Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Węgier

Węgry zajmują północną część Niziny Środkowodunajskiej. Od północy otoczone są przez pasma karpackie, które w zachodniej części kraju przechodzą w przedgórze alpejskie. Główne rzeki to Dunaj (Duna, w granicach Węgier 420 km) i Cisa (Tisza), z dopływami Samosz (Szamos), Keresz (Körös), Marusza (Maros), które należą do zlewiska Morza Czarnego. Największym jeziorem jest Balaton (596 km2). Jeśli chodzi o ukształtowanie powierzchni, przeważają niziny (70% terytorium poniżej 200 m n.p.m.): Wielka Nizina Węgierska na wschodzie, Mała Nizina Węgierska na zachodzie i pagórkowaty Kraj Zadunajski. Pozostałą część Węgier zajmują niewysokie pasma górskie: na północy Średniogórze Północne, w środkowej części Średniogórze Zadunajskie (z rowem tektonicznym wypełnionym częściowo wodami Balatonu), na południu góry Mecsek.

Co warto zwiedzić na Węgrzech?

Budapeszt: Góra Zamkowa, Panorama miasta z cytadeli na Górze Gellérta, Termy: Gellért, Szécheny i Király, Zwiedzanie Parlamentu, Obrazy El Greca w Muzeum Sztuk Pięknych.
Okolice Budapesztu: Śródziemnomorskie centrum starego Szentendre, Panorama Zakola Dunaju z cytadeli w Wyszehradzie, Tarasowe termy w dolinie Lepence, Ruiny romańskiego opactwa w Zsámbék, Skansen w Szentendre, Dziewicze lasy Börzsöny.
Północne Węgry: Starówka, piwnice i termy Egeru, Miskolc-Tapolca, Wioska-skansen Hollókő, Krasowe jaskinie w Parku Narodowym Aggtelek, Piwnice z winem w Tokaju i okolicy, Park paleontologiczny w Ipolytarnóc, Krasowa dolina Szalajka obok Szilvásvárad.
Wielka Nizina Węgierska: śródmieście Kecskemét, pokazy ujeżdżania koni w Bugac, Koncerty organowe w katedrze w Kaloczy, Termy Hajdúszoboszló, Piac utca i Déri Múzeum w Debreczynie.
Kraj Zadunajski – na południe od Balatonu: Zabytkowe śródmieście Peczu, Szlak winny Villány–Siklós, Dziewicze lasy łęgowe na terenie Parku Narodowego Dunaj-Drawa, kąpieliska termalne w Harkány, Nagyatád i Dombovár, dolina Kriszny w Somogyvámos.
Balaton: Balatonfüred: XIX-wieczny kurort nad Balatonem, wioska winiarska Badacsony u stóp wygasłego wulkanu, Keszthely: pałac Festeticsów i starówka, Termalne jezioro w Hévíz, wulkaniczna kraina basenu Tapolca, Winiarnie w Csopak i Szigliget, Plaże Siófok.
Kraj Zadunajski – na północ od Balatonu: Muzeum błękitnych batików w Pápa.
Tapolca: jaskinia oraz młyn wodny nad termalnym stawem, Kąpielisko termalne Bük, Windsurfing po Jeziorze Nezyderskim.

Święta na Węgrzech

  • 15 marca: rocznica wybuchu rewolucji 1848 r
  • Wiosna: Zielone Świątki (Pünkösd)
  • 20 sierpnia: dzień św. Stefana, patrona Węgier
  • 23 października: rocznica wybuchu rewolucji 1956 r.

,

Comments are closed.