Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

28 mar 2024
30 mar 2024
Dodaj następny pokój

Loty do Jerozolimy

W bazylice Grobu Pańskiego

W bazylice Grobu Pańskiego/ Fot. Dreamstime

Początki Jerozolimy toną w mrokach dziejów. Zdaniem niektórych badaczy pierwsza osada powstała w tym miejscu już w XXVI wieku p.n.e.! Według tradycji żydowskiej, miasto zostało założone przez Sema i Ebera. Zgodnie z Biblią, żydowski król Dawid podbił Jerozolimę i uczynił ją stolicą Królestwa Izraela na początku XI wieku p.n.e. Zdobywana kolejne przez Asyryjczyków, Babilończyków, Rzymian, Arabów, krzyżowców, ponownie Arabów, Turków i Brytyjczyków, w 1948 roku została podzielona między Izrael (Zachodnia Jerozolima) i Jordanię (Wschodnia Jerozolima). W 1967 roku po „wojnie sześciodniowej” Izrael zajął także wschodnią część miasta, które w 1980 roku oficjalnie ogłosił swoją stolicą: tutaj mają siedziby prezydent kraju, większość urzędów państwowych i parlament (ONZ nie uznała tej decyzji).

Informacje ogólne o Jerozolimie

Jerozolima, największe miasto i sporna stolica Izraela, leży na wyżynie Judei we wschodniej części kraju, ok. 800 metrów n.p.m., pomiędzy dolinami Cedron, Hinnom i Tyropeon. Ma powierzchnię 123 km² i liczy 733 300 mieszkańców (cała aglomeracja nieco ponad 1 milion). Nowoczesne żydowskie dzielnice ciągną się na zachód od Starego Miasta, w kierunku Gusz Dan, ubogie dzielnice arabskie na wschód, w kierunku Ramallah i Betlejem.

Kiedy jechać do Jerozolimy?

Jerozolima leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który cechują gorące, suche lata i chłodne, deszczowe i często śnieżne zimy. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń (średnia temperatura 8°C), najcieplejszymi — lipiec i sierpień (średnia temperatura 23°C). Ze względu na dużą różnicę między temperaturami dnia i nocy w tym regionie, jerozolimskie wieczory są chłodne nawet w lecie. Z tych powodów Jerozolimę najlepiej zwiedzać późną wiosną lub wczesną jesienią.

Jak dotrzeć do Jerozolimy?

Samochodem lub autobusem do Jerozolimy

Podróż samochodem czy autobusem z licznymi przesiadkami, jest bardzo uciążliwa, niezbyt bezpieczna i możliwa jedynie tranzytem przez Jordanię lub Egipt. Granice z Syrią i Libanem są obecnie zamknięte, ponadto wcześniejszy pobyt w którymś z tych krajów, odnotowany w paszporcie, uniemożliwia wjazd do Izraela.

Comments are closed.