Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

02 kwi 2020
04 kwi 2020
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Jerozolimy

Jerozolima to święte miasto trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Stąd też co roku odwiedza to miasto ponad milion turystów, z których większość stanowią pielgrzymi. Współcześni Izraelczycy mówią, że „w Hajfie ludzie pracują, w Tel Awiwie się bawią, a w Jerozolimie się modlą”. Niezależnie, ile w tym powiedzeniu przesady, każdy kto odwiedził Jerozolimę potwierdzi, iż to miasto o niepowtarzalnej, duchowej aurze, która nikogo nie pozostawi obojętnym, bez względu na wyznawaną religię czy światopogląd.

Co warto zwiedzić w Jerozolimie?

W Jerozolimie, zwłaszcza w jej najstarszej, wschodniej części, niewiele jest budynków, które nie są zabytkowe! Warto więc tutaj obejrzeć starożytne grobowce skalne, łuki, kolumny i ruiny akweduktu. Jednak główne miejsca godne zwiedzenia w murach Starego Miasta to święte miejsca trzech religii. Warto zobaczyć Świętą Skałę na wzgórzu Moria (miejsce ofiary Abrahama i wniebowzięcia Mahometa); to tutaj Salomon wzniósł w X wieku p.n.e. świątynię, zniszczoną w 70 roku n.e. przez Rzymian (jej jedyną pozostałością jest tzw. Ściana Płaczu). Arabowie zbudowali w tym miejscu meczet Umara i meczet Al-Aksa. W obrębie Starego Miasta znajdują się też najważniejsze miejsca upamiętniające życie i śmierć Jezusa Chrystusa: Droga Krzyżowa, bazylika Ecce Homo, bazylika Grobu Pańskiego, Góra Oliwna, góra Syjon z Wieczernikiem oraz świątyniami różnych wyznań chrześcijańskich.

Wydarzenia w Jerozolimie

Niezależnie od historycznej i mistycznej atmosfery, którą roztacza Jerozolima, jest ona także żywym ośrodkiem świeckiej kultury współczesnej. Najważniejsze doroczne wydarzenie to: Festiwal Poezji (marzec), Targi Książki (kwiecień), Festiwal Sztuki i Rzemiosł Arabskich (maj), Dzień Jerozolimy (maj), Festiwal Izraelski (maj-czerwiec), Międzynarodowy Festiwal Filmowy (lipiec), Festiwal Sztuki i Rzemiosł (lipiec-sierpień), Festiwal Teatrów Lalek (sierpień), Festiwal Muzyki Dawnej (wrzesień-październik), Marsz Jerozolimski (październik), Festiwal Filmów Żydowskich (grudzień).

, , , , ,

Comments are closed.