Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

28 mar 2024
30 mar 2024
Dodaj następny pokój

Loty do Tunezji

Stereotypowe wyobrażenie wczasów w Tunezji to leniwy wypoczynek na plaży pod palmą. Często też słyszy się pełne zdziwienia pytanie: „Po co tam jedziesz, przecież nie lubisz leżeć na piasku, a tam nie robi się nic innego?”. Ten pogląd jest jednak odległy od prawdy. Tunezja bowiem to piękny kraj pełen zarówno starożytnych, jak i islamskich zabytków. Ostatnio biura podróży coraz częściej przedstawiają ofertę wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem. Aby poznać tę wspaniałą krainę, nie wystarczą jednak dwa tygodnie nad morzem lub nawet tura objazdowa „w 7 dni dokoła Tunezji”.

Informacje ogólne o Tunezji

Powierzchnia kraju liczy 163 610 km2 i jest o połowę mniejsza od obszaru Polski, zaś długość jego linii brzegowej, z licznymi zatokami, takimi jak Tunetańska, Hammamet i Mała Syrta, wynosi 1148 km. Od Sycylii Tunezję dzieli 140 km Przesmyku Sycylijskiego.Obszar Tunezji dzieli się na dwie części – północną, z krajobrazem o przewadze górskim, i południową – w większości równinną. W 2005 r. Tunezja liczy 10,2 mln mieszkańców. 98% populacji stanowią muzułmanie, pozostała część to chrześcijanie i żydzi. Od pewnego czasu liczba katolików utrzymuje się na podobnym poziomie, tj. ok. 18 tys. osób. Nieliczni żydzi mieszkają w Tunisie i na Djerbie. Strefa czasowa w Tunezji to UTC +1 – zima, UTC+2 – lato. Waluta: 1 dinar tunezyjski (TND) to 1000 milimów, 1 TND = 2,11 PLN (kurs z dnia 02.03.2010). Stolicą kraju jest Tunis. Język: choć urzędowym językiem Tunezji jest arabski, to większość jej mieszkańców mówi także po francusku (uczy się go w szkołach).

Klimat: Kiedy jechać do Tunezji?

Najlepiej przyjechać tu wiosną, kiedy po zimowych deszczach roślinność nie zdążyła uschnąć, a południowe regiony również zbytnio się jeszcze nie nagrzały. Od marca do końca maja średnia temperatura w Tunisie wynosi 16°C, a w Tozeur 20,1°C. Należy pamiętać, że w marcu i kwietniu na południu pada niemal bez przerwy, a na północy od czasu do czasu może pokropić. Mimo ciepłych dni noce bywają zimne, szczególnie na pustyni. Lata są upalne, zwłaszcza na dalekim południu. Jednak wysoka temperatura w Douz jest odczuwalna w zupełnie inny sposób niż taka sama w Krakowie czy Warszawie. Tam zdecydowanie lepiej znosi się 35°C, a gdy wieje lekki wiatr, chwilami nie zauważa się skwaru (co jest niebezpieczne). Na wybrzeżu chłodzi lekka bryza od morza. Latem średnia temperatura w Tunisie skacze do 25,1°C, a w Tozeur do 30,5°C. Zimą zjeżdżają goście specjalni, wypoczywający w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na południu odbywa się wtedy wiele imprez kulturalnych – w tym Festiwal Sahary w Douz. Na północy i w górach Tellu zdarzają się opady śniegu, które czasem zahaczają o Tunis i Bizertę. Na południu za to występują deszcze i jest zimno. Najbardziej deszczowymi miesiącami są grudzień i styczeń.

Podróż do Tunezji

Samolot Większość rejsowych maszyn kursuje do Tunisu, ale z niektórych miast europejskich można też dostać się do Tozeur i na Djerbę. Czartery lądują najczęściej w Monastirze, w Tozeur, Sfaksie i Tabarce, a rzadziej na Djerbie (z Paryża i Stras­burga).
Statek
Można dotrzeć drogą morską promem lub jachtem z Sycylii i kontynentalnych Włoch. Z promu najczęściej korzystają turyści chcący podróżować po Tunezji własnym pojazdem (również grupy trampingowe). Statek przewożący większe samochody i autokary pływa z Trapani raz w tygodniu. Promy kursują też z Palermo (Sycylia), Genui, Salerno, La Spezia i Neapolu (Włochy) – z La Spezia i Neapolu do Tunisu wyruszają jedynie latem. Pływają też z Marsylii (Francja), a nawet z Walencji (Hiszpania).
Samochód
Choć nie ma zbyt wielu chętnych, by samochodem przekraczać granicę algiersko-tunezyjską (rzadko używane przejście niedaleko Mides), taka możliwość istnieje. Wskazane jest wykupienie nieobowiązkowego ubezpieczenia osobistego (wraz z ubezpieczeniem pokrywającym koszty leczenia). Wyjeżdżając poza Tunezję – do Algierii czy Maroka – trzeba mieć carnet de passage en douane, wymagany w wielu państwach afrykańskich.

Na granicy tunezyjskiej

Utrudnienia związane z terroryzmem dotyczą przede wszystkim turystów wsiadających do samolotu. Na pokład nie wolno wnosić płynów, ostrych narzędzi itp. Można wziąć telefon komórkowy, aparat cyfrowy i kamerę, ale na żądanie strażnika należy je uruchomić i pokazać. Dotyczy to całego bagażu podręcznego. Sposób kontroli zmienia się w zależności od zagrożenia i stanu bezpieczeństwa na lotniskach. Lepiej się do tego przyzwyczaić, aby uniknąć nerwowych sy­tuacji.

Comments are closed.