Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

27 lut 2017
01 mar 2017
Dodaj następny pokój

Loty do Rygi

Stolica Łotwy Ryga (łot. Riga) położona jest nad rzeką Dźwiną niedaleko jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Jest głównym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i oświatowym w kraju. Miasto figuruje na Liście Światowego dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, zachowały się w nim  zabytki jeszcze z czasów średniowiecza oraz jedno z największych skupisk architektury secesyjnej. Ryga jest największą aglomeracją spośród miast nadbałtyckich. Dzięki korzystnej lokalizacji jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym (port morski, lotniczy, węzeł kolejowy).
Ryga została założona w 1201 roku przez biskupa Alberta von Buxhövden i niemal od razu została członkiem związku Hanzeatyckiego. Stała się jednym z najważniejszych portów w basenie Morza Bałtyckiego. W 1561 roku na mocy paktu wileńskiego Inflanty znalazły się pod polskim panowaniem, a Ryga zaczęła się dynamicznie rozwijać. Po wojnie ze Szwecją miasto trafiło pod szwedzkie panowanie, a w 1710 roku Rosja zajęła Rygę. Po II Wojnie Światowej została wcielona do ZSRR. Dopiero po 1991 roku Łotwa uzyskała niepodległość, a Ryga stała się stolicą kraju.
Dzisiaj Ryga to przepiękne miasto, gdzie zabytkowe gotyckie budowle idealnie wkomponowane są w secesyjne kamieniczki. Znakiem rozpoznawczym zabudowania w Rydze są miękkie linie, dekorowane motywami kwiatowymi, baśniowymi i mitologicznymi. W Rydze sporo jest również obiektów współczesnej architektury.
Najwyższą konstrukcją w mieście jest wieża telewizyjna, która mierzy 368,5 m wysokości. To właśnie w stolicy Łotwy znajduje się jeden z największych podwieszanych mostów na świecie, czy charakterystyczny budynek „Saules akmens”, który jest siedzibą Hansabanka.
Stolica Łotwy leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Do najważniejszych miejsc, które warto zobaczyć w Rydze należy m.in.: Protestancka Katedra, Katedra św. Jakuba, czy  Zamek Rigas pils z XIV wieku, który dawniej pełnił główną siedzibę władz gubernialnych. Teraz w zamku znajdują się trzy muzea (Muzeum Sztuki Obcej, Muzeum Literatury I Muzeum Historii Sztuki).  Do najpopularniejszych zabytków odwiedzanych w Rydze przez turystów jest Dom Bractw Czanogłowych, Kościół św. Piotra, Ryska Akademia Sztuki, czy budynek szwajcarskiej restauracji Alpenrose.
Ryga to nie tylko zabytkowe budowle, ale również przepiękne pasma zieleni, których łączna powierzchnia w mieście wynosi 7000 ha. Przechadzając się ulicami w Rydze, można zobaczyć niezliczoną liczbę skwerków, bulwarów, parków miejskich i leśnych.

Kiedy do Rygi

Miasto znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, najwięcej turystów odwiedza je w okresie wiosenno-letnim. Śmiało jednak można wybrać Rygę na cel wyjazdu weekendowego. Ryga zapewnia turystom wiele atrakcji. Ulice miasta tętnią życiem do bardzo późnych godzin nocnych. W stolicy Łotwy nie będzie nikt narzekał na nudę, a kawiarnie, stylowe bary, ogródki, tarasy, parki kuszą smacznymi posiłkami i trunkami spragnionych odpoczynku turystów.

Ryga loty – praktyczne informacje

Loty do Rygi z Polski obsługiwane są przez linie lotnicze: UKRAINE. Ceny lotów do Rygi z Polski wahają się od 481 do 962 PLN. Loty do Rygi realizowane są z takich miast jak . Jednak najtańsze połączenia są obecnie z lotnisk w miastach .

Przylot do Rygi

W Rydze jest jedno lotnisko Saint Thom. Z Polski można również dolecieć na inne lotniska znajdujące się w pobliżu Rygi ‘Saint Thom'. Jednak cena i dostępność połączeń lotniczych na lotniska w pobliżu może się znacząco różnić od połączeń na lotnisko ‘Saint Thom'.


Pogoda - Łotwa, Ryga

Dziś 28.02wt 01.03śr 02.03czw 03.03pt
Mgła Lekki deszcz Lekkie opady śniegu

3°C -4°C

8°C 2°C

6°C 1°C

5°C 0°C

4°C -2°C
Wiatr 13 km/h Deszcz
0.3 mm
Wiatr 24 km/h Deszcz
1.7 mm
Wiatr 26 km/h Deszcz
6.0 mm
Wiatr 14 km/h Deszcz
2.9 mm
Wiatr 19 km/h Deszcz
0.2 mm

,

Comments are closed.