Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

20 lut 2017
22 lut 2017
Dodaj następny pokój

Komunikacja i metro w Londynie

W Londynie funkcjonuje jeden z najlepiej zorganizowanych systemów transportu publicznego na świecie. Niestety wraz z jakością idzie również cena. Dlatego przed podróżą do brytyjskiej stolicy warto bliżej poznać metody poruszania się po mieście.

Metro

Doskonałym sposobem poruszania się po mieście jest metro w Londynie. Na każdej stacji znajdują się przejrzyste mapy ułatwiające poruszanie się po zakątkach stolicy. Zorientowanie się w 12 liniach przecinających miasto dzięki dobremu oznakowaniu nie przysporzy najmniejszych problemów.

Metro w Londynie

Metro w Londynie / fot. http://www.flickr.com/photos/visualpanic/4621213540/

Autobusy

Znane na całym świecie brytyjskie piętrowe autobusy zapewniają wygodny, lecz nieco powolny środek transportu. Pamiętać należy, żeby wsiadać przez drzwi znajdujące się najbliżej kierowcy oraz że pojazd nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach. Chęć opuszczenia autobusu należy odpowiednio wcześnie zasygnalizować.

Miejska kolej

Pociągi mogą wydawać się dobrą alternatywą dla zatłoczonego metra. Jednak większość połączeń nie obejmuje ścisłego centrum Londynu ani bardziej oddalonych dzielnic.

Taksówki

Paradoksalnie najtańszym środkiem transportu są czarne londyńskie taksówki. Nieco droższe są żółte pojazdy. Oczywiście koszt może być znacznie obniżony jeśli podróżuje więcej niż jedna osoba.

Bilety i zniżki

Dzieci do 11 roku życia podróżują za darmo, natomiast pasażerowie w wieku od 11 do 15 lat muszą mieć specjalną kartę ze zdjęciem potwierdzającą wiek. Wtedy również im przysługuje bezpłatny przejazd. Bilety dla dorosłych są niestety dość znacznym wydatkiem. Pojedynczy przejazd to koszt od 2 do 4 GBP. Miasto podzielone jest na szereg stref znacznie różniących się cenami przejazdów. Dlatego warto upewnić się miedzy jakimi strefami mamy zamiar podróżować.

Karty prepaid

Tańszym sposobem podróżowania po Londynie jest wykupienie prepaidowej karty Oyster. Doładować można ją niemal w każdym kiosku. Ważne jest, aby kasować ją przy wsiadaniu oraz wysiadaniu ponieważ wtedy nałożona zostanie najniższa opłata za przejazd. Jeśli zapomnimy odbić ją drugi raz, należy liczyć się z opłatą w wysokości aż 4 GBP.

, , , ,

Comments are closed.