Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

25 kwi 2024
27 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Loty do Japonii

Kwitnąca wiśnia — symbol Japonii

Kwitnąca wiśnia — symbol Japonii/ Fot. Dreamstime


Kraj Kwitnącej Wiśni, Kraj Wschodzącego Słońca — te popularne i jakże poetyckie nazwy wydają się niezbyt pasować do współczesnych wyobrażeń o Japonii. Dziś bardziej trafna byłaby pewnie nazwa Kraj Najszybszego Procesora. Jednak dominujący w mediach wizerunek Japonii jako kraju miast-mrowisk i technologicznych cudów nie jest do końca prawdziwy. Obok nowej Japonii — trzeciej potęgi gospodarczej świata — nadal istnieje ta dawna, tradycyjna, z zabytkową architekturą i oszałamiająco pięknymi krajobrazami.
W podróż do Japonii najlepiej wybrać się samolotem (o czym piszemy dalej). Możliwa jest wprawdzie podróż koleją transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku, skąd do Japonii można popłynąć statkiem – ale to czasochłonna i kosztowna wyprawa, tylko dla najbardziej wytrwałych.

Kiedy jechać do Japonii?

Japonia to łańcuch wysp ciągnących się południkowo przez blisko 3000 kilometrów i trzy strefy klimatyczne: umiarkowaną, podzwrotnikową i zwrotnikową. Na północy średnia temperatura wynosi latem ok. 20°C, a zimą, która jest zwykle śnieżna i mroźna, ok. -10°C (zdarza się, że spada do ok. -40°C). Na południu latem wynosi ok. 30°C , a zimą — ok. 15°C. Najlepiej Japonię zwiedzać wiosną i wczesną jesienią, wtedy mamy największą szansę uniknąć gwałtownych zjawisk pogodowych, typowych dla tego regionu świata (pora deszczowa, tajfuny itd.). Jednocześnie są to miesiące najpiękniejsze — wiosna jest biało-różowa jak kwiaty wiśni, a jesień czerwono-złota jak liście klonu. Zróżnicowany klimat, obfitujący w deszcze sprzyja występowaniu rozległych obszarów leśnych i bujnej roślinności na terenie całego kraju.

Podróż do Japonii

Najłatwiej i stosunkowo najtaniej dotrzeć do Japonii samolotem.

Pociągiem, promem i… do Japonii

Podróżowanie pociągiem do Japonii to czasochłonna i męcząca wyprawa, tylko dla tych, którym się nie śpieszy. Najpierw trzeba dotrzeć do Moskwy (samochodem, pociągiem, samolotem), następnie koleją transsyberyjską — pokonując w 7 dni przeszło 9000 kilometrów! — do Władywostoku, a stamtąd promem do Japonii. Podróż na pewno ciekawsza niż samolotem, ale wbrew pozorom wcale nie tańsza.

Na granicy japońskiej

Dokumentem, na podstawie którego obywatele polscy mogą przekroczyć granicę japońską, jest paszport. Obywatele polscy, którzy planują pobyt w Japonii nie dłuższy niż 90 dni i odwiedzają ten kraj w celach: turystycznym, prywatnym, służbowym — nie muszą posiadać wizy. Jeśli udają się do Japonii w innym celu np. na studia czy do pracy, są zobowiązani do uzyskania wizy w japońskim urzędzie konsularnym w kraju zamieszkania (nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy).

Posiadanie biletu powrotnego, albo środków na jego zakupienie nie jest wymagane przy wjeździe, może mieć jednak wpływ na decyzję o pozwoleniu na wjazd, podejmowaną przez urzędnika imigracyjnego, na przejściu granicznym. Obywatele polscy nie mają formalnego obowiązku dysponowania określoną ilością pieniędzy na każdy dzień pobytu. Urzędnicy imigracyjni mogą jednak zażądać udokumentowania posiadania środków finansowych i ocenić, czy są one wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Japonii, zgodnie z deklaracją celu podróży. Jeżeli obcokrajowiec nie dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, może być posądzony o przyjazd w celach zarobkowych. Wówczas urzędnik imigracyjny prawdopodobnie nie wyrazi zgody na wjazd i pobyt na terytorium Japonii.

Przy wjeździe bezwizowym paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu z Japonii. W przypadku wjazdu na podstawie wizy jego ważność powinna być dłuższa, aby umożliwiała powrót do kraju jeszcze w okresie ważności paszportu. W sytuacjach losowych można przedłużyć pobyt w Japonii ponad 90 dni, pod warunkiem złożenia wniosku w urzędzie imigracyjnym w Tokio, co najmniej 10 dni przed wygaśnięciem prawa pobytu.

Comments are closed.