Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

27 lut 2017
01 mar 2017
Dodaj następny pokój

Ceny w Londynie

Lubisz zakupowe szaleństwo? Jeśli tak, to Londyn może być dla Ciebie idealnym miejscem na wycieczkę. Ogromna różnorodność kulturowa miasta sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mówi się, że jeśli czegoś tu nie ma, to znaczy, że to w ogóle coś nie istnieje. Zobacz, jak kształtują się ceny w Londynie.

Europejska stolica mody

Londyn uchodzi za jedno z najważniejszych miejsc w świecie mody, dlatego warto wybrać się tu na zakupy odzieżowe. Można kupić wiele ubrań marek niedostępnych w Polsce; z kolei ciuchy z popularnych również u nas sklepów, w Londynie często kupisz taniej, zwłaszcza w sezonie przecen (np. w listopadzie, styczniu).

Znanym miejscem zakupów odzieżowych jest Oxford Street wraz sąsiednimi ulicami oraz centrum handlowym Selfridges; tu znajdziesz asortyment ze średniej i wyższej półki. Jeśli poszukujesz prawdziwego luksusu, wybierz się do Harrodsa lub na Sloanne Street.

Bardzo korzystne cenowo zakupy można zrobić w Primarku (również na Oxford Street). Większość ciuchów z nowych kolekcji kosztuje tam 10-25 GBP, natomiast podczas przecen nawet ceny butów spadają poniżej 10 GBP. Warto zajrzeć także do TK Maxx oraz outletów: Bicester Village i Ashford Designer Outlet. Wiele kobiet z wycieczki do Londynu wraca z dużym workiem ubrań, za które w Polsce zapłaciłyby o wiele więcej pieniędzy.

Specjały angielskiej kuchni i ciekawe pamiątki – ceny w Londynie

Na zakupy warto wybrać się również na jedno z londyńskich targowisk. Na wielu z nich możesz kupić dosłownie wszystko – od odzieży, przez żywność, aż po antyki i osobliwe przedmioty. Dzięki dużej kulturowej różnorodności Londynu targowiska są wyjątkowym miejscem, gdzie typowo brytyjskie pamiątki mieszają się z wytworami etnicznej sztuki. Najciekawsze targowiska to m. in. Portobello Road, Camden Town, Brixton, Petticoat Lane, Covent Garden. Ceny odzieży są tu bardzo niskie – bluzki, swetry oraz różnego rodzaju akcesoria kosztują poniżej 10 GBP). Ubrania wysokiej jakości również znajdziesz w korzystnych cenach (np. skórzana męska kurtka ok. 100 GBP).

Za jedzenie na targowisku trzeba zapłacić, podobnie, jak w markecie, stosunkowo więcej niż w Polsce. Żywność nie jest droga dla ludzi, którzy na stałe mieszkają i zarabiają w Anglii, jednak dla turystów niektóre ceny mogą wydać się wysokie (za 1 kg jabłek w sklepie lub na targowisku zapłacimy w przybliżeniu 1,5 GBP; za 1 kg pomidorów – 2 GBP).

Ceny gotowych posiłków różnią się w zależności od miejsca. W fast foodzie można najeść się za niewielką kwotę: 3-4 GBP sandwich, 4 GBP kebab. Restauracje są droższe – obiad dla jednej osoby kosztuje w granicach 10 GBP. Warto rozejrzeć się za okazjami: happy hours lub promocjami w małych pubach, oddalonych od turystycznych miejsc. Dzięki temu cena obiadu może wynieść 6-8 GBP.

Ceny w Londynie

Ceny w Londynie / fot. http://static.flickr.com/5108/5644275121_d30123f00e.jpg

Podczas wycieczki do Londynu trzeba spróbować ukochanego przez Brytyjczyków zestawu – ryba i frytki, a na śniadanie zamówić full english breakfast… o ile masz wystarczająco duży apetyt, by zjeść o poranku kiełbaski, jajecznicę na bekonie, tosty i fasolkę.

Warto skusić się na typowo angielskie smakołyki, takie jak pasta marmite, marmolada pomarańczowa, lemon curd, placek jabłkowy, muffinki, angielska whisky, oryginalny cheddar. Ważne miejsce w brytyjskiej kuchni zajmują orientalne akcenty; dlatego można spróbować także chińskich lub indyjskich przysmaków.

Pamiątki

Nie zapomnij o uroczych, turystycznych gadżetach. W Londynie kupisz mnóstwo pamiątek, kojarzących się z kolorystyką brytyjskich symboli. Popularnością cieszą się: czerwone blaszane pudełka w kształcie autobusu, skrzynki pocztowej lub budki telefonicznej; wizerunek strażników w Tower na figurkach i pocztówkach, a także brytyjska flaga na wszelkiego rodzaju bibelotach (od zegarów po ubrania i akcesoria kuchenne). Ich ceny są bardzo zróżnicowane i – jak to bywa w przypadku turystycznych gadżetów – niekiedy zawyżone, zwłaszcza w najatrakcyjniejszych punktach miasta. Pamiątkę dobrej jakości i w dobrym guście kupisz już za ok. 5-10 GBP. Dobrym pomysłem na pamiątki są również oryginalne brytyjskie wydania znanych książek. Ich ceny w Londynie są kuszące. Wiele bestsellerów można kupić już za 5-10 GBP. Warto przeczytać klasyki angielskiej literatury w ich oryginalnym języku. Najmłodszym do gustu z pewnością przypadnie ilustrowane wydanie Misia Paddingtona. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, staraj się szukać pamiątek poza ścisłym centrum turystycznym – dzięki temu masz szansę uniknąć zawyżonych cen i oszczędzić.

, , , ,

Comments are closed.