Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

28 sty 2023
30 sty 2023
Dodaj następny pokój

Komunikacja i metro w Londynie

W Londynie funkcjonuje jeden z najlepiej zorganizowanych systemów transportu publicznego na świecie. Niestety wraz z jakością idzie również cena. Dlatego przed podróżą do brytyjskiej stolicy warto bliżej poznać metody poruszania się po mieście. Z całą pewnością podróżowanie po Londynie ułatwi internetowy planner.

Metro

Doskonałym sposobem poruszania się po mieście jest metro w Londynie. Na każdej stacji znajdują się przejrzyste mapy ułatwiające poruszanie się po zakątkach stolicy. Zorientowanie się w 12 liniach przecinających miasto dzięki dobremu oznakowaniu nie przysporzy najmniejszych problemów.

Autobusy

Znane na całym świecie brytyjskie piętrowe autobusy zapewniają wygodny, lecz nieco powolny środek transportu. Pamiętać należy, żeby wsiadać przez drzwi znajdujące się najbliżej kierowcy oraz że pojazd nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach. Chęć opuszczenia autobusu należy odpowiednio wcześnie zasygnalizować.

poydluw0tyw-david-dibert

Miejska kolej

Pociągi mogą wydawać się dobrą alternatywą dla zatłoczonego metra. Jednak większość połączeń nie obejmuje ścisłego centrum Londynu ani bardziej oddalonych dzielnic.

Emirates Air Line

Od 2015 roku istnieje możliwość przejazdu kolejką nad Tamizą z Greenwich do Royal Docks. Szybki transport to również gwarancja niesamowitych widoków i wrażeń podczas 10 minutowej przejażdżki.

Dodatkową atrakcją są nocne kursy. Po godzinie 19:00 cała trasa w obie strony zajmuje około 25 minut. Widoki i nocny klimat miasta pozwalają pasażerom na relaks i doskonałe spędzenie czasu. Od niedzieli do czwartku Emirates Air Line kursuje do godziny 21:00, natomiast w weekendy, w piątki i soboty aż do 23:00.

Więcej szczegółowych informacji odnośnie kolejki, biletów i godzin otwarcie można znaleźć na stronie Emirates Air Line.

Taksówki

Paradoksalnie najtańszym środkiem transportu są czarne londyńskie taksówki. Nieco droższe są żółte pojazdy. Oczywiście koszt może być znacznie obniżony jeśli podróżuje więcej niż jedna osoba.

Bilety i zniżki

Dzieci do 11 roku życia podróżują za darmo, natomiast pasażerowie w wieku od 11 do 15 lat muszą mieć specjalną kartę ze zdjęciem potwierdzającą wiek. Wtedy również im przysługuje bezpłatny przejazd. Ze zniżek na przejazdy mogą również skorzystać studenci i seniorzy. Bilety dla dorosłych są niestety dość znacznym wydatkiem. Pojedynczy przejazd to koszt od 2 do 4 GBP. Miasto podzielone jest na szereg stref znacznie różniących się cenami przejazdów. Pojedynczy bilet na 1 i 2 strefę dla osoby dorosłej kosztuje 4,80 GBP. Z kartą Oyster zapłacimy poniżej 3 GBP w zależności od długości przejazdu i strefy. W Londynie dostępne są także bilety wieloprzejazdowe na 1 dzień, 7 dni, 1 miesiąc i rok. Poza tym podróżni mogą zdecydować się na bilet jednodniowy, kiedy za podróż w strefach 1 i 2 osoba dorosła zapłaci w granicach 6,40 GBP. Dlatego warto upewnić się miedzy jakimi strefami mamy zamiar podróżować.

Karty prepaid

Tańszym sposobem podróżowania po Londynie jest wykupienie prepaidowej karty Oyster. Doładować można ją niemal w każdym kiosku. Ważne jest, aby kasować ją przy wsiadaniu oraz wysiadaniu ponieważ wtedy nałożona zostanie najniższa opłata za przejazd. Jeśli zapomnimy odbić ją drugi raz, należy liczyć się z opłatą w wysokości aż 4 GBP. Kartę Oyster warto zamówić online.

, , , ,

Comments are closed.