Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

27 kwi 2024
29 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Loty do Chorwacji

Dla każdego coś miłego – długie wybrzeże, słońce i ciepłe morze dla leniuchów, mnóstwo zabytków dla wielbicieli historii, nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie i górskie wędrówki dla aktywnych. Kraj jest idealny także dla rodzin z małymi dziećmi – jest czysto i bezpiecznie. Najchętniej odwiedzany region Chorwacji to Istria – wypoczywa tu prawie jedna trzecia wszystkich przyjezdnych. Porównywalna grupa wybiera wybrzeże dalmatyńskie. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się wschodnia część kraju (Slawonia).

Informacje ogólne o Chorwacji

Na terenie Chorwacji mieszka niespełna 4,5 mln ludzi, z czego ponad połowa w miastach. Oprócz tego 2,5–3,5 mln Chorwatów żyje poza granicami kraju, w Bośni i Hercegowinie, Słowenii, Serbii, a także na emigracji – przede wszystkim w USA i Niemczech. Przeciętna gęstość zaludnienia w kraju wynosi 78,5 os./km2. Wśród mieszkańców kraju 78% to Chorwaci. Z Serbów, którzy przed wojną stanowili ok. 12% ludności, pozostało mniej więcej 5%, reszta wyjechała z kraju. Inne mniejszości to Słoweńcy, Bośniacy, Węgrzy, Włosi, Albańczycy i Czesi. Religia: 76,8% mieszkańców państwa chorwackiego to katolicy. Oprócz katolików w Chorwacji najwięcej jest wyznawców prawosławia – przede wszystkim Serbów. Pozostali to muzułmanie (m.in. Bośniacy i część Albańczyków), protestanci i żydzi. Od ogłoszenia w 1991 r. niepodległości urzędowym językiem kraju jest chorwacki. Należy on do grupy języków południowosłowiańskich. Waluta: 1 chorwacka kuna (HRK) to 100 lip, 1 HRK = 0,54 PLN (kurs z dnia 02.03.2010). Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb.

Klimat: Kiedy warto jechać do Chorwacji?

Sezon turystyczny w Chorwacji zaczyna się w kwietniu i trwa do października. Szczyt przypada od połowy lipca do ostatnich dni sierpnia: drogi – szczególnie w weekendy – są wówczas potwornie zatłoczone, w najbardziej popularnych miejscowościach na plażach trudno znaleźć miejsce na rozłożenie koca, a na pytania o wolne pokoje pracownicy agencji turystycznych bezradnie rozkładają ręce, mówiąc: puno, puno. Bardzo często miejsc nie ma także na kempingach, co stawia turystę w trudnej sytuacji, zwłaszcza na wyspach, na które promy kursują rzadko. Latem warto podróżować tylko w dni powszednie. A najlepiej wybrać się do Chorwacji w maju, czerwcu lub we wrześniu. Kraj znajduje się w dwóch strefach klimatycznych: śródziemnomorskiej (wybrzeże) i kontynentalnej (interior). Nad morzem lata są słoneczne, upalne i suche. Średnia temperatura lipca to 24°C, jednak często (zwłaszcza w sezonie) dochodzi do 28–30°C, a czasami na

Podróż do Chorwacji

Autobusem Wielu przewoźników oferuje kursy do Chorwacji. Praktycznie z każdego dużego miasta w Polsce latem ruszają autokary nad Adriatyk (szczegółowe informacje dostępne są w każdym większym biurze podróży). W poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty bardzo pomocny jest Internet – można np. skorzystać ze strony www.autobusy.onet.pl.
Pociągiem
Nie ma bezpośredniego połączenia z Zagrzebiem czy Rijeką. Najlepszą trasą z Warszawy jest przejazd przez Budapeszt (tylko jedna przesiadka). Podróż trwa ok.27 godz., z czego ponad 6 godzin spędza się w Budapeszcie. Cena biletu powrotnego w ofercie Chorwacja Special wynosi ok. 650 zł plus miejscówki (ok. 50 zł w obie strony). W Zagrzebiu można się przesiąść do miejscowego pociągu lub autobusu (rozkład jazdy chorwackich pociągów: www.hznet.hr, rozkład autobusów z Zagrzebia: www.akz.hr).
Samolotem
Chorwackie porty lotnicze obsługujące loty zagraniczne są w Zagrzebiu, Splicie, Dubrowniku, Puli, Rijece, Zadarze i Osijeku. Nad Adriatyk można z przesiadką – m.in. w Pradze i Budapeszcie. Letnie połączenia lotnicze do Chorwacji (na trasie Kraków–Split i Kraków–Dubrownik) uruchomił SkyEurope (www. skyeurope.com). Bilet w jedną stronę kosztuje od 250zł.
Samochodem Czeskie, słowackie, austriackie i węgierskie autostrady są płatne. Na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych należy wykupić tzw. winietkę.  Pierwsza opcja to podróż przez Słowację i Węgry: z Chyżnego przez Ružomberok, Bańską Bystrzycę, Zvolen, Budapeszt, Székeszfehérvár i Nagykanizsę do granicy chorwackiej w Gorieanie (520 km, czas przejazdu ok. 9–10 godz.). Drugi wariant – przez Czechy, Austrię i Słowenię: z Cieszyna przez Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Graz i Maribor do przejścia słoweńsko-chorwackiego w Gruškovje (650 km, 8–9 godz.). Istnieją też możliwości tranzytu przez Bośnię i Hercegowinę ale trzeba mieć Zieloną Kartę.

Na granicy chorwackiej

Przy wyjeździe turystycznym do Chorwacji na mniej niż 90 dni Polacy nie potrzebują wizy. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony okres pobytu (czyli przy wyjazdach turystycznych 90 dni).

Comments are closed.