Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

06 gru 2024
08 gru 2024
Dodaj następny pokój

Berlin: atrakcje

Zasmakuj nowoczesności i dobrego niemieckiego piwa. Gdzie? Oczywiście, że w Berlinie! To miasto sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających osób. Przekonaj się sam!

Podróż pociągiem z Warszawy do stolicy Niemiec trwa tylko pięć godzin, ale wciąż mało kto może pochwalić się znajomością tego miasta. Berlin jest pomostem między przeszłością ukrytą w murach zabytkowych pałaców i muzeów, a nowoczesnością, która rozświetla miasto miliardami neonów, gdy nastanie zmrok. Nie ważne ile masz lat, skąd pochodzisz, czym się interesujesz – tu znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz.

Kulturalny Berlin – atrakcje dla dorosłych

Symbolem zjednoczenia państwa niemieckiego jest Brama Brandenburska, wybudowana pod koniec XVIII w. na wzór ateńskich Propylei. Dziś stanowi ona najbardziej charakterystyczny punkt w Berlinie. W jej sąsiedztwie znajduje się pomnik Holokaustu – wielki labirynt składający się z 2711 różnej wielkości kamiennych brył (nagrobków), z których najwyższe mają 4.7 m.

Największe skarby ludzkości (popiersie Nefretete, Wielki Ołtarz Zeusa, Bramę Isztar) można podziwiać na Wyspie Muzeów położonej między rzeką Sprewa a kanałem Kupfergraben. Wzniesione w 1830 roku Stare Muzeum było pierwszą publiczną placówką muzealną w Berlinie, a w następnej kolejności wybudowano Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową, Muzeum im. Bodego i Muzeum Pergamońskie.

Muzeum Pergamońskie w Berlinie

Muzeum Pergamońskie w Berlinie, http://www.flickr.com/photos/loranger/2760041905/sizes/m/in/photostream/

Najbardziej „ruchliwym” miejscem jest Alexanderplatz – centralny węzeł komunikacyjny wschodniej części miasta Berlin. Atrakcje, do których zaliczyć można fontannę Przyjaźni Narodów, Zegar Światowy Urania i galerię handlową KaDeWe, codziennie przyciągają zarówno tysiące Niemców, jak i turystów zza granicy. Najwyższą budowlą stojącą na placu „Alexa” jest wieża telewizyjna mierząca 368 m. projektu Hermanna Henselmanna i Jörga Streit Partha. Na wysokości 203 m. znajduje się taras widokowy, na który wjechać można windą w zaledwie 40 sekund. Z tej wysokości doskonale widać panoramę miasta i jedyny w swoim rodzaju Sony Center – wart 800 milionów dolarów kompleks siedmiu budynków, których znajdują się, m.in.: hotel Esplanade, kino CineStar i IMAX, sklep „Sony Style”, liczne restauracje oraz muzea. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

To, co młodzi lubią najbardziej

Chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym warto wypożyczyć rower i udać się na całodniową wycieczkę po północnej części miasta Berlin. Atrakcje, znajdującej się tutaj dzielnicy Prenzlauer Berg stanowią wspaniałe kamienice z przełomu XIX/XX w. niegdyś zamieszkiwane przez wolnomyślicieli, muzyków, pisarzy, punkowców, a dziś przez ich potomków. Prenzl przechodzi etap gruntownej przebudowy i modernizacji, otwierane są nowe restauracje i puby, a na ulicach widać efekt „baby boomu” – to powoduje, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się tu zamieszkać.

Stare płyty winylowe, biżuterię, ubrania, książki… to wszystko można kupić w Mauerpark na pchlim targu. Niedaleko stoi obronna wieża przeciwlotnicza z czasów drugiej wojny światowej, Flakturm, której podziemia skrywają, m.in. schron mogący pomieścić kilka tysięcy osób. To nie jedyna tego rodzaju budowla w Berlinie. Przy stacji metra „Gesundbrunnen” znajdują się dwa systemy bunkrów z okresu zimnej wojny dostępne dla zwiedzających. W byłym bunkrze przy„Anhalter Bahnhof” młodzi ludzi spragnieni mocnych wrażeń odnajdą Dom Strachu. Można w nim obejrzeć wystawę średniowiecznych przyrządów medycznych, czaszki, wampirze zęby, a nawet porozmawiać z rycerzem bez głowy. Aż strach się bać!
Miłośnicy sportu nie mogą przegapić styczniowego Berlińskiego Wyścigu Sześciodniowego, który co roku gromadzi na widowni dziesiątki tysięcy osób oraz letnich Międzynarodowych Mistrzostw Świata Lekkiej Atletyki. Panowie będą mieli na czym zawiesić oko podczas majowego turnieju tenisowego pań „German Open”.

Muzeum Techniki w Berlinie

Muzeum Techniki w Berlinie, http://www.flickr.com/photos/29504084@N03/3704235816/

Wielkie emocje małych turystów

Nic nie sprawi maluchom większej frajdy niż wyjście do berlińskiego ZOO. Możliwość obserwowanie zwierząt w porze karmienia (w szczególności fok i dzikich kotów) i podziwianie nowo narodzonych niedźwiadków jest niesamowitym przeżyciem dla każdego małego człowieka. Obowiązkowy przystanek to również plac zabaw – rodzice będą mogli zregenerować siły, a dzieciaki oddać się beztroskiej zabawie w piratów lub w chowanego. Bilet rodzinny (rodzice + dziecko) do ZOO kosztuje około 35 euro, a chcąc odwiedzić również Akwarium trzeba dopłacić 15 euro.
Muzeum Techniki jest idealną propozycją dla małych i dużych chłopców. W kilku budynkach zgromadzono eksponaty będące świadectwem rozwoju myśli technicznej. Największe wrażenie robi wystawa kolei, na której zobaczyć można około 40 lokomotyw i wagonów (w tym ten który przewoził Żydów do obozów koncentracyjnych) i pojazdów licząca kilkaset modeli samochodów, motocykli i rowerów.
W lecie 2013 roku ponownie otwarte zostanie centrum nauki Spectrum. W tym miejscu dzieci znajdą odpowiedzi na, z pozoru, proste pytania: „dlaczego niebo jest niebieskie”, „jak działają baterie”, „czy można zobaczyć ciepło”, a i same będą mogły poeksperymentować. Dla maluchów (do 6 lat) wstęp jest za darmo, większe dzieci (w tym młodzież do 18 lat) płacą 3.5 euro, a dorośli 6.

Małych przyrodników natomiast zachwyci Muzeum Historii Naturalnej, w którym znajduje się ponad 30 milionów eksponatów z dziedziny botaniki, zoologii i paleontologii. Spośród nich największe wrażenie robi, wysoki na 11 metrów i długi na 22, szkielet brachiozaura. W muzeum podziwiać można również powiększone modele owadów oraz zwierząt w ich naturalnym rozmiarze, a to wszystko za jedyne 6 euro (rodzic i max. 2 dzieci do 14 lat).

Comments are closed.