Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Stambułu

Stambuł to miasto o niepowtarzalnej atmosferze orientalnego wyrafinowania i europejskiej dekadencji, sułtańskiego przepychy i azjatyckiej nędzy. Przede wszystkim zaś to miasto zawsze owiane mgiełką tajemnicy, w oczach Zachodu jednocześnie niepojęte i fascynujące. Nie dziwi więc, że rzesze turystów decydują się na zwiedzanie Stambułu.W niezwykły sposób zapisał się Stambuł, wówczas jeszcze zwany Konstantynopolem, także w dziejach Polski. Imperium osmańskie jako jedyne państwo nie uznało wymazania Rzeczypospolitej z mapy Europy w rezultacie rozbiorów w XVIII wieku. Przy każdej prezentacji ambasadorów i dyplomatów na dworze w Konstantynopolu sułtan pytał: “A gdzież poseł Lechistanu [czyli Polski]?”…

Co warto zwiedzić w Stambule?

Wybierając zwiedzanie Stambułu nie można ominąć najstarszych, zabytkowych dzielnic (tzw. Stary Stambuł) z Hagia Sophia czyli Świątynią Bożej Mądrości, z pałacami: Topkapi, Blachernae czy Gwiazdy, z meczetami: Błękitnym, Dolmabahçe czy Sulejmana, z kościołami: św. Marii od Mongołów, św. Teodozji czy św. Ireny. W Stambule nie wolno ominąć muzeów: Archeologicznego, Mozaiki, Sztuki Tureckiej czy, ważnego zwłaszcza dla polskiego turysty, Muzeum Adama Mickiewicza. Zresztą cały Stambuł tak naprawdę jest jednym wielkim muzeum, pełnym zabytków pochodzących z wszystkich epok, od starożytności przez średniowiecze po czasy nowożytne. Niezapomnianych wrażeń dostarczy też obserwacja życia codziennego Stambułczyków, choćby podczas wizyty na bazarach: najsławniejszym Krytym Bazarze, ale i nie mniej atrakcyjnym Egipskim. Warto też wybrać się pieszo na Most Galata, skąd rozpościera się wspaniała panorama całego miasta. A odpocząć po zwiedzaniu można w prawdziwej tureckiej łaźni!

Pałac Dolmabahçe zwiedzanie stambułu

Pałac Dolmabahçe / fot. http://www.flickr.com/photos/37134982@N00/1266859025/

Wydarzenia w Stambule

Stambuł kipi orientalną egzotyką, ale to właśnie tutaj mają miejsce dwa niezwykle kosmopolityczne wydarzenia: kwietniowy międzynarodowy festiwal filmowy i lipcowy międzynarodowy festiwal jazzowy. Laureatem tego pierwszego w 1986 roku został film Yesterday polskiego reżysera Radosława Piwowarskiego, później zwycięzcami zostali m.in. Michael Winterbottom i Joachim Trier. Jeszcze większą światową rangę ma Uluslararası İstanbul Caz Festivali — festiwal jazzowy, który gościł takie sławy jak Miles Davis, Dizzy Gillespie, Stan Getz, Ornette Coleman, Bobby McFerrin, Jan Garbarek, Keith Jarrett, Wynton Marsalis, Brad Mehldau, Pat Metheny czy Charlie Haden. Coraz większą sławę zyskuje też stambulskie Biennale, jesienna wystawa sztuki współczesnej.

Więcej informacji o Stambule

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego tureckiego miasta, przejdź do listy tematów: Istambuł wycieczka.

Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd do tego tureckiego miasta, odwiedź stronę Loty do Stambułu.

, , , , , , , , , , ,

Comments are closed.