Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

20 lut 2019
22 lut 2019
Dodaj następny pokój

Linie lotnicze LOT

Linie lotnicze LOT powstały w 1929 roku. Jest to jeden z najstarszych przewoźników na świecie, który obsługuje obecnie około 100 połączeń na różnych trasach europejskich oraz do Azji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Lot jest członkiem sojuszu lotniczego Star Alliance.
Symbol IATA: LO
Główna siedziba: Warszawa, Polska

LOT Historia

Jedną ze starszych linii lotniczych na świecie jest polski przewoźnik PLL LOT. Polskie linie założone zostały w 1929 roku, ich główną siedzibą jest lotnisko w Warszawie, ale wyloty organizowane są obecnie również z innych polskich miast, m. in. z Krakowa, Katowic, Gdańska, Poznania, Szczecina i Wrocławia. LOT powstał w wyniku połączenia mniejszych przewoźników działających w kraju w drugiej dekadzie XX wieku. Początkowo PLL LOT używał samolotów Junkers F13 oraz Fokker F.VIIa/1m. W rok po utworzeniu, LOT został członkiem IATA czyli Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych. W tym samym roku, 1 kwietnia 1930 roku odbył się pierwszy lot międzynarodowy na trasie Warszawa-Bukareszt i LOT już nie na żarty rozpoczął działalność na międzynarodową skalę. Bardzo szybko uruchomiono kolejne połączenia między Warszawą a Atenami, Bejrutem oraz Helsinkami.
Od 1931 roku oficjalnym godłem PLL LOT jest „żuraw”, łatwo kojarzący się z oficjalnym sloganem LOT-u „Jesteś pod dobrymi skrzydłami”. W latach wojennych linia zawiesiła działalność, ale samoloty LOT-u ponownie wystartowały już tuż po wojnie, najpierw na trasach krajowych, a następnie międzynarodowych. Otwarto również nowe połączenia do Berlina, Pragi, Paryża oraz Sztokholmu. Po upadku komunizmu, od 1992 roku przewoźnik stał się spółką akcyjną polskie linie lotnicze LOT S.A. oraz współwłaścicielem spółki Eurolot istniejącej od 1996 roku. W okresie 2004-2009 działały też tanie linie lotnicze LOT, kiedy przewoźnik był współwłaścicielem taniego przewoźnika Centralwings.
Od 2003 roku PLL LOT jest członkiem lotniczego sojuszu Star Alliance, który tworzy 27 różnych przewoźników z całego świata. Jest również uważany za jedną z najlepszych linii lotniczych Europy Środkowo-Wschodniej.

LOT sieć połączeń

Obecnie Polskie Linie Lotnicze LOT oferują przeloty już na około 100 różnych trasach krajowych i międzynarodowych, największym zainteresowaniem cieszą się polskie linie lotnicze lot Warszawa i połączenia z głównej siedziby przewoźnika – portu lotniczego w Warszawie. Spółka oferuje loty transatlantyckie do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jako członek Star Alliance LOT zyskał kolejne połączenia na nowych trasach. PLL LOT współpracuje też z tanimi przewoźnikami, wśród których są Aeroflot, Belavia, Bulgaria Air, Luxair i Tarom. LOT oferuje także przeloty na trasach azjatyckich, od 2010 roku działa połączenie do Hanoi. Znacznie poszerzona jest też oferta lotów na Bliski Wschód.

Usługi LOT

Z myślą o klientach, którzy szczególnie często korzystają z usług i interesuje ich oferta Polskie Linie Lotnicze LOT bilety, został wprowadzony program lojalnościowy LOT Voyager. Od 2003 roku przewoźnik należy do programu Miles & More, który liczy ponad 8 milionów członków na świecie. Dzięki temu linie lotnicze LOT bilety przeliczane są na punkty, które można wymieniać na atrakcyjne nagrody. Klienci LOT-u mogą również korzystać z funkcji wirtualnej stewardessy, która udziela odpowiedzi na wszystkie pytania związane z lotem, oraz zapytania w rodzaju linie lotnicze LOT informacja oraz polskie linie lotnicze LOT rozkład lotów. Polskie linie lotnicze LOT informacja udostępniane są przez internet. Skorzystać można również z wygodnej odprawy online lub telefonicznej. PLL LOT oferuje też usługę „dodatkowa asysta”, stworzoną z myślą o dzieciach oraz niepełnosprawnych i starszych pasażerach. Odprawa biletowo-bagażowa otwarta jest już 2 godziny przed planowanym odlotem samolotu.

Samoloty LOT

PLL LOT początkowo korzystał z samolotów PWS-24 i PWS-24 bis. Obecnie linia używa maszyn Boeing 737 (modele 300, 400, 500) oraz Embraer E-170 i E-175.

Comments are closed.