Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

28 mar 2024
30 mar 2024
Dodaj następny pokój

Loty do Maroka

Marszałek L.H. Lyautey, generalny rezydent Francji w Maroku, nazywał swój drugi dom „zimnym krajem gorącego słońca”, w czym jest dużo prawdy, gdyż powszechne przekonanie, że w Afryce zawsze panują upały, jest błędne. W górach zajmujących dużą część kraju temperatura w lecie jest rzeczywiście wysoka, ale zimą spada poniżej zera, a szczyty przykrywa śnieg. Latem na pustyni praży słońce, ale nocą bywa bardzo chłodno. Na wybrzeżu atlantyckim, zwłaszcza w rejonie Agadiru, przez cały rok panują przyjemne temperatury – latem jest o wiele chłodniej niż w Marrakeszu i miastach leżących w sąsiedztwie pustyni, a zimą na tyle ciepło, że można się opalać.

Informacje ogólne o Maroku

Powierzchnia Maroka wynosi 446 550 km2 (722 550 km2 z Saharą Zachodnią), czyli nieco mniej niż Francja czy Hiszpania. Liczba ludności przekracza 30 mln (w chwili odzyskania niepodległości w 1956 r. wynosiła zaledwie 8 mln). Prawie 99% Marokańczyków to muzułmanie; są też małe grupy chrześcijan i żydów. Wskaźnik umiejętności czytania i pisania wynosi 51,7% (mężczyźni 64,1%, kobiety 39,4%). Główne języki to arabski, berberyjski i francuski. Coraz więcej młodych ludzi, zwłaszcza w ośrodkach turystycznych, posługuje się angielskim. W Maroku przez cały rok obowiązuje czas Greenwich (GMT), czyli kiedy w Rabacie jest 12.00, w Warszawie – 13.00 (w lecie 14.00). W hiszpańskich enklawach – Ceucie i Melilli – zimą do czasu GMT trzeba dodać godzinę, a latem 2 godziny. Stolicą Maroka jest Rabat. Jednostką monetarną jest dirham (MAD), który dzieli się na 100 centymów, 1 MAD 0,35 PLN (kurs z dnia 02.03.2010).

Klimat: Kiedy jechać do Maroka?

Maroko, nazywane „zimnym krajem gorącego słońca”, ma zróżnicowany klimat – najlepiej tu przyjechać w okresie od marca do maja lub od września do października, gdy jest chłodniej, a prawdopodobieństwo opadów się zmniejsza. Między dniem a nocą mogą wystąpić znaczne wahania temperatury, uzależnione od pory roku i regionu. Latem na gorących plażach jest tłoczno, a na wybrzeżu atlantyckim niebo zasnuwają chmury. Nad morzem przez cały rok panują umiarkowane temperatury, ale poza sezonem w kurortach bywa chłodno. Lato to doskonała pora na wędrówki po Atlasie Wysokim i Średnim, z kolei w miastach (np. Fezie i Marrakeszu) panują wówczas nieznośne upały. Najlepszy czas na podróże po południowym Maroku i Saharze to zima (od października do lutego), gdyż latem temperatura często sięga 45°C.

Podróż do Maroka

Samolot Polska nie ma bezpośredniego połączenia rejsowego z Marokiem, choć można korzystać z wolnych miejsc w samolotach czarterowych. Najwięcej lotów rejsowych oferują Royal Air Maroc (www.royalairmaroc.com). Samoloty British Airways (www.ba.com) latają z Londynu do Casablanki, Tangeru i Marrakeszu. Linie Air France (www.airfrance.com) utrzymują codzienne połączenia z kilkoma marokańskimi miastami (via Paryż). Samoloty linii KLM (www.klm.com) latają przez Amsterdam do Casablanki. Chcąc skorzystać z czarteru z Warszawy do Agadiru, trzeba określić termin wylotu i przylotu. Tanie linie lotnicze oferują połączenia z kilku europejskich lotnisk: Easyjet (www.easyjet.com) do Marrakeszu, a Ryanair (www.ryanair.com) do Fezu i Marrakeszu.
Statek
Z Francji i Hiszpanii do Maroka pływają promy kilku firm. Najkorzystniejsze ceny proponują Trasmediterránea (www.trasmediterranea.es) i Comanav (www.comanav.co.ma). Bilety można też kupić w przedstawicielstwie firmy we Frankfurcie n/Menem (C69/9588 5800). Na trasie z Algeciras do Ceuty kilka razy dziennie pływają promy samochodowe (1 godz. 30 min), szybkie promy (40 min) i katamarany (30 min). Pasażerowie muszą później dojechać autobusem do granicy z Marokiem, by tam przesiąść się na autobus.
Samochód
Można popłynąć promem samochodowym z Hiszpanii lub Francji, ale droga z Ceuty do Maroka zajmuje dużo czasu ze względu na kontrolę celną, więc lepiej płynąć prosto do Tangeru.

Na granicy marokańskiej

Osoby posiadające paszport kraju Unii Europejskiej nie potrzebują wizy, wjeżdżając do Maroka, jeżeli pobyt ma charakter turystyczny i nie przekracza 90 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej sześć miesięcy po dacie wjazdu. Warto sprawdzać przepisy wizowe, ponieważ sytuacja może się zmienić. Formalności przy wjeździe do Maroka są dość proste. Trzeba wypełnić formularz z danymi osobistymi, wpisać cel wizyty oraz zawód. Właściciele samochodów powinni posiadać Zieloną Kartę. Teoretycznie w Maroku turysta ma obowiązek noszenia przy sobie przez cały czas dowodu tożsamości. W praktyce, jeżeli oryginał zostawiło się w hotelu w tym samym mieście, wystarczy ksero najważniejszych stron. Podczas podróżowania do innego miasta zawsze powinno się mieć paszport przy sobie.

Comments are closed.