Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

25 kwi 2024
27 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Japonii

Widok na wulkan Fudżi

Widok na wulkan Fudżi/ Fot. Dreamstime

Japonia to wyspiarskie państwo w Azji Wschodniej, na zachodnim krańcu Oceanu Spokojnego. Jej terytorium obejmuje cztery duże wyspy (Honsiu, Hokkaido, Kiusiu, Sikoku) i około trzy tysiące mniejszych. Od kontynentu azjatyckiego oddzielają ją Morze Japońskie i Cieśnina Koreańska (średnia odległość od stałego lądu wynosi 800 kilometrów). W krajobrazie Japonii dominują góry i wyżyny, zajmujące około 90% jej obszaru. Najwyższy szczyt Japonii, wulkan Fudżi, wznosi się na wysokość 3776 metrów n.p.m.

Co warto zwiedzić w Japonii?

Japonia oferuje tyle atrakcji, że nawet przy pobycie znacznie dłuższym niż typowe 1-2 tygodnie, zdołamy obejrzeć jedynie ich małą cząstkę. W Tokio – stolicy kraju – na początek warto się wybrać się do historycznego centrum z Pałacem Cesarskim, pójść na spacer ulicami dzielnicy rozrywkowej Shinjuku, wstąpić do jednej z najpiękniejszych szintoistycznych świątyń — Meiji-jingu, zwiedzić świątynię buddyjską Senso-ji w Asakusie, przejść się po targu rybnym Tsukiji. Niezapomnianych przeżyć dostarczą tokijskie muzea: Narodowe, Sztuki Współczesnej czy Mieczy. W najbliższych okolicach Tokio warto zwiedzić Nikko — zespół chramów i świątyń, park narodowy Chichibu-Tama i Fuji Go-ko, skąd rozpościera się wspaniały widok na wulkan Fudżi. Na wyspie Honsiu, gdzie leży Tokio, warto wybrać się także do Takayamy słynącej z tradycyjnej architektury, Doliny Shokawa i zamków w Matsumoto i Inyua, jak również do Kioto — jednego z najbogatszych w zabytki miast Japonii (1600 świątyń buddyjskich, 400 chramów shinto, pałace, ogrody), oraz do Osaki.

Na wyspie Hokkaido warto zwiedzić Yuki Matsuri w Sapporo, wybrać się nad jezioro Toya-ko i do parków narodowych Daisetsu-zan, Shiretoko-hanto i Akan.

Główne atrakcje wyspy Sikoku to 88 wielkich świątyń Sikoku, święte góry Tsurugi-san i Ishizuchi-san, tzw. Wewnętrzne Morze Japońskie. Warto również się wybrać do malowniczej Doliny Iya.

Na wyspie Kiusiu warto zwiedzić Kagoshimę zwaną „Neapolem Wschodu”, wybrać się w okolice wulkanu Aso-san, a po wędrówce wypocząć, zażywając kąpieli w gorących źródłach.

Na Okinawie i pozostałych wyspach Riukiu możemy podziwiać „tropikalną Japonię” z dżunglą Iriomote-jima.

Wydarzenia w Japonii

Wśród ważnych ogólnonarodowych wydarzeń i świąt w Japonii należy wymienić: Shogatsu (Nowy Rok), Turniej Łuczniczy w Kioto (połowa stycznia), Setsubun (3 lub 4 lutego, ostatni dzień zimy w kalendarzu księżycowym), Hanami (marzec-kwiecień, oglądanie kwitnących kwiatów), Hina Matsuri (3 marca, Święto Lalek), Dzień Zieleni (29 kwietnia), Dzień Konstytucji (3 maja!), Tanabata Matsuri (7 lipca, Święto Gwiazd), Dzień Morza (trzeci poniedziałek lipca) O-Bon (13-16 lipca, Święto Zmarłych), Święto Jesiennej Równonocy (23 września), Dzień Kultury (3 listopada), Shichi-Go-San (15 listopada, Święto Siedmio-, Pięcio- i Trzylatków), Święto Dziękczynienia za Pracę (23 listopada), Urodziny Cesarza (23 grudnia). Poza tym w każdym mieście i regionie corocznie ma miejsce duża liczba barwnych festiwali (zob. www.jnto.go.jp).

Uwaga: w dni świąteczne odradza się wycieczki do muzeów ze względu na ogromną liczbę zwiedzających.

Kuchnia japońska

Doznania kulinarne to jedna z największych atrakcji, które czekają nas podczas zwiedzania Japonii. Kuchnia japońska cieszy się opinią najzdrowszej na świecie. Jest niskokaloryczna, bogata w białko, a uboga w tłuszcze. Jest niemal pozbawiona przypraw, oparta na ryżu, produktach z soi (miso, tofu), rybach, owocach morza, warzywach i wodorostach. Słynie z prostych, ale pięknie skomponowanych dań, w których poszczególne składniki nie zagłuszają smaku pozostałych. Najbardziej znaną japońską potrawą jest sushi, ale kuchnia japońska jest nieporównanie bogatsza. Warto spróbować namasumono (potrawy podawane na surowo), nikomono (dania gotowane: zupy, potrawki z ryb, mięsa, owoców morza i warzyw), teppanyaki (dania grillowane), yakimono (pieczone ryby, owoce morza, mięso lub drób), agemono (dania smażone lub frytowane w głębokim oleju), sunomono (sałatki z warzyw, ryb i owoców morza), gohanmono (potrawy z ryżu). Narodowym trunkiem Japończyków jest sake, wino ryżowe, wytrawne lub słodkie.

Comments are closed.