Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

24 lut 2019
26 lut 2019
Dodaj następny pokój

Linie lotnicze El Al Israel Airlines

Izraelskie linie lotnicze powstały w 1948 roku. Oferują obecnie przeloty na Bliski Wschód oraz do krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej
Symbol IATA: LY
Główna siedziba: Tel Awiw,

El Al Israel Airlines Historia

Należące do Izraela linie lotnicze powstały w 1948 roku jako Israel National Aviation Company. Nazwa El Al w języku hebrajskim oznacza tyle co „do nieba”. Za pierwszy lot przewoźnika można uznać podróż ówczesnego prezydenta Izraela, Chaima Weizmanna, na konferencję do Szwajcarii. Specjalnie do tego celu dostosowano wojskowy samolot C-54. W roku kolejnym, 1949, odbył się już oficjalnie pierwszy lot linii na trasie Tel Awiw – Paryż, rok później linia EL Al Israel oferowała już loty do Londynu. W latach 60. El Al uruchomił również połączenie do Nowego Jorku. Oprócz lotów pasażerskich, przewoźnik oferuje też loty towarowe.
Izraelskie linie wielokrotnie uczestniczyły w akcjach transportowania prześladowanej żydowskiej ludności z różnych krajów. Do bardziej znanych akcji tego typu zaliczyć można przede wszystkim akcję o kryptonimie „Zaczarowany Dywan” z Jemenu czy Akcję „Salomon” z Etiopii, podczas której na pokładzie jednego tylko samolotu jednorazowo przewieziono rekordową liczbę pasażerów – 1100 osób (podczas gdy samolot Boeing przewidziany jest dla 760 pasażerów). Łącznie w ciągu zaledwie 36 godzin na pokładzie samolotu przetransportowano aż 14 500 Żydów.

El Al Israel Airlines sieć połączeń

Linie lotnicze El Al Israel regularnie powiększają listę oferowanych przez siebie połączeń. Obecnie jest ich już ponad 40 do przeszło 20 różnych krajów w Europie, Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej. El Al Israel Airlines obsługuje również przeloty do Warszawy. Chociaż przewoźnik nie należy do żadnego aliansu, to jednak podpisał umowy codeshare z różnymi liniami, m. in. z Iberia Airlines i American Airlines.

Usługi El Al Israel Airlines

Linia słynie ze swojego niezwykle drobiazgowego systemu kontrolnego, który zapewnić ma możliwie największe bezpieczeństwo w czasie samego przelotu. Pasażer musi wypełnić liczne szczegółowe formularze, dokładnie sprawdzany jest jego bagaż, a podczas lotu na pokładzie zawsze są obecni agent cywilny oraz funkcjonariusze ochrony.

Samoloty El Al Israel Airlines

Linia korzysta tylko z różnych typów samolotów Boeing. Łącznie jest ich już ponad 40.

Comments are closed.