Najdziwniejsze budynki świata

Rozsiane po świecie architektoniczne cuda często są celem turystycznych wycieczek. Nie da się ukryć, że w podróżach takich najczęściej interesują nas budowlane skarby z przeszłości. Tymczasem również najnowsze konstrukcyjne poczynania potrafią prawdziwie zaskoczyć. Oto budynki, koło których nie sposób przejść obojętnie.

Przedziwne kanadyjskie blokowisko

W Kanadzie, a dokładniej w Montrealu nad rzeką św. Wawrzyńca wznosi się osobliwe blokowisko, które na pierwszy rzut oka przypomina nieco plac zabaw. Patrząc na ten architektoniczny ewenement, podejrzewać można, że miejsce to dopiero co opuściły olbrzymy, pozostawiając po sobie szaloną konstrukcję ułożoną z wielkich betonowych klocków. Habitat 67, bo o tym dziele tu mowa, to propozycja zaprojektowana przez Moshe Safdiego i wzniesiona na światową wystawę EXPO. Inspiracją stała się tu zabudowa włoskich bądź bliskowschodnich starych górskich miasteczek. Tworzące ów obiekt prefabrykowane moduły łączą się ze sobą w tak dziwny sposób, że nie do końca wiadomo, czy wydzielone mieszkania są tu częścią bloku, czy też pnącym się w górę kompleksem domków jednorodzinnych. Za tą drugą opcją przemawia fakt, że każda z mieszkających tu rodzin ma dostęp do własnego ogródka umieszczonego na dachu sąsiada. Habitat 67 miał składać się z 1200 lokali mieszkalnych, z centrum handlowego i szkoły. Choć całości projektu nie udało się zrealizować, kompleks 158 fikuśnie ponakładanych na siebie kwater i tak robi wrażenie.

Futurystyczny Teatr Narodowy w Pekinie

Podczas gdy jedne wymyślne współczesne budowle starają się wzorować na dawnych architektonicznych rozwiązaniach, inne najdziwniejsze budynki świata uderzają w zgoła odmienne, futurystyczne tony. Prawdziwie intrygującym architektonicznym cudem XXI wieku z całą pewnością jest Teatr Narodowy w Pekinie – dzieło francuskiego architekta Paula Andreu. Budowa jego trwała prawie 6 lat i ostatecznie zakończona została w 2007 roku. Nie da ukryć się, że obiekt wzniesiony w samym sercu chińskiej stolicy, osobliwie kontrastuje z otaczającymi go socrealistycznymi akcentami i z dawną tradycyjną zabudową. W końcu te kosmiczne jajo wykonane ze szkła i tytanu wygląda nieco jak kadr z innej planety. Niezwykłe wrażenie, jakie wywiera sama budowla, dodatkowo spotęgowane jest przez fakt, że unosi się ona na wodzie. Gmach Teatru spoczywa w samym centrum akwenu o powierzchni 35 tysięcy metrów kwadratowych. Wizyta w teatrze zawsze jest wydarzeniem samym w sobie. Tu jednak, zanim dotrzemy na salę dramatyczną, koncertową bądź operową przemierzyć musimy przezroczysty tunel poprowadzony pod taflą wody.

Photo credit: madiko83 on Visualhunt.com / CC BY

Oniryczne dzieło francuskiego listonosza

Wbrew pozorom intrygujące budowle tworzyć mogą nie tylko wyszkoleni w swym fachu architekci. Na świecie istnieją i takie konstrukcyjne cuda, które będąc instynktowną i w pełni spontaniczną twórczością laików, wymykają się wszelkim próbom klasyfikacji. Francja słynie ze wspaniałych zamków, zwłaszcza tych ulokowanych nad Loarą. W dolinie innej rzeki – Galaure, w niewielkiej miejscowości Hauterives odnajdziemy jednak zupełnie odmienną „warownię”. To tu pod koniec lat 70. XIX wieku miejscowy listonosz Ferdinand Cheval rozpoczął swą 34-letnią przygodę z budownictwem. Pewnego dnia potknął się on o niebywale interesujący kamień i tak zabrał się za gromadzenie głazów, codziennie wyruszając do pracy z taczką. Dziś stworzony przez niego gmach, liczący sobie 26 metrów długości i 7 wysokości, jest często odwiedzaną turystyczną atrakcją, którą swego czasu zachwycił się sam Picasso. Zaglądając tu, poczuć możemy się tak, jakbyśmy znaleźli się w przedziwnej onirycznej krainie. Le Palais Ideal, czyli Pałac Idealny to zaklęte w kamieniu figury ptaków i ludzi, to ogrom wieżyczek i fikuśnych kolumn, to tajemnicze przejścia i pokaźny haust iście azjatyckiego klimatu.

Portugalskie domostwo Flinstonów

Najdziwniejsze budynki świata nie raz wyglądają jak budowle wyrwane z bajki. Nie inaczej jest i w wypadku Kamiennego Domu, który to odnaleźć można na Nas Montanhas de Fafe – na wzgórzach okalających portugalską miejscowość Guimarães. To właśnie tam, na wysokości 700 m n.p.m. natkniemy się na rezydencję, w której spokojnie zamieszkać mogliby Flinstonowie. Portugalski Kamienny Dom to betonowa konstrukcja wtulona pomiędzy wielgachne naturalne głazy. Mamy więc tu najprawdziwsze okna, mamy drzwi wejściowe, kominek w środku i kamienny basen na zewnątrz, a całość i tak wygląda, jak lokum sprzed wieków i idealnie wtapia się w okoliczny krajobraz. Kamienny Dom wybudowany w latach 70. XX wieku wpierw pełnił funkcję prywatnego letniska, w którym z racji braku prądu właściciele cieszyć mogli się spokojnymi wieczorami przy świecach. Obecnie, po tym, jak przez krótki czasu mieściło się tu niewielkie muzeum, dom stoi zamknięty. Przy okazji pobytu w tych stronach warto jednak rzucić okiem na tę osobliwą konstrukcję. Jak okazuje się, również dziś spokojnie wznosić można domy w stylu epoki kamienia!

Photo credit: Jsome1 on Visual hunt / CC BY

Najdziwniejsze budynki świata – nasza lokalna ciekawostka!

Nie tylko w odległych zakątkach globu trafić można na budowle, które przyprawiają o mały zawrót głowy. Również i u nas wzniesiono obiekt, którego konstrukcja jest tak zadziwiająca, że pamiątkowe zdjęcie z nią robią sobie niemal wszyscy odwiedzający Sopot turyści. To właśnie tam, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, pod numerem 53 wzniesiono budynek nie bez kozery zwany Krzywym Domkiem. Jeśli sądzicie, że ten przypomina po prostu Krzywą Wieżę w Toruniu czy w Pizie, to co ujrzycie na miejscu, z pewnością Was zaskoczy. Autorami projektu jest team Szotyńscy i Zalewski, pracę tych zaś zainspirowały rysunki skreślone ręką Jana Szancera – ilustratora znanego m.in. ze współpracy z Brzechwą i Pera Dahlberga – zamieszkałego w Sopocie grafika szwedzkiego słynącego ze swej iście magnetyzującej kreski. Tutejszy Krzywy Domek wygląda tak, jakby sopocka ulica zapożyczyła go z animowanego filmu bądź jakby stworzono go w Photoshopie. I choć obserwując go z zewnątrz ciężko uwierzyć, że jest on w stanie trzymać pion o własnych siłach, wystarczy zajrzeć do środka. We wnętrzu Krzywego Domku kryją się sklepy i kawiarnie, a więc odwiedziny tu jak najbardziej są możliwe.

Najdziwniejsze budynki świata potrafią prawdziwie zaskoczyć. Nie da ukryć się, że tymi architektonicznymi cudami rządzi wyobraźnia.

Comments are closed.