Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

02 kwi 2020
04 kwi 2020
Dodaj następny pokój

Komunikacja miejska i metro w Stambule

Komunikacja miejska i metro w Stambule są zdecydowanie najtańszymi możliwościami podróży. Warto więc rozważyć skorzystanie z ich usług.

Komunikacja miejska

Po mieście poruszać się można wieloma środkami transportu: autobusami, taksówkami, tzw. dolmuszami (minibusami), promami i wodolotami, kolejką linową, metrem i tramwajami. Wciąż kupić można tzw. AKBIL, czyli elektroniczny bilet na wszystkie środki transportu, który gwarantuje liczne zniżki. Wprowadzono też przedpłaconą kartę turystyczną – Istanbul Card, z którą pokryjesz opłaty za przejazdy.

Autobusy

Publiczne autobusy rozpoznasz po ich kolorze – czerwonym lub zielonym. Te prywatne natomiast są niebieskie i pomarańczowe. Przystanki są z reguły słabo oznakowane, co utrudnia nieco podróżowanie turystom. Bilety kupić można w pojazdach, w kioskach, w automatach lub u ulicznych sprzedawców z niewielką dopłatą. Autobusy kursują w godzinach 6.30-24.00. W godzinach szczytu często są jednak zatłoczone i tkwią w korkach. Pojedynczy bilet kosztuje 1.65 TRY (ok. 3 zł).

Stacja metra Gayrettepe w Stambule metro w Stambule

Stacja metra Gayrettepe w Stambule / fot. http://www.flickr.com/photos/56011155@N00/25798471/

Metro w Stambule

Metro w Stambule funkcjonuje od 2000 roku i jest stopniowo rozbudowywane. Jego pierwsza linia biegnie Kabataş do Eminönü i do Zeytinburnu przez Aksaray, druga łączy Aksaray i lotnisko im. Atatürka. Trzecia linia metra w Stambule łączy Taksim z 4. Levent.

Prom

Najczęściej wybieranym środkiem transportu przez tych, którzy chcą przeprawić się na drugą stronę miasta, jest prom. W centrum turyści chętnie korzystają z nostalgicznej linii tramwajowej. Historycznym pojazdem jeździ ok. 6000 osób dziennie. W mieście działa też kolej linowa, która łączy Kabataş i Taksim. Popularne są także dolmusze, czyli minibusy, które kursują głównie w centrum. Cena za przejazd zależy od rodzaju trasy i jej długości.

Więcej informacji o Stambule

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego tureckiego miasta, przejdź do listy tematów: Istambuł wycieczka.
Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd do Stambułu, odwiedź stronę Loty do Stambułu.

, , , , , , , , , ,

Comments are closed.