Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

26 mar 2017
28 mar 2017
Dodaj następny pokój

Loty na Łotwę

Jesteś zainteresowany spokojnym wypoczynkiem na łonie natury pośród przepięknych malowniczych miasteczek? W takim razie powinieneś udać się do jednego z łączników pomiędzy Północą i Południem kontynentu. Loty na Łotwę coraz częściej widnieją w propozycji poszczególnych linii lotniczych. To nadbałtyckie państwo może bowiem wkrótce stać się jedną z główniejszych atrakcji turystycznych Europy. Poznaj zalety Łotwy przed innymi, kiedy tradycja i folkowa kultura wciąż są wartościami najbardziej kultywowanymi wśród miejscowej ludności.

Sąsiad Litwy szczyci się naprawdę pięknymi nizinnymi krajobrazami, ponad 500-kilometrowym wybrzeżem Morza Bałtyckiego, parkami narodowymi czy licznymi polodowcowymi jeziorami. To istny raj dla podróżników, którzy kolejne tereny i wioski mają zamiar odkrywać pieszo, na rowerze lub łódkami. W czasie tej wyprawy dowiesz się, że Łotwa również może pochwalić się geograficznym rekordem. Chodzi o najszerszy, 249-metrowy wodospad na rzece Venta, który w przeszłości był znany jako miejsce, gdzie w powietrzu łapano łososie. Do dziś, na wczesną wiosnę i jesień, można tu obejrzeć zjawisko wzbijających się na skraju wodospadu wielkich połaci ryb.

Mieszkańcy tego kraju są również dumni ze swoich wielkich bursztynów, tradycyjnego piwa czy ciemno-palonego chleba, którego powinien skosztować każdy turysta wizytujący Łotwę.

Ogólne informacje o Łotwie

Łotwa jest typowym multinarodowościowym państwem. Rdzennych Łotyszy jest tu trochę ponad 60 procent – w czasach Związku Radzickiego zasiedliła się tu też spora liczba Rosjan, którzy w większości pozostali na lokalnych terenach, nawet po uzyskaniu niepodległości przez Łotwę w 1991 roku. Na obszarze tego 2-milionowego państwa można usłyszeć jeden z dwóch wciąż funkcjonujących na świecie języków bałtyckich – łotewski. Ponadto, ze starszymi mieszkańcami można spokojnie porozumieć się po rosyjsku, natomiast z młodszymi po angielsku.

Dotychczas obowiązującą walutą na Łotwie był łat. Od początku 2014 roku ten nadbałtycki kraj oficjalnie wszedł do strefy euro. Z tego też względu od kilku lat obowiązuje tam sztywny kurs obu walut – 1 euro wynosi 0,7 łata.

Klimat na Łotwie

Łotwa charakteryzuje się bardzo podobnym klimatem jak w naszym kraju. Podczas czterech pór roku rzadko jednak występują temperatury drastyczne. Zimą termometry średnio wskazują -6 stopni Celsjusza, natomiast latem wynosi ona zazwyczaj ok. 20 stopni. Oczywiście nie zmienia to faktu, że tutaj również można trafić na bardzo upalne bądź niezwykle mroźne dni.

W związku z silnym przywiązaniem do kultury i wielkim zamiłowaniem do folkowych tańców, warto loty na Łotwę zarezerwować sobie w przeddzień jednego z licznych festiwali. Od 1873 roku co pięć lat w Rydze odbywa się najsłynniejszy Łotewski Festiwal Pieśni i Tańca, w którym uczestniczy blisko 30-tysięcy artystów z całego kraju! Co trzy lata na Łotwie można trafić również na festiwal „Baltica”. Podczas niego dokładnie zapoznasz się z muzyką, obrządkiem czy tradycyjnymi potrawami krajów nadbałtyckich.

Ciekawe miejsca na Łotwie

Oczywiście głównym centrum politycznym, rozrywkowym i kulturalnym Łotwy pozostaje jej stolica – Ryga, którą zamieszkuje ok. 30 procent mieszkańców całego kraju. Tutaj spotkasz fascynujące średniowieczne budynki, przepiękne Stare Miasto, a coś dla siebie znajdą również wielbiciele socrealizmu.

Wielkim plusem Łotwy jest to, że z Rygi praktycznie wszędzie można dostać się w stosunkowo szybkim czasie. Prawdziwą naturę tego kraju poznasz właśnie nie w samej stolicy, a okolicznych małych miasteczkach z wąskimi brukowanymi uliczkami, średniowiecznymi zamkami czy kościołami różnych wyznań.

Łotwa słynie również z pięknych krajobrazów – fantastyczna flora i fauna mieści się w Parku Narodowym Gauja, wielkie piaszczyste plaże znajdziesz wokół głównego nadmorskiego ośrodka – Jurmały, a dość niespotykany charakter ma przylądek Kolka, który łączy Morze Bałtyckie z Zatoką Ryską. Łotwa ma również spore dziedzictwo militarne, a fani wojskowości powinni zawitać do dwóch największych po Rydze miast – Dyneburgu i Lipawy, gdzie znajdują się tajemnicze forty i bunkry.

,

Comments are closed.