Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

26 mar 2017
28 mar 2017
Dodaj następny pokój

Loty do Norwegii

Norwegia, leżąca na północnym krańcu Europy, choć geograficznie wcale nie tak odległa od Polski, ciągle pozostaje krajem mało znanym, tajemniczym, a nawet nieco egzotycznym. Po burzliwym okresie wypraw wikingów, ekspansji i odkrywania nowych lądów Norwegia pod koniec średniowiecza usunęła się w cień i na następne kilka wieków w zasadzie zniknęła z kart historii. Ponownie pojawiła się dopiero w latach 70. XX wieku, po odkryciu bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w wodach Morza Północnego. Stąd też może skojarzenia, jakie wiążą się dzisiaj z tym krajem (norweski łosoś, ropa naftowa, wikingowie), dotyczą jego bardzo odległej historii, a z drugiej strony czasów najnowszych.

Informacje ogólne o Norwegii

Powierzchnia: 385 tys. km2, 4,65 mln mieszkańców. Wśród narodowości zdecydowanie dominują Norwegowie (97% ludności kraju). W północnej części Norwegii mieszka około 45 tysięcy Samów i Finów, a na południu niewielka liczba Duńczyków i Szwedów. Obecnie ponad 95% mieszkańców kraju należy do Kościoła Norweskiego, czyli narodowego odpowiednika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego). Oficjalnie głową Kościoła pozostaje król Norwegii. Oficjalnym językiem w Norwegii jest norweski, występujący w dwóch odmianach: bokmal i nynorsk. W Norwegii obowiązuje, tak jak w Polsce, czas środkowoeuropejski (CET) i podobnie jak w Polsce od końca marca do końca października wprowadza się czas letni (wskazówka przesuwa się o godzinę do przodu). Waluta: 1 korona norweska (NOK) to 100 ore, 1 NOK = 0,48 PLN (kurs z dnia 02.03.2010). Stolicą Norwegii jest Oslo.

Klimat: Kiedy jechać do Norwegii?

Norwegię najlepiej zwiedzać od połowy czerwca do połowy sierpnia, prawdziwy sezon turystyczny zaczyna się natomiast na początku lipca. Podczas krótkiego lata słońce chowa się tylko na chwilę za horyzont, a na północy nie zachodzi wcale. Na wysokości archipelagu Lofotów, za kołem podbiegunowym, białe noce można oglądać od 28 maja do 14 czerwca, a na przylądku Nordkapp od 13 maja do 29 lipca. Dzięki oddziaływaniu Prądu Zatokowego klimat Norwegii jest stosunkowo łagodny i nawet na dalekiej północy temperatury latem niewiele różnią się od tych panujących na południu kraju. Im dalej od wybrzeża, tym dzienne wahania temperatur są wyższe, a klimat zmienia się na bardziej kontynentalny. Trzeba być zatem przygotowanym zarówno na gorące dni, gdy temperatura sięga 25 st.C, jak i nieco chłodniejsze, kiedy spada poniżej 10 st. C. W górach nocą temperatury obniżają się nawet do 0 st. C. Sezon narciarski trwa dłużej niż na południu Europy, pierwsze stoki są otwierane już w październiku i zamykane dopiero w maju.

Podróż do Norwegii

Samolot Dziś bilet lotniczy tanich linii Norwegian Air w obie strony można kupić już od 400 zł, a w specjalnych promocjach nawet taniej. Linie obsługują połączenia między Oslo a Warszawą, Krakowem oraz Gdańskiem. Bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Oslo są również obsługiwane przez LOT. Podróż trwa niecałe 2 godziny.
Pociąg
Z Polski nie ma możliwości bezpośredniego dostania się pociągiem do Norwegii. Jest się skazanym na szereg przesiadek w Niemczech i Szwecji. Ponadto w stosunku do tanich linii lotniczych bilet kolejowy kosztuje drożej.
Samochód
Jedna z prostszych tras wiedzie przez Świnoujście, skąd po przeprawie promowej do Ystad kontynuuje się przejazd przez terytorium Szwecji. Osoby wyruszające z regionów centralnych i północno-wschodnich mogą również popłynąć do Szwecji promami z Gdyni lub Gdańska. Zakładając, że podróż zaczyna się w centralnej Polsce (w Warszawie), trasa do Oslo wyniesie około 950 km (z przeprawą Gdynia-Karlskrona) lub 1100 km (z przeprawą Świnoujście-Ystad).

Na granicy norweskiej

Od 1 maja 2004 r. Polacy mogą wjechać do Norwegii na podstawie paszportu (ważnego minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu) bądź dowodu osobistego.

,

Comments are closed.