Wózek inwalidzki na lotnisku

Czy podróż do odległych zakątków świata jest możliwa tylko w przypadku osób w pełni sprawnych fizycznie? Okazuje się, że na szczęście podróżować mogą dziś wszyscy – zarówno ci, którzy poruszają się na własnych nogach, jak i osoby na wózkach inwalidzkich. A jak wygląda proces odprawy i przelotu w przypadku osób na wózku?

 

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc obsługi na lotnisku. Aby móc uczestniczyć w podróży, należy jednak spełnić kilka warunków. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim musi być w stanie samodzielnie zapiąć pasy na pokładzie, skorzystać z toalety czy założyć sobie maskę tlenową. Jeśli będzie podróżować z opiekunem, musi mieć on ukończone 16 lat.

O czym poinformować?

Linia lotnicza, którą będziemy podróżować, powinna zostać powiadomiona przynajmniej 48 godzin przed wylotem o tym, że będziemy mieli zamiar lecieć na wózku inwalidzkim i o pomocy, której oczekujemy od obsługi. Jeśli mamy zamiar przyjmować na pokładzie samolotu specjalne leki, należy zabrać ze sobą receptę i właściwe potwierdzenie od lekarza. Jednocześnie dobrze jest pamiętać, że im mniejszy bagaż podręczny, tym łatwiejsze poruszanie się na lotnisku na wózku inwalidzkim.

 

www.flickr.com/xpgomes13/CC-BY

 

Wózek w samolocie

Na własnym wózku inwalidzkim można przejść całą odprawę aż do momentu wejścia na pokład, gdzie osoba niepełnosprawna zostanie przesadzona na przenośne krzesło i na nim przetransportowana na własne miejsce w samolocie. Inaczej jest, gdy mowa o wózku mechanicznym – ten typ pojazdu zostaje odebrany przy odprawie i ze względu na akumulatory jest nadany jako towar niebezpieczny. Poza tym należy poinformować linie lotnicze, czy wózek mechaniczny jest składany. Podczas pobytu na lotnisku osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc obsługi, która ułatwi m.in. przejście przez odprawę.

Pierwszeństwo osób niepełnosprawnych

Osoby na wózkach inwalidzkich przechodzą odprawę poza kolejnością. Do przeprowadzenia jej zostaje wyznaczony osobny pracownik, ponieważ może ona potrwać dłużej niż w przypadku innych pasażerów. Wózek inwalidzki zawiera elementy metalowe, dlatego niech nie zdziwi nas, gdy zapika przy bramce. Poza tym osoby poruszające się na wózkach jako pierwsze zajmują miejsce na pokładzie i jako ostatnie je opuszczają – ma to zapewnić pełen komfort podróżujących, zarówno niepełnosprawnych, jak i tych, które poruszają się samodzielnie.

 

Podróże na wózku inwalidzkim to obecnie nic niemożliwego! Życzymy udanych lotów!

Comments are closed.