Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

24 kwi 2024
26 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Niemiec

Niemcy oferują różnorodne krajobrazy – od wybrzeża morskiego i związanego z nim pasa nizin, poprzez wyżyny i średnie góry, aż po alpejskie szczyty. Północne landy (kraje związkowe Niemiec) mają dostęp do dwóch mórz: bardziej turystycznego Bałtyku, z ładnymi piaszczystymi plażami i kurortami oraz kilkoma wyspami (Rugia, Uznam) oraz Północnego, charakteryzującego się dużymi pływami dobowymi. To właśnie nad jego wybrzeżem tworzą się tzw. watty, czyli szerokie równiny pływowe, odsłaniane podczas odpływów morza.

Środkowe Niemcy to tereny wyżynne z domieszką starych pasm górskich jak np. Harz. Im dalej na południe, tym bliżej Alp, ze znanymi ośrodkami sportów zimowych jak Garmisch-Partenkirchen i najwyższym szczytem kraju – Zugspitze (2962 m n.p.m.).

Co warto zwiedzić w Niemczech?

Jako kraj silnie zurbanizowany, Niemcy posiadają wiele pięknych miast, oferujących pomimo zniszczeń wojennych nadal dużo zabytków. Są wśród nich metropolie: Hamburg, Berlin, Kolonia, Frankfurt czy Monachium oraz mniejsze Bamberg czy Fryburg Bryzgowijski.

Stolica Niemiec – Berlin – to miasto doświadczone piętnem podziału samego państwa, jakie miało miejsce w okresie powojennym. Jedną z największych atrakcji są pozostałości słynnego Muru Berlińskiego oraz dużo nowoczesnej architektury, używanej do ponownego złączenia wschodniej i zachodniej części stolicy. Ponadto, wiele ciekawych muzeów (Pergamon) oraz bliskość królewskiej rezydencji w Poczdamie sprawia, że Berlin jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Wschodnie Niemcy to piękne Drezno z barokowymi budowlami na czele z imponującą bazyliką Frauenkirche czy Pałacem Zwinger. Odbudowa zniszczonego w czasie alianckich nalotów miasta trwa konsekwentnie od kilkunastu lat. W okolicach Drezna ciekawy przełom Łaby z pobliskimi wzgórzami, określany jako Szwajcaria Saksońska, stanowi dobrą ofertę dla wędrówek pieszych.

Północ warto odwiedzić dla nadmorskich krajobrazów oraz portowych miast: bogatej w gotyckie zabytki Lubeki, monumentalnego Hamburga z jego klimatyczną Dzielnicą Spichrzów, czy pobliskiej Bremy.

Zachodni pas kraju przecina Dolina Renu, pełna starych, romańskich i gotyckich zamków. Dopływające do Renu rzeki wiją się pośród wzgórz, których południowe ekspozycje zajmowane są pod uprawę winorośli. Stąd pochodzi niemieckie wino. Tu inspirację do tworzenia czerpali romantyczni pisarze i poeci. Nad Renem położona jest także majestatyczna Kolonia z jej ogromną gotycką katedrą i kameralny Bonn, miasto urodzin Jana Sebastiana Bacha i jednocześnie dawna stolica Zachodnich Niemiec.

Kierując się na południe Niemiec, nie sposób ominąć Frankfurtu nad Menem – jednego z największych centrów gospodarczych współczesnego świata o wyglądzie kosmopolitycznej metropolii. Jako doskonały węzeł komunikacyjny, posiadający największe lotnisko w kraju, Frankfurt zapewne dla wielu Polaków może być pierwszym punktem podróży do zachodniego sąsiada.

Południe kraju zajmują dwa duże landy: Badenia-Wirtembergia i Bawaria. Niezwykle ciekawy jest region gór Schwarzwaldu, upiększony średniowiecznymi miasteczkami. Tu znajdują się renomowane niemieckie uzdrowiska jak np. Baden-Baden. Miłośników architektury przyciągnie Fryburg Bryzgowijski ze swoją gotycką katedrą czy sam Stuttgart. Z Badenią sąsiaduje największy land: Bawaria. Kraina piwoszy, znana chociażby z październikowego święta piwa Oktoberfest, uroczyście obchodzonego zwłaszcza w pięknym Monachium, jest także niemieckim centrum sportów zimowych.

Święta w Niemczech

  • 1 stycznia – Nowy Rok (Neujahr)
  • 6 stycznia – Trzech Króli (Heilige Drei Könige)
  • Wielki Piątek (Karfreitag)
  • Wielkanoc (Ostern)
  • Wniebowstąpienie (Christi Himmelfahrt)
  • Zielone Świątki (Pfingsten/Pfingstfest)
  • Boże Ciało (Fronleichnam; Badenia)
  • 3 października – Święto Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit)
  • 31 października – Dzień Reformacji (Reformationstag)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (Aller heiligen)
  • 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie (Weihnachten)
  • 31 grudnia – Sylwester (Silvester)

Kuchnia niemiecka

Z racji podobnego położenia geograficznego, kuchnia niemiecka jest częściowo podobna do polskiej. Upodobanie do dań mięsnych oraz sposób konserwowania warzyw – to najbardziej wspólne cechy. Niemcy wiedzą, co to jest kwaszona kapusta (Sauerkraut) lub kiszone ogórki (Sauergurken). Różne potrawy mięsne na czele z golonką czy sznyclem składają się na „obowiązkowe” punkty w jadłospisie.

Obecność dużej liczby imigrantów z całego świata sprawia, że Niemcy stają się idealnym miejscem, w którym można zasmakować potraw z najbardziej odległych zakątków globu.

Comments are closed.