Co warto zwiedzić w Chinach?
Pekin i okolice – Zakazane Miasto, Dzielnica Qianmen, Świątynia Nieba Klasyczny zabytek
epoki Ming, Baiyun Guan Czynna do dziś świątynia taoistyczna, Pałac Letni Cichy, wytworny park za miastem, Wielki Mur Chiński.
Hebei i Tianjin – Tianjin Wielka metropolia, Wybrzeże morskie w Beidaihe, Shanhaiguan Centrum rozległego systemu fortyfikacji, Chengde Letnia rezydencja cesarzy, Cangyan Shan Si Zabytkowy klasztor.
Mandżuria – Rosyjskie dziedzictwo Harbinu, Festiwale rzeźb lodowych, Rezerwat przyrody Zhalong, Yabuli Najatrakcyjniejszy kurort narciarski
w Chinach
Huang He – Groty Yungang, Spacery po Wutai Shan, Pingyao Miasto w pierścieniu murów
obronnych, Terakotowa Armia.
Szanghaj – Bund – kolonialna architektura retro, ejsy po Huangpu, Nanjing Lu, Yuyuan Tradycyjny, wykwintny ogród chiński.
Jiangsu i Zhejiang – Wielki Kanał, Suzhou, Shaoxing, Kolejka linowa w Zhenjiangu, Xinjiekon i Fuzi Miao w Nankinie, Xi Hu w Hangzhou.
Dorzecze Jangcy – Okolice Yixianu, Huang Shan, Jiuhua Shan, Park Krajobrazowy Wulingyuan, Lushan Górski, Jingdezhen – od sześciu wieków stolica chińskiej porcelany.
Guangdong i wyspa Hajnan – Domy mieszkalne Hakka, Kuchnia kantońska, Chaozhou Stare Miasto, Dingu Shan Pierwszy park narodowy, Wyspa Hajnan Wizyta na ogonie smoka w Chinach.
Hongkong i Makau – Tramwaje na wyspie Hongkong,przeprawa promem Star Ferry, Widok portu z Peak Tower, Półwysep Saikung, Dim sum, Stare Makau.
Guangxi i Guizhou – Rzeka Li Spływ łodzią z Guilinu do Yangshuo, Wioski ludu Dong, Festiwal Posiłek Sióstr, Jaskinie Zhijin.
Yunnan – Bary w Kunmingu, Yuanyang, Wycieczka rowerowa po okolicy, Wąwóz Skaczącego Tygrysa
Sichuan i Chongqing – Huanglongxi, Emei Shan, Budda z Leshanu, Spływ rzeką Jangcy, Instytut Naukowy Hodowli Pandy
Tybet – Świątynia Dżok’ang w Lhasie, Jezioro Nam-c’o, Baza wypraw pod Mount Everestem, Góra Kajlasz.
Kuchnia chińska
Główną zasadą chińskiej sztuki kulinarnej jest dążenie do uzyskania harmonii między składnikami, które przejawia się przypisywaniem potrawom atrybutów yin i yang oraz stosowaniem produktów o kontrastowych kształtach i kolorach, mających cieszyć nie tylko podniebienie, ale i oko. Tradycyjnie minimalne ilości mięsa są efektem chronicznego ubóstwa chińskiej populacji, a techniki szybkiego gotowania, na przykład krojenie produktów na kawałki i ich smażenie z mieszaniem, wynikają z konieczności oszczędzania cennego drewna. Bieda wywoływała też potrzebę eksperymentowania z wszystkim, co jadalne, stąd obecność w chińskiej kuchni tak nietypowych składników jak łapy niedźwiedzia, płetwy rekina, rybie wargi czy meduzy.
Comments are closed.