Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

26 kwi 2024
28 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Holandii

Holandia

Ratusz w Goudzie / Fot. Dreamstime

Holandia to europejska część Królestwa Niderlandów, w skład którego wchodzi także Aruba i 5 wysp byłych Antyli Holenderskich, archipelagu na Morzu Karaibskim („pamiątka” kolonialnej przeszłości tego kraju). Holandia jest położona w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym. Na południu graniczy z Belgią, na wschodzie z Niemcami. Jest krajem nizinnym, aż 25% powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza (depresje).

Co warto zwiedzić w Holandii?

Oferta turystyczna Holandii jest dużo bogatsza niż się uważa. Oczywiście warto zwiedzić główne miasta. Amsterdam z pewnością zauroczy zabytkowym śródmieściem (zabudowa z XIII-XVII wieku) i wspaniałymi muzeami — nie tylko tymi sławnymi, jak Rijksmuseum, dom Anny Frank, Muzeum van Gogha, ale również tak osobliwymi, jak Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi, Muzeum Wiatraków, Muzeum Torebek, Muzeum Pianoli czy Muzeum Łodzi Mieszkalnych. W Haarlemie trzeba zobaczyć katedrę św. Bawona, ratusz i słynny „targ mięsny”. Skarbnicą romańsko-gotyckich zabytków jest Utrecht. W Hadze można obejrzeć jej własne zabytki, pałac królewski, barokową starówkę czy sławną Salę Rycerską, ale także Malurodam — muzeum na wolnym powietrzu, kolekcja miniaturowych budowli, przedstawiających najbardziej charakterystyczne obiekty Holandii w skali 1:25. Podróżując po Holandii, nie można ominąć też Lejdy, gdzie urodził się Rembrandt i Armin van Buuren, Delft sławnego z fabryki porcelany, i najstarszego miasta Holandii — Maastricht… Jednak zwiedzając Holandię, nie można poprzestać na zwiedzaniu malowniczych miast i miasteczek. Równie niezapomnianych wrażeń dostarczą plaże nad Morzem Wattowym, Wyspy Fryzyjskie czy holenderskie parki narodowe: wydmy Bloemendaal, moczary Alde Feanen, wrzosowiska Hoge Veluwe czy labirynt strumieni Biesbosch.

Wydarzenia w Holandii

Wbrew obiegowym opiniom o zimnych, powściągliwych Holendrach, jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń w Holandii, zwłaszcza w jej południowych prowincjach — Brabancji i Limburgii — jest karnawał. W Maastricht, najstarszym mieście Holandii, karnawał oficjalnie rozpoczyna się w listopadzie! Jego kulminacja, ostatnie cztery dni przed Środą Popielcową, to czas szalonej zabawy na ulicach miasta, które zyskało sobie przydomek „holenderskiego Rio”.

Innym wydarzeniem, które co roku sprawia, że cała Holandia rzuca się w wir zabawy, są urodziny królowej Beatrix (30 kwietnia). Tego dnia wszyscy ubierają się na pomarańczowo, zbierają na miejskich placach, tańczą i śpiewają. Jest to zarazem jedyny dzień w roku, gdy bez pozwolenia wolno handlować na ulicach, więc Holendrzy korzystają z okazji, by pozbyć się zalegających w domach staroci.

Od końca marca do końca maja trwają liczne festiwale kwiatów, w tym najsłynniejszy w Keukenhof w Lisse. Dla zwiedzających Holandię wiosną — obowiązkowy punkt programu.

Lipiec w Holandii to święto jazzu — North Sea Jazz Festival, który niegdyś odbywał się w Hadze, a od 2006 roku jest organizowany w Rotterdamie. Tradycyjnie uczestniczą w nim najwybitniejsi muzycy jazzowi z całego świata.

Warto też wspomnieć o nieregularnym wydarzeniu, które od czasu do czasu elektryzuje całą Holandię. Jeśli tylko pozwalają warunki pogodowe, czyli grubość lodu na fryzyjskich kanałach, rzekach i jeziorach przekroczy 15 cm, w styczniu odbywa się Elfstedentocht – amatorski, łyżwiarski „Wyścig Jedenastu Miast” na trasie liczącej blisko 200 kilometrów! W noc poprzedzająca zawody — “Nacht van Leeuwarden” — w miejscu startu wyścigu odbywa się huczny festyn.

Kuchnia holenderska

Kuchnia holenderska jest mało znana, z pewnością nie należy do najbardziej wyszukanych, a opiera się na prostych i pożywnych potrawach chłopów i rybaków. Typowe dla niej są jednogarnkowe dania z dużą ilością ziemniaków. Najpopularniejsze to stamppot, hutspot czy hete bliksem. Z dań mięsnych warto spróbować klapstuk – duszona wołowina, hachee – holenderski gulasz, krabbetje – żeberka. Holandia to kraj morski, więc w menu nigdy nie brakuje ryb i owoców morza, najpopularniejsze to: gebakken schol – smażona flądra, mosselen – małże na parze, haring — śledź z cebulką, gamalen – przyrządzane na rozmaite sposoby krewetki z Morza Północnego. Wśród deserów, które Holendrzy uwielbiają, króluje tradycyjny, mleczny hangop. Jak przystało na byłe mocarstwo kolonialne, Holandia jest krajem, gdzie można skosztować specjałów wielu egzotycznych kuchni, indonezyjskiej, karaibskiej i wielu innych. Oczywiście, flagowymi holenderskimi produktami spożywczymi, eksportowanymi na cały świat, są sery i piwo.

Comments are closed.