Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

26 kwi 2024
28 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Loty do Danii

Słynne słowa z „Hamleta”: „Źle się dzieje w państwie duńskim” nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Położona w północnej części Europy Dania zgodnie z raportem ONZ z 2012 roku jest określana jako najszczęśliwszy kraj świata. Kojarzy się również z baśniami Hansa Christiana Andersena, Karen Blixen, Legolandem oraz piwem Carlsberg. Kraj jest jedną z nielicznych światowych monarchii, posiada też typową dla krajów nordyckich flagę z charakterystycznym krzyżem. Niegdyś Dania uchodziła za mocarstwo północnej części Europy, z czasem jednak straciła swoje znaczenie. Dziś jej obszar ogranicza się do Półwyspu Jutlandzkiego i ponad 400 wysp. Do Danii należą też posiadające dużą autonomię Wyspy Owcze oraz Grenlandia.

Mała Syrenka w Kopenhadze

Mała Syrenka w Kopenhadze / fot. http://www.flickr.com/photos/25876167@N08/6663872279/

Ogólne informacje o Danii

Kraj liczy obecnie już ponad 5,5 miliona mieszkańców. Stolica Danii, Kopenhaga, jest nazywana skandynawską metropolią. Na miejsce zamieszkania wybrało ją 1,5 miliona osób. Mimo to jednak miasto posiada swój niezwykły, typowo skandynawski urok. Kopenhaga słynie ze swojej ciekawej architektury, docenia się jej malownicze położenie nad cieśniną Sund, nazywana też bywa miastem rowerów. Do publicznego użytku oddano ich 3,5 tysiąca, a skorzystać może z nich każdy, wystarczy tylko wrzucić monetę o odpowiednim nominale. Ze względu na liczne atrakcje duńskiej stolicy, oferowane przez linie lotnicze loty do Danii za cel mają najczęściej właśnie Kopenhagę. Inne większe miasta Danii to m.in. Odense oraz Arhus.

Oficjalnym językiem Królestwa Danii jest język duński należący do grupy języków germańskich. Dania jest członkiem Unii Europejskiej, jednak nie weszła do strefy euro. Obowiązującą w kraju walutą jest korona duńska (krone), która z kolei dzieli się na 100 øre.

Położona między Europą Północną a środkową, Dania ma charakter wybitnie nizinny, nawet najwyższy jej punkt nie osiąga 200 m n.p.m. Typowe dla duńskiego krajobrazu są równiny, łagodne wzniesienia, klify, urozmaicona linia brzegowa. 70% powierzchni kraju znajduje się na Półwyspie Jutlandzkim. Resztę obszaru stanowią wyspy, z których największe to Fionia, Zelandia, Lolland oraz Bornholm. Administracyjnie w Danii wyróżnia się 5 regionów: Jutlandię Północną i Środkową, Danię Południową, Region Stołeczny oraz Zelandię.

Kiedy jechać do Danii?

Dania leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Typowe dla niego są łagodna i krótka zima, a także chłodne i deszczowe lato. Loty do Danii najlepiej jest rezerwować w okresie od maja do września. Można wtedy liczyć na najładniejszą pogodę, która sprzyja zwiedzaniu, wypoczynkowi i rekreacji. Najwięcej turystów odwiedza kraj w lipcu. Wtedy też w Kopenhadze ma miejsce najwięcej imprez kulturalnych.

Ciekawe miejsca w Danii

Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, Dania posiada wiele ciekawych atrakcji turystycznych, ma ciekawą kulturę i historię. Odwiedzając kraj, koniecznie trzeba zobaczyć stołeczną Kopenhagę. Położonego nad Cieśniną Sund miasta strzeże słynna, wykonana z brązu mała syrenka. W samym zaś mieście warto zobaczyć starówkę, siedzibę rodziny królewskiej – pałac Amalienborg oraz liczący już ponad 100 lat park rozrywki Tivoli. Smakoszy piwa zainteresuje z pewnością wycieczka do browarów Carlsberg połączona z degustacją złocistego trunku warzonego zgodnie z duńską tradycją.

Miłośnicy baśni powinni odwiedzić Odense. W mieście znajduje się dom Andersena, organizowane są festiwale jego imienia, obejrzeć też można inscenizacje najpopularniejszych na świecie baśni. Będąc zaś w Odense, warto pojechać 45 kilometrów na południe, żeby zobaczyć zabytkowy Egeskov – zamek na wodzie, który podtrzymywany jest przez 12 tysięcy dębowych pali.

Z kolei fani twórczości Szekspira powinni pojechać do Helsingor. W mieście znajduje się zamek Kronborg, który dramatopisarz wybrał na miejsce akcji swojej najsłynniejszej sztuki, „Hamleta”.

Z literaturą wiąże się też znajdujące się na Zelandii miasto Elsynor. Największą atrakcją jest muzeum Karen Blixen, autorki „Pożegnania z Afryką”.

Poważnym konkurentem dla Disneylandu jest Legoland. Ten ciekawy, zbudowany z 45 milionów klocków, park rozrywki znajduje się w Billund, w południowo-wschodniej części Jutlandii. Pomysłodawcą parku był Godtfred Kirk Christiansen, syn twórcy marki Lego. Wbrew pozorom bawią się w nim świetnie nie tylko dzieci, ale również i dorośli.

Turyści bardziej zainteresowani przyrodą i rekreacją chętnie wybierają za cel podróży Bornholm. Uroczy klimat wyspy tworzą bezludne plaże, charakterystyczne klify, małe miasteczka oraz wioski rybackie, wiatraki i młyny. Bornholm szczególnie upodobali sobie miłośnicy kolarstwa i wędkowania, a na zwiedzenie całej wyspy z powodzenie wystarczy jeden weekend.

Turystów przyciąga też półwysep Skagen położony na północnym krańcu Jutlandii, na którym zderzają się ze sobą wody dwóch mórz – Bałtyku i Morza Północnego. Typowe dla Skagen są plaże, wydmy ruchome, malownicze krajobrazy, które już od dawna były inspiracją dla malarzy.

Comments are closed.