Kto nie może sam polecieć samolotem? Rozwiewamy wątpliwości!

W kwestii samodzielnych lotów powstaje wiele pytań i niejasności – czy może polecieć dziecko ze rodzica? Czy mogę umieścić psa w luku bagażowym i wysłać samego za ocean? Co z osobami chorymi? Na tego typu pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć. Mamy nadzieję, że rozwiejemy Wasze wątpliwości!

Czy dziecko może polecieć samolotem w pojedynkę?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Każda linia lotnicza przyjmuje inny wiek jako granicę umożliwiającą przelot bez opiekuna. Dla Ryanaira jest to 16 rok życia, a dla WizzAira 14. W liniach regularnych (przede wszystkim liniach grupy Lufthansa i w PLL LOT) dzieci mogą polecieć w samodzielnie już w wieku 12 lat, przy czym do 18 roku życia można wykupić dla nich dodatkową asystę załogi samolotu. Polega ona na zapewnieniu nieletniemu pomocy od momentu odprawy, kiedy to zostaje przekazany przez rodziców asystentowi, aż do końca podróży, kiedy to odpowiednia osoba odbierze go z lotniska docelowego. To dobra propozycja, zwłaszcza gdy nie mamy możliwości osobiście towarzyszyć dziecku w czasie lotu. Tanie linie nie wpuszczają na pokład dzieci w tak młodym wieku na samotny lot, ale również nie posiadają wspomnianej możliwości wykupienia asysty dla nieletnich.

Co ze zwierzętami?

Zwierzęta są traktowane przez linie lotnicze jak bagaż. Chcąc przetransportować psa drogą powietrzną, nie wystarczy wykupić dla niego biletu – trzeba być pasażerem samolotu, a zwierzaka oddać do luku bagażowego. Tak samo jest w przypadku wszystkich innych zwierząt – wyjątkiem jest jedynie pies przewodnik. Ten jest wpuszczany na pokład samolotu nieodpłatnie i nie jest traktowany jako bagaż. O planowanej podróży w towarzystwie psa przewodnika należy jednak poinformować linię lotniczą z wyprzedzeniem. Najlepiej będzie zrobić to już w momencie rezerwacji biletu. Ale czy pies przewodnik może w takim razie podróżować w samolocie sam? Nie, zostałby potraktowany jak wszystkie inne zwierzęta – albo z pasażerem, albo wcale.

Osoby niepełnosprawne

Skoro byliśmy już przy psach przewodnikach, warto tutaj wspomnieć o podróżach osób z niepełnosprawnościami. Co najważniejsze na początku, nie jest konieczne zabieranie ze sobą za każdym razem opiekuna. Wystarczy odpowiednio wcześniej – najlepiej już w czasie rezerwacji biletu – powiedzieć, że podróżować będzie osoba, która potrzebować będzie asysty. Dla obsługi linii ważne będzie to, czy pasażer jest w stanie sam się poruszać, wejść po rampie do samolotu czy też potrzebować będzie windy. Informacje o transporcie wózka też będą konieczne. Nie ma jednak konieczności, by niepełnosprawny podróżny musiał zabrać ze sobą osobę do pomocy.

Linie lotnicze robią wiele, by zapewnić komfort podróżującym – zarówno tym, którzy latają w towarzystwie, jak i latającym w pojedynkę. Jeśli macie jakieś wątpliwości możecie zawsze zasięgnąć opinii obsługi pokładu.

Comments are closed.