Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

12 cze 2024
14 cze 2024
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest wyspiarskim państwem położonym w północno-zachodniej Europie. Jest krajem średniej wielkości i zajmuje przeważającą część archipelagu Wysp Brytyjskich, położonego na północno-wschodnim Atlantyku i liczącego łącznie ok. 5500 wysp, z czego zaledwie jest 140 zamieszkanych (największe to Wielka Brytania, Irlandia, Hebrydy, Szetlandy, Orkady, Anglesey, Wight). Główną wyspę, o powierzchni 230 tys. km², od kontynentu europejskiego oddziela Kanał La Manche i Cieśnina Kaletańska.

Co warto zwiedzić w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania oferuje całe mnóstwo turystycznych atrakcji, wciąż mało znanych przybyszom z Polski, którzy głównie odwiedzają największe miasta. Zacząć warto, rzecz jasna, od Londynu z jego sławnymi zabytkami: Tower of London, Opactwem Westminsterskim, Parlamentem z Big Benem, katedrą św. Pawła, Pałacem Buckingham, a także wspaniałymi muzeami: British Museum, National Gallery, Tate Gallery i wieloma innymi. W najbliższych okolicach stolicy warto z pewnością odwiedzić Cambridge i Oxford ze sławnymi uniwersytetami.

Podróżując po południowej Anglii, koniecznie trzeba zobaczyć megality w Stonehenge, wspaniałe Bath z rzymskimi łaźniami, z kolei jadąc na zachód, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie urokliwej Kornwalii.

W północnej Anglii obowiązkowy wypad do stolicy rock and rolla i futbolu — Liverpoolu, a dla miłośników przyrody do Krainy Jezior, czyli parku narodowego Lake District.

Szkocja to nie tylko duże miasta, jak Glasgow i Edynburg, z licznymi zabytkami i pubami, w których można skosztować autentycznej „szkockiej”. To również wspaniałe dzikie góry, głębokie jeziora, często, jak Loch Ness, skrywające wciąż niezgłębione tajemnice, i smagane wichrem szkierowe wysepki.

zhf033ykcx8-george-hiles

Niezapomniane spotkania z naturą oferuje także Walia, pokryta lasami i wrzosowiskami, ze wspaniałym parkiem narodowym Snowdonia.

Wydarzenia w Wielkiej Brytanii

Można śmiało powiedzieć, że w Wielkiej Brytanii zawsze dzieje się coś ciekawego i każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej znane doroczne wydarzenia, to: The Proms – koncerty muzyki klasycznej w Royal Albert Hall w Londynie (przez 8 tygodni, od lipca do września); Notting Hill Carnival – karaibska parada w sierpniowe święto Bank Holiday; Trooping the Colour – defilada wojskowa w Londynie z udziałem konnych regimentów i orkiestr z okazji urodzin królowej (pierwsza lub druga sobota czerwca); Easter Parade – parada wielkanocna w parku Buttersea w Londynie (poniedziałek wielkanocny); University Boat Race – regaty wioślarskie na Tamizie, w których od blisko dwustu lat rywalizują osady uniwersytetów z Oksfordu i Cambridge (przełom marca i kwietnia).

Kuchnia brytyjska

Kuchnia brytyjska nie cieszy się dobrą sławą i chyba dość zasłużenie. Warto jednak pamiętać, że Wielka Brytania, jako była potęga kolonialna, jest dziś krajem, gdzie można w stosunkowo umiarkowanych cenach skosztować egzotycznych potraw z całego świata. Nie tylko w Londynie, ale też w mniejszych miastach bez trudu znajdziemy knajpki indyjskie, pakistańskie, jamajskie, chińskie, często oferujące „take away”, czyli tanie jedzenie „na wynos”.

Comments are closed.