Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Loty do Turcji

Jeden z meczetów w Stambule loty do Turcji

Jeden z meczetów w Stambule / fot. http://www.flickr.com/photos/kiwanc/1380445561/

Wybierając loty do Turcji możesz być pewien, że niejedno zaskoczy cię w tym pięknym kraju. Nieważne czy wolisz leniwe spacery po plaży, czy też aktywne zwiedzanie. W Wielkiej Porcie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Położona na granicy Europy i Azji łączy zachodnią otwartość z orientalną gościnnością.

Jeśli pragniesz poznać prawdziwą Turcję, powinieneś wybrać się do Kapadocji. Większość odwiedzających nie zapuszcza się tak daleko na wschód, a to właśnie tu na własnej skórze można poczuć autentyczną atmosferę tureckiego orientu. Warto spędzić choć jeden dzień na niespieszny spacer wśród zabytkowych ulic miast-zabytków. Zachwycające meczety i zapierające dech w piersiach widoki są tym co sprawia, że nie raz powrócisz do pięknej Turcji.

Ogólne informacje o Turcji

Odwiedzając Turcję należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Podstawową jest język. Najczęściej używanymi są turecki oraz kurdyjski. Znajomość angielskiego ograniczona jest jedynie do większych ośrodków miejskich. Warto więc poznać podstawy języka tureckiego. Każdy, do kogo zwrócisz się w jego rodzinnym języku, z pewnością spojrzy wtedy na Ciebie przychylniejszym okiem. Nauka tego języka jest o tyle prosta, że zapisywany jest lekko zmodyfikowanym alfabetem łacińskim.

Pieniądzem używanym w Turcji jest lira turecka (TRY) dzieląca się na 100 kuruszy. Cały kraj pokryty jest gęstą siecią kantorów, dlatego będąc w niemal każdym większym mieście bez problemu można wymienić walutę. Najpopularniejsza wśród odwiedzających pozostaje zachodnia część kraju. Jeśli posiadasz zmysł odkrywcy, rozważając loty do Turcji powinieneś jednak wziąć pod uwagę jej wschodnią część. Powinieneś zachować szczególną ostrożność w trakcie pobytu w pobliżu granicy z Armenią oraz góry Ararat. Z powodu napiętych stosunków miedzy obydwoma państwami, w obszarze przygranicznym skoncentrowane zostały znaczne siły wojskowe. Należy również uważnie śledzić sytuację w regionach zamieszkiwanych przez ludność kurdyjską. Działająca na tamtych terenach Partia Pracy Kurdystanu w przeszłości dopuszczała się aktów terroru.

Kiedy jechać do Turcji?

Klimat w Turcji należy do łagodnych oraz ciepłych. Stosunkowo najkrótszy sezon turystyczny występuje na wybrzeżu Morza Czarnego. Temperatura w okolicach 25 stopni występuje tam od czerwca do sierpnia. Jednak nawet we wrześniu możesz tam liczyć na przyjemnie ciepłą wodę (około 22 stopni). W okolicach wybrzeży Morza Śródziemnego oraz Egejskiego od maja do września utrzymuje się temperatura powietrza w granicach 25 stopni. Odwiedzając Turcję należy pamiętać, że z powodu rosnącej popularności tego kraju, w trakcie sezonu plaże mogą być nieco zatłoczone.

Ciekawe miejsca w Turcji

Odwiedziny w Turcji nie powinny ograniczać się jedynie do zwiedzania Stambułu oraz wylegiwania się na plażach. Wspaniałe tureckie zabytki nie ograniczają się jedynie do Błękitnego Meczetu czy pałacu Topkapi. Jednym z najpiękniejszych miast położonych w kraju jest Ortahisar znane z księżycowego krajobrazu, położony w Kapadocji. Miłośnicy kąpieli słonecznych powinni dokładnie rozważyć pobyt w Cylicji oraz na Riwierze Tureckiej. Znajdują się tam najpiękniejsze w kraju plaże. Wszyscy miłośnicy antyku powinni odwiedzić takie starożytne ośrodki jak Efez, Pergamon oraz Pamukkale. Amatorzy spacerów i aktywnego wypoczynku będą zachwyceni wyprawą w pobliże góry Nemrut. Znajdują się tam liczne pozostałości po greckich oraz rzymskich rzeźbach.

,

Comments are closed.