Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Paryża

Paryż to miasto kultury, mody i miłości. Swoim pięknem i atmosferą zainspirował już wielu artystów. W wielu znanych książkach Paryż jest tłem dla kolejnej niesamowitej historii, które tworzyli np. Victor Hugo, Aleksander Dumas czy Honoriusz Balzac, a ze współczesnych Dan Brown („Kod Leonardo da Vinci”) czy Patrick Suskind, autor „Pachnidła”. Oddzielnymi tematami są inne dziedziny sztuki i kultury zwłaszcza film, w którym Paryż był wykorzystywany niezliczoną ilość razy.

W stolicy Francji znajdziemy też wiele znaków działalności Polaków na emigracji. To tutaj swe największe dzieła tworzyli Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid czy Adam Mickiewicz. Przez lata polskiej niewoli Paryż był ośrodkiem naszej kultury i sztuki.

Co warto zwiedzić w Paryżu?

Nie sposób wymienić całej oferty turystycznej Paryża. Natomiast jest kilka miejsc bez których wycieczka do stolicy Francji obyć się nie może. Są nimi takie atrakcje jak wieża Eiffla, katedra Notre Dame, Łuk Triumfalny, Luwr (ogromne zbiory!) czy Pola Elizejskie. Warto też zwrócić uwagę na budynki Sorbony, uniwersytetu z wielką przeszłością, Hotel Lambert, liczne muzea oraz dzielnicę paryskiej bohemy – Montmartre. W celu zaczerpnięcia oddechu idealne będą parki – Lasek Buloński, Ogród Luksemburski lub Pole Marsowe. Kiedy znudzi nam się poważna i dystyngowana kultura to nie ma lepszego miejsca na rozrywkę niż Disneyland, a dla fanów sportu ciekawymi będą Stade de France, gdzie w 1998 roku reprezentacja Francji zdobyła mistrzostwo świata w piłce nożnej, czy korty Rolanda Garrosa.

Wydarzenia w Paryżu

Największym wydarzeniem stolicy Francji jest Tour de France, który w Paryżu zalicza ostatni z etapów. Pozostając w klimatach sportowych nie można zapomnieć o Paryskim Maratonie oraz Turnieju Sześciu Narodów w Rugby. Comedy Festival z kolei to gratka dla miłośników dobrego humoru. W marcu Printemps de Poetes rozczuli każdego miłośnika poezji. Natomiast, jeśli mamy ochotę poczuć narodowego ducha Francji to trzeba wyjść na paryskie ulice w Dniu Bastylii. Oczywiście Paryż organizuje więcej cyklicznych wydarzeń. Praktycznie w każdym momencie w mieście coś się dzieje, także nie ma obawy o brak pomysłu na spędzanie czasu.

Zwiedzanie miejskich muzeów

Najsłynniejszym paryskim muzeum jest bez wątpienia Luwr. To włąśnie tu koneserzy klasycznego piękna odnajdą takie prace jak „Mona Lisa” autorstwa Leonarda da Vinci. Można tu podziwiać też sztukę współczesną. W Centre Georges Pompidou zgromadzono najwybitniejsze dzieła sztuki nowoczesnej, jakie widział Paryż. Zwiedzanie miejskich muzeów najlepiej zaplanować na połowę maja. Wtedy odbywa się Noc Muzeów (La Nuit des musees), kiedy to za darmo można odwiedzić paryskie galerie sztuki.

Muzeum Luwr w Paryżu zwiedzanie

Muzeum Luwr w Paryżu / fot. http://www.flickr.com/photos/booleansplit/3025206976/

Dni dziedzictwa kulturowego i symbole miasta

We wrześniu wszyscy odwiedzający mają unikalną szansę wejść do budynków zwykle niedostępnych dla turystów. Pałac prezydencki czy gmachy ministerstw, to i wiele innych miejsc skrywa w sobie Paryż. Zwiedzanie tych obiektów w jeden wrześniowy weekend odbywa się całkowicie za darmo. Będąc we francuskiej stolicy trzeba zobaczyć jeden z symboli miasta. Najbardziej rozpoznawalnymi punktami miasta są Wieża Eiffla oraz Łuk Triumfalny. Są one również najczęściej wykorzystywanymi motywami dekoracyjnymi wykorzystywanymi przy produkcji pamiątkowych kubków oraz koszulek.

Parki rozbrzmiewające muzyką

Jednym z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych jest Parc de Bercy zajmujący ponad 14 hektarów. Jest on także jednym z najbardziej romantycznych zakątków miasta. Od kwietnia do września corocznie odbywa się festiwal Muzyka w ogrodach (Musique dans les jardins), podczas którego paryskie ogrody rozbrzmiewają kojącymi melodiami. W tym czasie można posłuchać różnych wykonawców bez obowiązku uiszczania opłaty. W Lasku Bulońskim odbywa się również Festiwal Szekspira, podczas którego prezentowane są klasyczne,otwarte dla wszystkich widzów przedstawienia teatralne.

, , , , ,

Comments are closed.