Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Francji

Bazylika Sacre-Coeur

Bazylika Sacre-Coeur Fot. Dreamstime

Położona w zachodniej części Europy, pomiędzy Morzem Śródziemnym, Oceanem Atlantyckim i kanałem La Manche Francja, jest jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów na kontynencie. 51% powierzchni Francji to płaskie i pagórkowate niziny, nieprzekraczające 200 m. n.p.m. Resztę zajmują góry i wyżyny położone w południowo–wschodniej części kraju. Najwyższym szczytem Francji i jednocześnie Europy jest Mont Blanc. Pod względem powierzchni kraj ten zajmuje trzecie miejsce w Europie – za Rosją i Ukrainą.

Co warto zwiedzić we Francji?

Ze względu na swoją rozległość Francja, oferuje naprawdę wiele atrakcji turystycznych. Najwięcej jest ich oczywiście w stolicy – Paryżu. Centre Pompidou, Muzeum Sztuki Nowoczesnej z dziełami Warhola, Bonnarda czy Picassa, Champs Élysées, Defense, Dzielnica Łacińska, Muzeum w Luwrze, Łuk Triumfalny, Katedra Notre Dame, Sacré-Coeur i szczyt Montmartre, Termy Cluny i Musée National du Moyen Âge, Disneyland oraz oczywiście Wieża Eiffla, to tylko niektóre atrakcje, które warto wpisać do planu zwiedzania. W okolicy Paryża można jeszcze odwiedzić Wersal, Fontainebleau, Chartres, Chantilly, Rigi czy Einsiedeln.

Zwiedzając Dolinę Loary, warto zajrzeć do Chamobord, Azay-le-Rideau i Chenonceau, Villandry, Montresor, Blois czy Tours. Podobnie w Normandii: Rouen, Cote d’Albartre, Pont de Normandie, Mont Saint-Michel; w Szampanii: Reims, Épernay; w Burgundii Dijon, Beaune, Cluny; a w Prowansji Awinion, Wioski regionu Vaucluse i Lubéron, Arles i Aix-en-Provence, Mont Ventoux, Camargue, Calanques, Grand Canyon du Verdon.

Na samym południu w terenach alpejskich kuszą Chamonix, Annecy, Briançon, Queyras, Vercors i Charteruse a na Lazurowym Wybrzeżu nie można się oprzeć zupełnie wyjątkowym perłom francuskiej kultury: Nicei, Monako, Les Corniches, Grasse, Cannes oraz Massif de l’Esterel.

Wydarzenia we Francji

Francja jest organizatorem wielu wydarzeń. Wiele z nich posiada międzynarodową renomę, np. największy od 60 lat na Starym Kontynencie festiwal filmowy w Cannes. Oprócz niego Francuzi mogą się pochwalić trwającym dwa tygodnie karnawałem w Nicei. W nicejskim karnawale barwne korowody tancerzy wykonują na nadmorskiej promenadzie tradycyjny prowansalski taniec – farandolę.

Francja szczyci się także świetnym festiwalem teatralnym. Organizowany jest on w lipcu w Awignonie i dla miłośników współczesnej sztuki dramatycznej jest obowiązkowo zakreśloną datą w kalendarzu. Z innych ważniejszych wydarzeń we Francji odnotować procesję Pątnika odbywającą się w Wielki Piątek w Catenacciu, najbardziej widowiskową z francuskich procesji religijnych, święto dobroczynnej aukcji wina – Hospices de Beaune oraz, trwający niemal cały grudzień,  Bożonarodzeniowy kiermasz w Strasburgu.

Kuchnia francuska

Co tu dużo mówić. Jedna z najlepszych i najbardziej wykwintnych kuchni na świecie. Kuchnia francuska jest bardzo oryginalna, a mistrzowie gotowania mają we Francji wysoki status społeczny. Francuzi spędzają mnóstwo czasu na tworzeniu dań, bardzo przestrzegają nienaruszalnych receptur i metod przyrządzania posiłków. Wielu turystów pojawia się we Francji tylko po to, by skosztować tutejszych dań i znanych na całym globie przysmaków lokalnej kuchni: nieśmiertelnych żabich udek, potraw ze ślimaków, ogromnego wyboru serów oraz wina. Nieważne czy podane w domu czy eleganckiej restauracji, zawsze będą pyszne.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie we Francji

Francja i Alpy to jedność. Amatorzy zimowego szaleństwa wybierają się z reguły w 3 rejony:

  • Haute Savoie z takimi miejscowościami narciarskimi jak Chamonix czy La Clusaz;
  • Savoie (La Plagne, Valmorel),
  • Isere (Les 2 Alpes, Villard de Lans-Correncon).

,

Comments are closed.