Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

02 kwi 2020
04 kwi 2020
Dodaj następny pokój

Jak odwiedzić Stambuł? Wycieczki

Stambuł jako jedyne miasto na świecie położone jest jednocześnie na dwóch kontynentach. Metropolia rozciągająca się po obu stronach cieśniny Bosfor jest finansowym i kulturalnym centrum Turcji. Dzięki strategicznemu położeniu, ośrodek ten wytwarza ponad 1 całego krajowego PKB. Miasto jest wyraźnie podzielone na dwie strefy. Część znajdująca się po europejskiej stronie ma charakter usługowy

Stambuł wycieczki

Co można robić odwiedzając Stambuł? Wycieczki zwiedzające europejską część miasta kierują się zazwyczaj do Błękitnego Meczetu oraz wielu innych atrakcji, znajdujących się w zachodnich dzielnicach. Mieszkalny charakter azjatyckiej części miasta sprawia, że nie wydaje się ona aż tak atrakcyjna dla odwiedzających. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co możesz odwiedzić w Stambule, odwiedź kategorię Istambuł wycieczki

Samolotem do Stambułu

Samolotem do Stambułu z Polski dolecimy korzystając z połączeń linii lotniczych: Aegean Air. Najczęściej wybierane są połączenia lotnicze z takich miast jak . Ceny przelotów do Stambułu z Polski zaczynają się od 503 PLN. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o połączeniach, przejdź do artykułu Loty do Stambułu.

Stambuł Stambuł wycieczki

Stambuł / fot. http://www.flickr.com/photos/8070463@N03/4058646957/

Autobusem do Stambułu

Niestety na chwilę obecną nie ma żadnych połączeń autobusowych między Polską a Stambułem. Funkcjonują niewielkie przedsiębiorstwa zapewniające połączenia autokarowe. Należy do nich warszawska firma PANEK organizująca połączenia Warszawa – Stambuł przez Kraków. Koszt przejazdu to 130 USD (około 500 PLN). Inne przedsiębiorstwa oferują przejazd do pobliskiej Sofii, skąd niemal co chwilę kursują bezpośrednie autobusy do tureckiej metropolii. Organizując przejazd, warto rozważyć możliwość dojazdu do rumuńskiej Suczawy, a następnie skorzystanie z licznych połączeń między tą miejscowością a Stambułem. Cała podróż z Polski do tureckiej perły Orientu, przy skorzystaniu z przejazdów autokarowych, trwać będzie w przybliżeniu około 30 godzin. Jest to czas porównywalny z podróżą własnym samochodem.

Pociągiem do Stambułu

Połączenia kolejowe ze Stambułem mogą zapewnić niepowtarzalną okazję zobaczenia wielu interesujących miast Europy południowej i wschodniej. Niestety nie kursuje żaden bezpośredni pociąg do Stambułu, dlatego trzeba być przygotowanym na liczne przesiadki. Z większości dużych polskich miast, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Katowice, możliwe jest dotarcie koleją do tureckiej stolicy. Najkorzystniejszy jest przejazd z Gdańska przez Warszawę, austriackie Villach i Belgrad. Większość połączeń kolejowych kierowanych jest jednak przez Ostrawę, Budapeszt i Belgrad. Podróż koleją trwa około 55 godzin.

Samochodem do Stambułu

Wiele osób woli samotną podróż własnym środkiem transportu. W przypadku przejazdu do Turcji, najlepszym rozwiązaniem będzie jazda przez Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Znacznie ułatwi to procedury administracyjne, ponieważ wszystkie kraje tranzytowe są członkami Unii Europejskiej. Już po około 30 godzinach podróżny osiągnie piękny Stambuł. Wycieczki samochodowe dzięki niższemu czasowi podróży są dobrą konkurencją dla połączeń kolejowych. Kusząca może się wydawać możliwość jazdy przez Lwów, Czernichów i Suczawę, jednak z powodu kiepskiego stanu dróg na Ukrainie, nie jest to dobra trasa.

, , , , , , , , , , ,

Comments are closed.