Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

19 kwi 2024
21 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Delhi

Delhi, jak wszystkie duże miasta Indii, są pełne kontrastów, przytłaczają przybyszów z Europy zarówno orientalnym przepychem, jak wschodnim ubóstwem. A także pozornym chaosem, w którym dopiero po jakimś czasie zaczynają dostrzegać ukryty ład. O Delhi mówi się, że jest miastem, w którym w ciągu tysiącleci zbudowano jedno na drugim lub obok siebie, według niektórych historyków, siedem kolejnych miast, według innych — jedenaście. W pewnym sensie wszystkie te miasta wciąż istnieją — tu bowiem mieści się stolica kraju tak zróżnicowanego, jak mało który na świecie. Delhi to zatem nie tylko orientalna wielobarwność i wielokształtność, ale także azjatycka krucha równowaga.

Co warto zwiedzić w Delhi?

Wielu turystów traktuje Delhi wyłącznie jako „bramę”, przez którą wjeżdżają do Indii i potem je opuszczają. Niesłusznie. Wprawdzie jednym z symbolów Delhi jest właśnie Brama Indii — czterdziestometrowy łuk tryumfalny poświęcony poległym żołnierzom indyjskim — ale warto poświęcić nieco czasu, by poznać bliżej to miasto, w którym doliczono się blisko 1500 zabytkowych budowli. Można zacząć od Kutab Minar, wysokiej na ponad 70 metrów wieży minaretu, pozostałości pierwszego meczetu w Indiach. Innym ważnym zabytkiem jest XVI-wieczny grobowiec Hamajuna zbudowany za panowania pierwszych Mogołów. Obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania jest Dżami Masdżid, czyli Meczet Piątkowy z XVII wieku, największa świątynia muzułmańska w Indiach, mieszcząca 25 tysięcy wiernych. Następnie warto zwiedzić sławny Czerwony Fort znajdujący się w obrębie Nowego Delhi. Tę pochodzącą również z XVII wieku twierdzę otacza mur o długości 2,5 kilometra i wysoki na 30 metrów. Architekturę indyjską XX wieku godnie reprezentuje nie przypisana żadnemu konkretnemu wyznaniu Świątynia Lotosu, w której spotykają się na modlitwie wierni różnych religii.

Innego rodzaju atrakcją może być spacer po delhijskich Ogrodach Lodich czy gwarnej Chandni Chowk, głównej ulicy Starego Delhi będącej właściwie całodobowym bazarem. I wreszcie, chroniąc się przed słońcem, warto zwiedzić przynajmniej wybrane delhijskie muzea: Muzeum Narodowe, Narodową Galerię Sztuki Współczesnej czy Muzeum Indiry Gandhi.

Wydarzenia w Delhi

Delhi, jak wszystkie miasta w Indiach, jest widownią niezliczonych ogólnokrajowych świąt i festiwali. Warto więc zwrócić uwagę na jedno, czysto lokalne wydarzenie: Phool Walon Ki Sair, czyli “Procesję kwiaciarzy”. Ten trzydniowy festiwal, zwykle organizowany na przełomie września i października, zaraz po zakończeniu pory deszczowej, odbywa się w delhijskiej dzielnicy Mehrauli. Poprzedza go blisko trzydziestokilometrowa „procesja”, w której delhijscy sprzedawcy kwiatów niosą kolorowe, wonne bukiety z Chandni Chowk, głównej ulicy Starego Delhi do miejsca pochówku sufijskiego świętego Hazrata Kutubuddina Kaki w Mehrauli. To jedno ze świąt, które łączą wszystkich delhijczyków — nawet dziś obchodzą je wspólnie hindusi i muzułmanie.

Comments are closed.