Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

10 gru 2023
12 gru 2023
Dodaj następny pokój

Loty do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest obecnie jednym z bardziej intrygujących państw świata. W pełni nowoczesna, posiada też niezwykle bogatą kulturę i burzliwą historię, a także nieodparty urok, który już setki lat temu uwodził miłośników celtyckich podań i legend. W przypadku Wielkiej Brytanii należy raczej pytać, z czym się ona nie kojarzy, ponieważ niemal wszystko co dobre, okazuje się brytyjskie. Z kraju wywodzą się doceniani na całym świecie pisarze z Szekspirem, Dickensem, siostrami Bronte a ostatnio również J.K. Rowling na czele. Na wyspach skomponowano najbardziej znane utwory Pink Floyd, Queen, Sting, Coldplay, a wciąż nieodkryci, nowi twórcy każdego dnia grają w brytyjskich pubach i klubach, czekając aż świat się o nich upomni. Od lat Londyn uznawany jest za światową stolicę mody, obok Nowego Jorku czy Mediolanu. Brytyjczycy szczególnie upodobali też sobie samochody. Chociaż ruch lewostronny budzi mieszane uczucia, to jednak nikt nie odmówi szyku i elegancki markom takim jak Bentley, Royce Rolls, Jaguar, Rover czy Aston Martin. Kraj arystokracji to wymarzone miejsce do uprawiania sportów elitarnych takich jak polo czy golf, ale nie mniej popularna jest też brytyjska piłka nożna. Krajowe kluby piłkarskie zaliczane są nie bez powodu do światowej czołówki, a transfery najlepszych zawodników są najgorętszym tematem sportowej prasy. Niewątpliwą atrakcją Wielkiej Brytanii jest też niezwykła przyroda. Dzikie szkockie krajobrazy, urokliwe wybrzeża i góry przyciągają miłośników aktywnej turystyki. Urokiem brytyjskiego pejzażu, ale z umiarem, można zachwycać się w lesie Sherwood, w którym podobno wciąż grasuje Robin Hood. Każdy, kto choć trochę lubi podróżować i poznawać nowe miejsca, prędzej czy później trafi do Wielkiej Brytanii, a najszybciej do tego wyspiarskiego kraju można dotrzeć, rezerwując loty do Wielkiej Brytanii.

scotland-540119_1280

Ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania znajduje się od lat w czołówce najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym państw Europy i świata. Najmocniejszą stroną kraju jest turystyka typowo kulturowa, ale nie tylko. Ciekawym celem na wyjazd weekendowy jest z pewnością Londyn, miłośnicy odpoczynku na łonie natury mogą zaś wybrać kilkutygodniowy wyjazd do malowniczej Szkocji.

Londyn sam w sobie uchodzić może za gigantyczną atrakcję turystyczną. Koniecznie zobaczyć trzeba British Museum, galerię sztuki Tate Modern, zrekonstruowany teatr elżbietański Globe Theatre czy królewskie obserwatorium Greenwich, przez które przebiega południk 0°.

Poza stolicą, warto zwrócić również uwagę na Katedrę w Canterbury, kredowobiałe klify Dover oraz New Forest, czyli tereny łowieckie Wilhelma Zdobywcy, a dziś urocze miejsce na spacery, przejażdżki rowerowe i konne. Ikoną czasów prehistorycznych na wyspach jest enigmatyczne Stonehenge, miłośnicy antyku z kolei docenią z pewnością Bath – kompleks starych łaźni rzymskich.

Swoistą atrakcją wyspy jest też cyklicznie organizowany festiwal muzyki rockowej w Glastonbury, jedna z największych i najstarszych imprez tego typu. Miłośnicy teatru koniecznie powinni odwiedzić teatr Szekspira w Stratford-upon-Avon. Oddzielny poemat napisać można o samej Szkocji. Wzgórza, wrzosowiska, klify i ruiny opactw inspirowały niegdyś romantyków w tym również sir Waltera Scotta.

Region spodoba się też miłośnikom turystyki aktywnej i przyrodniczej. Idealnym miejscem na wycieczki są Góry Kaledońskie i Grampiany. Warto zobaczyć jezioro Loch Ness oraz dolinę Glen Nevis, w której kręcono film „Braveheart”. Innym słynnym pomnikiem historii jest Mur Hadriana, który niegdyś służył za granicę wielkiego imperium rzymskiego i i wyznaczał kres cywilizacji, za którym rozciągały się już tylko dzikie i nieznane obszary zamieszkane przez barbarzyńskich Brytów.

Kiedy jechać do Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania na ogół postrzegana jest jako kraj ulewnych deszczów i gęstej mgły. Zawdzięcza to swojemu położeniu geograficznemu. Bezpośrednie sąsiedztwo Oceanu Atlantyckiego ukształtowało angielski, typowo oceaniczny klimat. Chociaż opady faktycznie występują tu bardzo często, to jednak Brytyjczycy mają wyjątkowo łagodną zimę i rześkie, wilgotne lato. Nawet w najchłodniejsze dni temperatura rzadko spada poniżej 0°C. W miesiącach najcieplejszych termometry wskazują około 20°C. Najwięcej opadów na wyspach brytyjskich odnotowuje się w okresie od października do stycznia. Loty do Wielkiej Brytanii najlepiej jest więc rezerwować na wiosnę i lato.

Na granicy brytyjskiej

Wielka Brytania, mimo członkostwa w Unii Europejskiej, nie należy do strefy Schengen. Należy więc liczyć się z kontrolą graniczną i trzeba posiadać wymagany w krajach UE dokument tożsamości, w przypadku obywateli Polski jest to dowód osobisty lub paszport. (Uwaga: dzieci przekraczają granice krajów Unii Europejskiej na podstawie własnego paszportu, wpisu do paszportu rodzica, z którym podróżują, lub tymczasowego dowodu osobistego).

Comments are closed.