Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Loty do Rumunii

Planując wyprawę na wschód Europy, nie można pominąć jednego z najpiękniejszych krajów tego regionu! Loty do Rumunii zapewnią Ci wiele różnorodnych atrakcji, poczynając od spacerów po czarujących miastach, tętniącej życiem stolicy – Bukareszcie czy wysokich Karpatach, a kończąc na gorącej kąpieli w jednym z kurortów nad Morzem Czarnym. Tutaj również swój bieg kończy druga najdłuższa rzeka w Europie – Dunaj. Jej wielka delta, umiejscowiona właśnie w granicach Rumunii, jest prawdziwym rajem dla wielbicieli przyrody, a w szczególności ptaków – jest ich w tym regionie około 300 gatunków!

Rumunię, a raczej jej krainę Transylwanię (inaczej zwaną Siedmiogrodem), rozpropagował na początku XX wieku irlandzki pisarz Bram Stoker, tworząc historię o miejscowym arystokracie, który po zmierzchu stawał się wampirem. Kraj ten po dziś dzień kojarzy się ze słynnym Draculą, a coraz popularniejsze są tematyczne wyprawy w jego poszukiwaniu. Taką zabawę umożliwia wprost mnogość klimatycznych i strzelistych zamków, wybudowanych w przeróżnych miejscach Rumunii. Krajem tym inspirował się również Jules Verne, autor m.in. powieści „Zamek w Karpatach”.

W tym wielkim państwie spotkasz również nieustające przywiązanie do miejscowej tradycji. Folkowe tańce w okolicznościowych strojach i ceremonialne przyśpiewki często towarzyszom licznym festiwalom, a rzeźbienie w drewnie czy wyroby ceramiczne wciąż mają wartość prawdziwej sztuki.

Ogólne informacje o Rumunii

Etymologii nazwy państwa należy doszukiwać się jeszcze w czasach starożytnych, a oznacza ona mniej więcej „obywatela Cesarstwa Rzymskiego”. Na terenie współczesnej Rumunii istniała bowiem jedna z prowincji wielkiego imperium – Dacja. Urzędowy język kraju również należy do grupy romańskich, choć posiada wiele słów niemalże zaczerpniętych z języków słowiańskich.

Coraz popularniejszy w Rumunii staje się także angielski, którym posługują się przeważnie ludzie młodzi, mieszkający w dużych miastach. Jeśli jednak znasz jeden z języków romańskich, możesz spokojnie liczyć na zrozumienie podstawowych rumuńskich zwrotów.

Od 2007 roku Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego nie potrzebujesz paszportu bądź wizy do przekroczenia jej granic. Obowiązującą walutą wciąż jednak pozostaje lej, choć rząd od jakiegoś czasu bezskutecznie stara się o wejście do strefy euro.

Kiedy lecieć do Rumunii?<./h2>

W Rumunii panuje klimat umiarkowany ze sporymi różnicami temperatur w przeciągu całego roku. Najlepszą porą na odwiedzenie jednego z kurortów nad Morzem Czarnym jest lipiec i sierpień, kiedy to termometry wskazują powyżej 25 stopni Celsjusza.

W centrum kraju można za to zimą poszusować na wielu atrakcyjnych stokach narciarskich. Opady śniegu i minusowa temperatura zapewniona! Piesze wycieczki po górach są jednak możliwe dopiero od połowy czerwca, kiedy to znika ostatni śnieg przy wyższych szczytach.

Ciekawe miejsca w Rumunii

Rumunia potrafi zachwycić olbrzymią różnorodnością przepięknych scenerii. Spotkasz tam dziewicze równiny, masywne szczyty, piaszczyste plaże czy wielką rzekę Dunaj z piękną deltą. Dodatkowo, podczas wizyty w Rumunii można wypocząć nad gorącym Morzem Czarnym. W tym regionie najpopularniejszym ośrodkiem jest Mamaia – resort mający 7 km długości i zaledwie 250 metrów szerokości!

Szczególnie urokliwą krainą jest umiejscowiona w pobliżu gór Transylwania, gdzie ujrzysz słynny z powieści o Draculi zamek w Branie, malownicze małe wioski, które poprzez swoją architekturę przeniosą Cię do czasów średniowiecza czy jeden z najpiękniejszych wodospadów na kuli ziemskiej – Bigar.

Naturalnie, wybierając loty do Rumunii, nie można zapomnieć o Bukareszcie – stolicy, która żyje zarówno w dzień, jak i w nocy. Blisko 50 muzeów, monumentalny budynek Parlamentu, będący pozostałością po komunizmie czy zachwycające Stare Miasto, które jest nie tylko szczególnym kulturowym miejscem, ale odegrało również ważną rolę w historii kraju, to tylko niektóre atrakcje, jakimi szczyci się największe rumuńskie miasto.

,

Comments are closed.