Dzieci i młodzież w samolocie

Klasyfikacja wiekowa dla niemowląt, dzieci i młodzieży

Różne linie lotnicze stosują różną klasyfikację wiekową.

W liniach rejsowych przeważnie wygląda ona następująco: 0-2 lat — niemowlę (ang. infant), 2-12 lat — dziecko (ang. child), 12-18 lat — młodzież (ang. youth), powyżej 18 lat — dorosły (ang. adult).

Jeśli niemowlę podróżuje na kolanach opiekuna, linie rejsowe zwykle oferują duże zniżki, sięgające 90% ceny biletu dla osoby dorosłej; jeśli podróżuje na osobnym fotelu, przysługuje mu zwykle ta sama zniżka, co dzieciom 2-12 lat, czyli najczęściej 33%. Młodzieży przeważnie nie prz­ysługują żadne zniżki.

W tanich liniach lotniczych górna granica wieku „dzieci” waha się między 12 i 16 rokiem życia. Klasyfikacja ta nie ma wpływu na cenę biletu, ponieważ w takich liniach opłata za bilet dla niemowlęcia jest stała i niezależna od ceny biletu dla osoby dorosłej, natomiast opłata za bilet dla dzieci i młodzieży jest taka sama, jak w przypadku dorosłego pasażera. Podział na kategorie wiekowe wynika stąd, że w tanich liniach dzieci zwykle nie mogą podróżować samotnie (niektóre linie robią wyjątek dla dzieci 14-16 lat, jednak nie mogą one pełnić roli opiekuna młodszych dzieci).

Jeśli dziecko kończy 2 lata w czasie trwania podróży, w liniach rejsowych przeważnie najtańszym rozwiązaniem jest zakup biletu w obie strony dla dziecka 2-12 lat, natomiast w tanich liniach — dwóch odrębnych biletów: na podróż „tam” dla niemowlęcia, „z powrotem” dla dziecka.

Komfort dzieci w samolocie

Podróżując z dzieckiem, warto pamiętać o wyborze połączeń, które będą najmniej uciążliwe — ze względu na porę i czas trwania lotu — dla małego pasażera. Trzeba też zadbać o jego samopoczucie w podróży i spakować do bagażu podręcznego kocyk, ulubioną zabawkę, pieluchy, smoczek itp.

Niemal wszystkie linie lotnicze pozwalają na zabranie bez dodatkowych opłat wózka spacerowego, nosidełka lub fotelika samochodowego (można je oddać obsłudze przed wejściem do samolotu i odebrać zaraz po jego opuszczeniu).

Większość tanich linii lotniczych przestrzega zasady, że osoby podróżujące z niemowlętami są wpuszczanie na pokład samolotu w pierwszej kolejności.

Comments are closed.