Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

29 mar 2024
31 mar 2024
Dodaj następny pokój

Loty na Słowację

Aktywny wypoczynek jest teraz w modzie! Wiele zróżnicowanych możliwości, pięknych widoków i niezapomnianych przeżyć czeka Cię w granicach naszego południowego sąsiada. Zdecyduj się na loty na Słowację, a odkryjesz nieskazitelną naturę, pozostałości po średniowiecznych czasach i pooddychasz niezwykle czystym powietrzem.

Kraj ze stolicą w Bratysławie oferuje przede wszystkim wysokie szczyty Karpat Zachodnich. To właśnie po słowackiej stronie jest zlokalizowane najwyższe wzniesienie tego masywu – Gerlach (2655 m. n.p.m.), a ze świetnych narciarskich kurortów będą zadowoleni zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści zimowego szaleństwa.

Wiosną i latem możesz odbyć wspaniały spacer w tych rejonach, poruszając się po magicznych parkach krajobrazowych i odkrywając wiele tajemniczych jaskiń czy mediewistycznych zamków, a także doświadczyć nietuzinkowej przygody podczas spływu wzdłuż Dunajca.

Po aktywnym wypoczynku, warto zregenerować swoje siły w jednym z najlepszych ośrodków spa na świecie. Szczególnie polecane jest uzdrowisko w Pieszczanach, gdzie wody termalne uleczyły już niejedno ciało i duszę. A wieczorem? Stolica Bratysława zapewni Ci wiele gorących atrakcji – zasmakujesz tam wspaniałych bryndzowych haluszków, kapustnicy i napijesz się prawdziwej mocnej śliwowicy.

Ogólne informacje o Słowacji

Przy samej południowo-zachodniej granicy Słowacji mieści się stolica kraju – Bratysława, skąd już jest niezwykle blisko do innych europejskich centrów, ulokowanych w dorzeczu Dunaju – Wiednia oraz Budapesztu. Do 1993 roku Słowacja była częścią Czechosłowacji. Po jej rozpadzie nastąpił stosunkowo szybki rozwój kraju, a w szczególności właśnie Bratysławy. Już w 2004 roku państwo uzyskało akces do Unii Europejskiej, a od kilku lat oficjalną walutą jest tutaj euro.

Polak bez większych problemów dogada się ze Słowakiem. Czasem zapewne wynikną dość zabawne lapsusy językowe, gdyż rodzime słowa, u naszych południowych sąsiadów mogą oznaczać zupełnie coś innego. Mimo to, przy próbie konwersacji warto odrzucić mowę angielską czy niemiecką i wspólnie cieszyć się ze słowiańskiej bliskości narodów.

Kiedy lecieć na Słowację?

Loty na Słowację można rezerwować przez cały rok. Wszystko jest oczywiście zależne od celu naszej podróży. Jeśli zamierzamy spacerować wśród piękny kotlin i górzystych krajobrazów, najlepszym okresem jest późna wiosna i wczesna jesień, kiedy to słowacka natura odkrywa swoje najpiękniejsze oblicze. Do kurortów narciarskich należy się wybierać zimą, natomiast zwiedzanie Bratysławy i innych miast można przesunąć sobie na lato, kiedy to temperatury średnio wynoszą 23 stopnie Celsjusza. Klimat Słowacji jest umiarkowany i, podobnie jak w Polsce, wyróżniają się tam cztery pory roku.

Będąc na Słowacji, warto poznać również trochę miejscowego folkloru, a zapewnią to liczne festiwale. Jednym z najpopularniejszych jest odbywający się w drugim tygodniu czerwca, już od 1966 roku, Festiwal Polana, na którym można zobaczyć blisko 1500 artystycznych pokazów, związanych z tańcem czy śpiewem.

Ciekawe miejsca na Słowacji

Słowacja jest krajem dla ludzi, którzy kochają dziką przyrodę. Oprócz przepięknych krajobrazów Wysokich Tatr, zobaczysz tutaj magiczny Park Narodowy Słowacki Raj. Wśród blisko 300-kilometrowych szlaków spotkasz niesamowite wodospady, kaniony czy tajemnicze groty na czele ze słynną Dobszyńską Lodową Jaskinią.

Ponadto, miejscem, które trzeba odwiedzić, jest Bratysława. Wizytę w jednej z najmłodszych europejskich stolic warto rozpocząć od punktu widokowego umieszczonego na popularnie zwanym moście UFO. W wysoko ulokowanej kapsule, przypominającej kosmiczny spodek, mieści się restauracja, z której obejrzysz panoramę całego miasta. Na dole trzeba z kolei zajrzeć w uliczki Starego Miasta, w których zastaniesz wiele kulturowych i rozrywkowych atrakcji. Ponadto, przepiękne zabytki obejrzysz w Koszycach – właśnie to miasto zostało docenione przez, Unię Europejską i w 2013 roku otrzymało miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Comments are closed.