Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Loty na Węgry

Jest takie miejsce, które nie posiada ani wysokich gór ani dostępu do morza, a urzędowy język uznaje się za jeden z najtrudniejszych na świecie. Mimo to, kraj ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Dlaczego? Loty na Węgry zapewnią Ci bowiem niebanalną przygodę, rozrywkę oraz jedzenie, jakich z pewnością nie spotkasz w żadnym innym państwie.

Węgry znajdują się w sercu Europy, rozdzielone przez drugą największą na kontynencie rzekę – Dunaj, a brak morza rekompensuje im najokazalsze w tym regionie jezioro, Balaton, który jest prawdziwym rajem dla turystów spragnionych czystej i ciepłej kąpieli. Pod względem wodnym, Węgry wyróżnia również mnóstwo rozsianych po całym kraju łaźni termalnych i leczniczych ośrodków spa. Przebywanie w nich to istny narodowy sport mieszkańców – spotykają się tam tłumnie w gronie przyjaciół, rozmawiają, a nawet grają w szachy czy karty.

Zapewne każdy słyszał o powiedzeniu „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki!”, istniejącym w języku obu tych narodów już ponad 200 lat. Przysłowie powstało po upadku Konfederacji Barskiej, a wpływ na nie miało zapewne wspaniałe miejscowe wino, po które poszczególni władcy i znane europejskie osobistości przyjeżdżały w te rejony już w XVIII wieku. Złocisty tokaj właśnie w tamtych czasach został mianowany „królem win”, a przecież w wielu miejscowych piwniczkach dojrzewają również znakomite wina czerwone i białe.

Wielkie komplementy należy słać również kuchni węgierskiej, uznawanej za jedną z najlepszych na świecie. Połączenie azjatyckiej, śródziemnomorskiej i słowiańskiej kultury doprowadziło do powstania wspaniałego gulaszu czy zupy rybnej, a niemalże do każdego dania podawana jest miejscowa ostra papryka, z której wszyscy Węgrzy są dumni.

Ogólne informacje o Węgrzech

Zdecydowanie jednym z najbardziej fascynujących elementów tego kraju jest język węgierski, zwany też madziarskim. Klasyfikuje się go do grona języków ugrofińskich, a jego zrozumienie bez podstawowej znajomości jest praktycznie niemożliwe – długie i skomplikowane wyrazy z akcentem na pierwszą sylabę potrafią doprowadzić do połamania każdego języka.

Na szczęście na Węgrzech dość popularny i powszechny jest angielski oraz niemiecki, dzięki czemu w ośrodkach turystycznych nad Balatonem czy w stolicy Budapeszcie można bez większych problemów porozumieć się z mieszkańcami. Dodatkowo wybierając loty na Węgry, należy zaopatrzyć się w tutejszą walutę – forint.

Kiedy lecieć na Węgry

Najwięcej Węgry mogą Ci zaoferować od wiosny do jesieni. Zimą często spotykane są tutaj minusowe temperatury, można trafić na opady śniegu, a atmosfera trochę ocieka szarością. Jeszcze w kwietniu powtarzają się częstsze deszcze, ale po tym okresie czekają Cię ciepłe oraz słoneczne miesiące, łącznie z bardzo klimatyczną jesienią. Latem średnie temperatury sięgają 24 stopni Celsjusza, a woda w Balatonie jest ledwie o kilka stopni chłodniejsza.

Węgry to prawdziwe festiwalowe państwo. Można tu spotkać specjalne dni poświęcone lokalnym trunkom, folkowej muzyce, a nawet zupie rybnej. Najwięcej dzieje się oczywiście w Budapeszcie, gdzie rozgrywa się Festiwal Wiosny, a także Jesienny Festiwal Muzyki, na którym dominują dźwięki muzyki klasycznej. Wielbiciele nowoczesnych rytmów powinni za to w lipcu udać się na południowe wybrzeże Balatonu na Balaton Sound.

Ciekawe miejsca na Węgrzech

Ten naddunajski kraj to istna cywilizacyjna mieszanka. Można tu spotkać pozostałości po ruinach rzymskich, średniowieczne ratusze, barokowe kościoły czy tureckie łaźnie. Zdecydowanie najciekawszym ośrodkiem jest podzielone przez rzekę stołeczne miasto Budapeszt, z ogromem pięknych poukrywanych miejsc, które jednak można spotkać także na obszarze całego państwa.

Warto odwiedzić chociażby czarujący Eger z różnorodnymi bazylikami, meczetami oraz zamkami i drugi co do wielkości Debreczyn. Natomiast na najlepszą kuchnię trafisz w Segedynie. Jeśli chodzi o wymarzone, romantyczne miejsce na wypadek z drugą połówką – leży takie na północnym wybrzeżu Balatonu. Mowa o zjawiskowym Tihany, z którego obejrzysz cudowną panoramę olbrzymiego jeziora.f

,

Comments are closed.