Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Loty na Ukrainę

Niezwykle szerokie możliwości spędzenia wakacji daje nam nasz wschodni sąsiad. Loty na Ukrainę stają się coraz popularniejsze, a z pobytu w tym wielkim państwie będą zadowoleni wielbicie górskich wędrówek, gorącego morza czy wspaniałego życia nocnego, które oferuje malownicza stolica kraju – Kijów.

Na szerokich stepach ukraińskiej ziemi wciąż możemy poczuć się niczym 15-20 lat temu. Sytuację w kraju, pod względem gospodarczym i turystycznym, nieco poprawiła współorganizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, która pokazała szerszemu spektrum publiczności, że wypoczynek w tym miejscu to naprawdę świetny pomysł. Wygrzać można się na znanym i obleganym Półwyspie Krymskim z wielkimi piaszczystymi plażami oraz dostępem do gorących mórz – Czarnego i Azowskiego. Tuż przy polskiej granicy, po wciąż rzadko uczęszczanych szlakach Karpat, przejdą się amatorzy górskich wypraw, a piękne dorzecza Dniestru i Dniepru gwarantują niezapomniane spływy kajakowe wśród naturalnej zieloności wschodnich ziem.

Będąc na Ukrainie, po prostu należy spróbować miejscowych potraw. Wspaniałe pierogi, kiełbasy czy barszcz idealnie współgrają z narodowym trunkiem – wódką. Dodatkowo na ulicach wciąż można spotkać wielkie beczki z kwasem chlebowym czy kramy z kruchymi preclami, których smak przypomni nam czasy dzieciństwa.

Ogólne informacje o Ukrainie

Oficjalnym językiem tego rozległego kraju jest ukraiński, jednak na wschodzie większość społeczeństwa porozumiewa się głównie po rosyjsku. Angielski można usłyszeć jedynie w ważniejszych miastach – Kijowie czy Lwowie, jednak Polacy na całej Ukrainie powinni spokojnie dogadać się z mieszkańcami w ojczystej mowie.

Walutą kraju jest hrywna, natomiast w większych ośrodkach można bez problemu płacić innymi pieniędzmi – dolarami, euro czy rublami. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Ukraina ma do zaoferowania jeden z najtańszych zagranicznych wypadów. Można tu znaleźć noclegi i pożywienie w naprawdę atrakcyjnych cenach! Dużym plusem na rzecz tego kraju jest również brak przymusu wizowego dla większości zagranicznych obywateli, w tym mieszkańców USA czy państw Unii Europejskiej.

Kiedy lecieć na Ukrainę

Rozległy obszar Ukrainy sprawia, że trudno jednoznacznie opisać pogodę panującą w całym kraju. Najcieplejszym regionem jest oczywiście Krym, gdzie w wakacje termometry wskazują nawet 30 stopni Celsjusza, a opady deszczu są praktycznie niezauważalne. W pozostałych obszarach temperatury są zazwyczaj o parę stopni niższe. Zima nie jest raczej dobrą porą roku na odwiedzenie tego państwa – częste wielkie śniegi utrudniają poruszanie się, natomiast temperatury mogą spaść grubo poniżej zera.

Jeśli zarezerwowałeś loty na Ukrainę w sierpniu, warto dokładnie przyjrzeć się miejscowej, wciąż kultywowanej, tradycji i kulturze na słynnym jarmarku w Sorochintsy, który wypromował w jednym ze swoich dzieł pisarz Nikołaj Gogol. Piękne ręcznie robione pamiątki, ukraińska kuchnia i tradycyjne przedstawienia artystyczne można oglądać przez cały tydzień w małej wiosce obok Połtawy.

Ciekawe miejsca na Ukrainie

Najlepszym miejscem do relaksu na Ukrainie jest zdecydowanie Krym oraz liczne resorty rozciągnięte wzdłuż tego słonecznego, turystycznego półwyspu. Perłą tego regionu jest Odessa, pod którą rozciągają się wielokilometrowe sieci katakumb. Oczywiście sercem kulturalnym, architektonicznym i rozrywkowym pozostaje jedno z najpiękniejszych miast wschodniej Europy – Kijów ze słynnym na cały świat placem Majdan Niepodległości, wszechogarniającym miszmaszem stylów klasycznych, barokowych czy bizantyjskich, a także katedrą św. Zofii z początku XI wieku!

Ukraina oferuje również piękne zielone Karpaty, poetyczny Lwów z małymi średniowiecznymi uliczkami. Poszukiwacze najmocniejszych wrażeń mogą zdecydować się na wizytę w opuszczonym Czarnobylu, w którego pobliżu miała miejsce największa w historii katastrofa atomowa. Obniżone już stężenie promieniowania sprawia, że od jakiegoś czasu organizowane są specjalne wycieczki po tym mrożącym krew w żyłach miejscu.

,

Comments are closed.