Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

24 kwi 2024
26 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Loty do Malezji

Malezja, w odróżnieniu od położonej na północy Tajlandii i kosmopolitycznego Singapuru na południu, jest dla wielu ludzi Zachodu krajem dość tajemniczym. W rezultacie większość osób podróżujących do Południowo-Wschodniej Azji omija ją, wybierając bardziej uczęszczane szlaki. Bez wątpienia sporo na tym tracą. Ci odważni, którzy zdecydują się odwiedzić Malezję, przemierzają ulice przesiąknięte mieszanką wielu kultur, odziedziczoną po czasach kolonialnych, wędrują przez tajemnicze lasy deszczowe i jaskinie, a zdarza się, że są jedynymi turystami na szlaku. Potem odpoczywają w cieniu palm na zacisznych białych plażach, które łagodnie rozpływają się w niesamowitym błękicie oceanu. Ich wzrok przyciągną jasne barwy rozwieszonych do suszenia batikowych sarongów owiewanych morską bryzą. Do ich uszu dobiegnie melodyjne nawoływanie mułłów wzywających wiernych na modły do meczetu. Wreszcie, mają możliwość skosztowania prawdziwych arcydzieł sztuki kulinarnej serwowanych w niepozornych miejscowych sklepach – od delikatnie przyprawionych malajskich dań po owoce morza okraszone wyśmienitymi sosami chili. Pobyt w Malezji daje okazję do poznania kraju wolnego od zwodniczego blichtru przemysłu turystycznego,  zaskakująco otwartego na przybyszów.

Informacje ogólne o Malezji

Powierzchnia kraju wynosi 329 749 km kw. Stolicą jest Kuala Lumpur. Widoczna w Malezji mieszanka wpływów kulturowych jest wynikiem wielowiekowej imigracji i ożywionego handlu z innymi częściami świata, a w szczególności z krajami arabskimi, Chinami oraz Indiami. Ludność Malezji liczy sobie ponad 27 mln osób.
Językiem narodowym jest malajski lub inaczej Bahasa Malaysia, jednakże język angielski jest również powszechnie używany. Można tu także spotkać dialekty chińskie oraz język tamilski. Czas obowiązujący w Malezji to UTC +8.
Ludność Malezji tworzą rdzenni Malajowie, zwani Bumiputera. Ten polityczny termin obejmuje też ludy zamieszkujące Półwysep Malajski i Borneo. Niemal wszyscy Malajowie to muzułmanie. W państwie dominują wartości konserwatywne. Rządząca partia wspiera islam w wersji otwartej i tolerancyjnej wobec innych kultur, ale coraz więcej zwolenników znajduje surowe islamskie prawo zakładające ścisły związek religii z polityką.

Klimat: Kiedy jechać do Malezji?

W Malezji można wyróżnić dwa główne szczyty sezonu turystycznego: zima i lato. W obydwu przypadkach natężenie ruchu turystów jest podobne, niemniej w miesiącach letnich występują większe wahania ich liczby.
Zimą szczyt sezonu przypada na okres od początku grudnia do końca stycznia i obejmuje Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok oraz Chiński Nowy Rok. Święto Hari Raya Puasa, obchodzone na zakończenie Ramadanu, ma charakter ruchomy.
Ferie szkolne w Malezji trwają 1–2 tygodnie w marcu, czerwcu i sierpniu, oraz ponownie od listopada do grudnia. Z kolei w Singapurze zaczynają się w połowie maja i ciągną się do końca czerwca, a druga tura przypada na okres od listopada do grudnia. Jest to czas, w którym singapurskie rodziny udają się na wypoczynek do malezyjskich kurortów. Wakacje mogą się wtedy zamienić w koszmar, bo w zatłoczonych kurortach trzeba rywalizować o dostęp do bufetu i znosić krzyki dzieci biegających wokół basenu.
Letni szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do sierpnia, lecz może trwać nawet do połowy września. W tym czasie hotele przepełnione są turystami z Bliskiego Wschodu, jako że w wielu krajach regionu jest to czas wakacji. Z końcem września powraca spokój, którego nic nie zakłóca aż do grudnia.
Znajomość klimatu Malezji odgrywa znaczną rolę w planowaniu wakacji. W okresie między listopadem a marcem, czyli poza sezonem, pobyt na wschodnim wybrzeżu mogą uprzykrzyć fale monsunowe, które uniemożliwiają uprawianie sportów wodnych oraz wypoczynek na plaży. Jest to również czas, kiedy większość kurortów zlokalizowanych na wyspach zawiesza działalność. Na zachodnim wybrzeżu pora deszczowa trwa od kwietnia do maja i od października do końca listopada.
Temperatura nie wykazuje większych wahań przez cały rok i średnio wynosi od 19°C do 32°C. W kurortach położonych w górach jest nieco chłodniej i temperatura kształtuje się na poziomie ok. 19°C w dzień oraz 10°C w nocy.

Podróż na do Malezji

Samolot Malezja dysponuje sześcioma międzynarodowymi portami lotniczymi w Kuala Lumpurze, Penangu, Langkawi, Kota Kinabalu, Kuchingu oraz w Johor. Tylko nieliczne zachodnie linie lotnicze obsługują bezpośrednie połączenia z Malezją. Standard usług oferowanych przez Malaysian Airlines jest bardzo wysoki, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnych cen. Korzystając z tych linii można dolecieć do Kuala Lumpuru z kilku europejskich portów lotniczych: z londyńskiego Heathrow, paryskiego Carles de Gaulle, z lotnisk w Amsterdamie, Sztokholmie i Frankfurcie nad Menem. Ponadto połączenia ze stolicą Melezji oferują m.in. Austrian Airlines z Wiednia, KLM z Amsterdamu, Lufthansa z Frankfurtu nad Menem, BMI z Londynu, Air France z Paryża, Alitalia z Rzymu. Ceny są bardzo różne, zaczynają się od 1000 € i są tym niższe, im wcześniej kupuje się bilet. Średnia długość lotu z Europy to 16 godzin. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski.
Pociąg
Malajskie koleje Keretapi Tanah Melayu Berhad (KTM) obsługują połączenia między miastami zachodniego wybrzeża a Singapurem na południu oraz Tajlandią na północy. Pociągi z singapurskiego dworca kolejowego przy Keppel Road kursują do Kuala Lumpur codziennie. Bilety kosztują 34–68 dolarów singapurskich (21–43 USD). Podróż pociągiem ekspresowym trwa ok. 6 godz.
Autobus
Singapur ma dobre połączenia autobusowe z Malezją, w tym z Kuala Lumpur. Ekspresowe autobusy kursują m.in. do Malakki, i Penangu. Wyruszają w pięciogodzinną podróż z dworca Golden Mile Complex przy Beach Road 5001. Bilet w jedną stronę kosztuje 30–42 dolary singapurskie (19–26 USD). Osoby wybierające się z Tajlandii do Malezji mają do wyboru autobus z Bangkoku lub z Hat Yai na południu. Podróż autobusowa z Bangkoku jest jednak dość uciążliwa i lepiej zdecydować się na przejazd pociągiem. Inaczej wygląda trasa z Hat Yai, gdyż w tamtejszym rozkładzie jest wiele autobusów kursujących regularnie na północ Malezji, zwłaszcza do Butterworth w stanie Penang.

Na granicy Malezji

Turyści muszą mieć paszport, którego ważność w chwili wjazdu do Malezji nie może być krótsza niż 6 miesięcy. Polacy nie mają obowiązku posiadania wizy, jeśli ich pobyt nie przekracza 90 dni.
Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.


Comments are closed.