoteli o średnim i niskim standardzie cena jest negocjowalna. Warto zatem przed wynajęciem pokoju dokładnie sprawdzić jego stan i wyposażenie — jeśli odbiega od naszych oczekiwań wyjściową cenę można zbić nawet dwukrotnie. Ceny za dobę w zależności od kategorii i regionu Indii wahają się od równowartości kilku USD za noc do 300. USD, a nawet 500. USD. Ceny wszystkich miejsc noclegowych bardzo wrastają w szczycie sezonu (listopad-luty), a także w czasie niektórych świąt religijnych i państwowych. Niektóre z najtańszych hoteli nie przyjmują obcokrajowców ze względu na związane z tym biurokratyczne procedury. W hotelach o średnim i niskim standardzie należy się liczyć z wieloma niedogodnościami, a także z nieuchronną obecnością rojów owadów. W droższych hotelach można czasem uzyskać atrakcyjną cenę, rezerwując nocleg przez internet przed wyjazdem do Indii.

Ceny schronisk młodzieżowych (hosteli) kształtują się na poziomie hoteli średniej kategorii.

Ciekawą opcją dla tych, którzy chcieliby z bliska poobserwować życie codzienne tubylców, jest możliwość wynajęcia pokoju w mieszkaniach indyjskich rodzin. Można to zrobić w ramach tzw. Paying Guest House Scheme, informacji na ten temat udzielają indyjskie biura informacji turystycznej we wszystkich większych miastach. Ceny takich noclegów — od 100 INR za dobę.

Koszty pobytu w Indiach

Walutą w Indiach jest rupia indyjska (INR), która dzieli się na 100 pajs. Kurs w 2011 roku kształtuje się na poziomie: 100 INR = ok. 6,5 PLN (2 USD). W miastach pieniądze można wymieniać w bankach lub w kantorach, warto unikać wymiany w hotelach, gdzie rupie są droższe, i na ulicach, gdzie łatwo o naciągaczy. Poza największymi miastami nie znajdziemy bankomatów, a w sklepach i restauracjach przeważnie nie będzie możliwości zapłaty kartą kredytową.

Indie są tanim krajem, a ściślej mogą takim być w zależności od tego, jaki wariant podróżowania wybierzemy. Koszty utrzymania różnią się w zależności od regiony, ale można przyjąć, że minimalna kwota potrzebna na dzień pobytu to ok. 25 PLN (8 USD) od osoby. W większych miastach, takich jak Delhi, Bombaj (Mumbai), Kalkuta (Kolkata) itd. czy też w nadmorskich lub górskich turystycznych kurortach, będzie ona nawet dwukrotnie wyższa. Taka „budżetowa” opcja jednak oznacza noclegi w pokojach wieloosobowych, podróże autobusami i wagonami kolejowymi niskiej klasy i skromne, „uliczne” lub marketowe wyżywienie. Mieszkając w hotelu średniej kategorii, stołując się w tanich restauracjach i od czasu do czasu korzystając z autorikszy lub taksówki, powinniśmy się zmieścić w kwocie 55-120 PLN (18–35 USD) dziennie. Trzeba pamiętać, że w Indiach zawsze należy się targować — Hindusi z zasady wielokrotnie zawyżają ceny dla obcokrajowców.

Przykładowe ceny: woda 1l — 12 INR, pepsi, cola, mirinda 0,5l — 18-20 INR, kawa z automatu — od 5 INR, herbata — od 4 INR, lody — 5-12 INR, banany — 1 szt. od 1 INR, mydło — 11-17 INR, szampon do włosów — 10-30 INR, internet — 1h ok. 30 INR, papier toaletowy — 20-45 INR, grzałka do wody — 70 INR, batonik — 5-20 INR, telefon do Polski 1 minuta — 10-30 INR, pomidory 3 sztuki — 2 INR, pranie spodni — od 20 INR, pasta do zębów — 13 INR, hamburger — od 20 INR, bilet na autobus miejski — 2-15 INR, kawa w barze — 20-30 INR, piwo w barze — od kilkudziesięciu do ponad 100 INR, bilety wstępu do zabytków i muzeów — 1-250 INR.

Comments are closed.