Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

23 kwi 2024
25 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Malezji

Terytorium Malezji składa się z usytuowanej na Półwyspie Malajskim Malezji Zachodniej, która graniczy od północy z Tajlandią i od południa z Singapurem oraz z Malezji Wschodniej, leżącej około 240 km dalej na wschód, na wyspie Borneo, po drugiej stronie Morza Południowochińskiego. Malezję Wschodnią tworzą zaledwie dwa stany: Sabah i Sarawak, a pozostałe 11 należy do Malezji Zachodniej. Wszystkie 13 stanów zajmuje obszar o łącznej powierzchni 329 749 km2, z czego na Malezję Zachodnią przypada około 132 149 km2.Wiecznie zielone lasy tropikalne, uważane za jedne z najstarszych na świecie, zajmują ponad 70% powierzchni kraju. Zróżnicowana rzeźba terenu sprzyja rozwojowi różnych ich typów, toteż w Malezji występują lasy górskie, słabo zalesione gąszcze wyższych partii górskich; lasy nizinne, gęsta tropikalna dżungla, przybrzeżne lasy namorzynowe oraz torfowe, bagniste lasy występujące przy szlakach wodnych. Na półwyspie są trzy chronione obszary leśne: Taman Negara (lub Las Narodowy) i Park Kenong Rimba, oba położone w głębi kraju, oraz Park Narodowy Endau Rompin, w południowej części półwyspu. Regularnie pojawiają się tam turyści, zarówno ci, którzy marzą o spacerach w ciszy i podpatrywaniu dzikiej przyrody, jak i wytrwali poszukiwacze przygód, amatorzy spływów górskimi rzekami, wspinaczek, wypraw speleologicznych czy wędrówek przez dżunglę. Podobną dawkę niezapomnianych wrażeń potrafią dostarczyć chronione lasy stanów Sabah i Sarawak, a jedną z największych atrakcji są tam spotkania z tubylcami z dżungli.
Wody omywające Półwysep Malajski, ograniczone od wschodu przez Morze Południowochińskie i od zachodu przez Cieśninę Malakka, obfitują w bogatą faunę morską. Atrakcyjność wód wschodniego wybrzeża, które kryją w sobie żywą rafę koralową, podnoszą wspaniałe tropikalne plaże z ośrodkami wypoczynkowymi usytuowanymi w południowej części półwyspu. Natomiast wody przybrzeżne w południowych zakątkach Cieśniny Malakka są wzburzone i mętne ze względu na ruch żeglugowy – w zasadzie nie nadają się do nurkowania i nie można ich polecić jako miejsca wymarzonych wakacji. Wystarczy jednak przenieść się bardziej na północ, do stanu Penang, by wody znów stały się błękitne. Morskie wybrzeże stanów Sabah i Sarawak obfituje w liczne miejscowości wypoczynkowe, w których idealne warunki znajdą miłośnicy plażowania i nurkowania.

Co warto zwiedzić w Malezji?

Kuala Lumpur – tętniąca życiem stolica Malezji, nad którą wznoszą się bliźniacze wieże Petronas Twin Towers.
Park Narodowy Taman Negara – kładki rozpięte między koronami drzew lasu deszczowego pozwalają obserwować życie egzotycznych zwierząt.
Malakka – niepowtarzalna kuchnia społeczności Peranakan i zabytki z czasów kolonialnych.
Penang – wyspa słynna z pięknych plaż i ulicznych straganów z wybornym jedzeniem.
Langkawi – wolnocłowy raj dla miłośników nurkowania oraz amatorów luksusowych hoteli i rajskich krajobrazów.
Borneo – tropikalne lasy pełne rzadkich gatunków zwierząt, parki narodowe i żyjące w dżungli pierwotne plemiona.
Sipadan – jedno z 10 najlepszych na świecie miejsc do nurkowania.

Wydarzenia w Malezji (święta)

  • Chiński Nowy Rok – 26–27 I 2009
  • Urodziny Proroka – marzec
  • Święto Pracy – 1 V
  • Urodziny Króla – 2 VI
  • Święto Narodowe – 31 VIII
  • Hori Raya Aidil Fitri (zwane także Hori Raya Puasa) – 2–3 X 2008
  • Deepawali – 27 X 2008
  • Hari Raya Haji – 9–10 XII 2008
  • Boże Narodzenie – 25 XII

Trzeba też pamiętać, że każdy stan ma swoje lokalne święto państwowe, podczas którego obchodzone są urodziny sułtana.Trzeba też pamiętać, że każdy stan ma swoje lokalne święto państwowe, podczas którego obchodzone są urodziny sułtana. Święta religijne i wydarzenia kulturalne są dostępne dla wszystkich, którzy chcą wziąć w nich udział i dobrze się bawić. Rdzennych mieszkańców stanów Sabah i Sarawak wyróżniają unikatowa sztuka i tradycja. Tradycyjna malezyjska muzyka jest dość podobna do indonezyjskiej. Ciężkie rytmy, jednostajne bębnienie, połączone z lekkimi powtarzającymi się melodiami wygrywanymi na strunach gamelanu (niemającego nic wspólnego z indonezyjskim metalofonicznym gamelanem złożonym z gongów i ksylofonów) zachwycają swym prostym pięknem.

Comments are closed.