Przelot + Hotel w jednej, niskiej cenie

26 kwi 2024
28 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Zwiedzanie Indii

Hinduska świątynia

Hinduska świątynia/ Fot. Dreamstime

Indie leżą w południowej Azji i zajmują większość tzw. subkontynentu indyjskiego (poza wyspą Cejlon), czyli Półwysep Indyjski i część Niziny Hindustańskiej. Na północy granicę Indii wyznaczają dwa wielkie pasma górskie: Karakorum i Himalaje (najwyższy szczyt — Nanga Parbat, 8126 metrów n.p.m.). Półwysep wcinający się w Ocean Indyjski od zachodu i południowego-zachodu oblewają wody Morza Arabskiego, a od południowego-wschodu — Zatoki Bengalskiej. Indie są wielkim krajem, w którym znajdziemy wszystkie formy ukształtowania terenu. Pod względem obszaru zajmują 7. miejsce na świecie.

Co warto zwiedzić w Indiach?

Oprócz wspaniałej przyrody — malowniczych plaż i majestatycznych gór — Indie to również skarbnica fascynujących zabytków. Każdy region Indii oferuje pod tym względem mnóstwo atrakcji i chociaż w czasie najdłuższych wakacji nie zdołamy zobaczyć wszystkiego, od czegoś trzeba zacząć.

W Delhi na początek warto zwiedzić Czerwony Fort (twierdzę z epoki Mogołów), a także meczet Dżami Masdżid, wieżę Kutab Minar i Connaught Place w dzielnicy New Dehli, która zarazem pełni funkcję stolicy administracyjnej Indii. W Pendżabie i Harijanie — Amritsar z sikhijską Złotą Świątynią, ceremonię zamknięcia granicy w Attari. W stanie Himaćal Pradeś — Śimlę z jej kolonialna atmosfera, McLeod Gańdź z tybetańską architekturą, miejsce pobytu XIV Dalajlamy, Kangrę, z której warto wybrać się na wycieczkę koleją wąskotorową wzdłuż podnóża Himalajów, górskie krajobrazy wokół doliny Spiti. W Dżammu i Kaszmirze — miasteczko Leh z zabytkową architekturą tybetańską, przełęcz Khardung La, klasztor Lamajuru w Ladakhu. W stanie Uttar Pradeś — Agrę z grobowcem Tadż Mahal, Waranasi, skąd warto się wybrać na rejs łodzią po Gangesie. W Biharze i Dźharkhandzie — miejscowość Bodh Gaja, gdzie według tradycji Budda doznał oświecenia pod świętym drzewem; targ w Sonepur. W Kalkucie — arcydzieło brytyjskiej architektury kolonialnej Victoria Memorial; most Hawra; Muzeum Indyjskie. W Radżastanie — pustynny fort Dźajsalme, świątynne miasto Puśkar, pałace w Udajpurze, „błękitne miasto” Dźodhpur. W stanie Madhja Pradeś i Ćhattisgarh — świątynie w Khadźuraho, pałace i twierdze w Orćha, parki narodowe Kanha i Bandhawgarh.

Wydarzenia w Indiach

W Indiach najważniejsze święta i festiwale odbywają się w rytmie wyznaczanym przez indyjski kalendarz księżycowy albo kalendarz muzułmański. Dlatego w stosunku do kalendarza używanego w Europie, daty tych wydarzeń co roku się zmieniają. Budda Dżajanti, święto upamiętniające narodziny, oświecenie i osiągnięcie nirwany przez Buddę, ma miejsce zawsze podczas pełni Księżyca (przeważnie w maju). Rath Jatra, Święto Wozów, odbywa się na przełomie czerwca i lipca. Ganeś Ćaturthi to obchodzone na przełomie lipca i sierpnia święto upamiętniające narodziny Ganeśi — boga z głową słonia. Także na przełomie lipca i sierpnia Hindusi świętują narodziny Kryszny — święto nazywa się Dżanmaśtami. Na przełom lipca i sierpnia przypada również Nawratri, Święto Dziewięciu Nocy, w czasie których wyznawcy hinduizmu oddają cześć bogini Durge. Diwali, Święto Światła obchodzone na przełomie października i listopada, to najradośniejsze święto w hinduskim kalendarzu, czas, w którym w Indiach tradycyjnie odbywają się śluby; towarzyszą im efektowne pokazy sztucznych ogni. Na przełom lutego i marca przypada Holi, hinduski „śmigus dyngus”, kiedy to mieszkańcy Indii świętują koniec zimy, oblewając się wodą zabarwioną proszkiem gulal. Ze świąt lokalnych należy wymienić obchodzone w styczniu w Dżajpurze i Dżodpurze niezwykle widowiskowe Święto Latawców, marcowe Święto Słoni w Kerali czy wrześniowy Festiwal Tybetański w Leh w Ladakhu.

Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska — jedna z najbardziej rozpoznawalnych kuchni świata, a to za sprawą niezliczonych indyjskich restauracji w niemal każdym dużym mieście Europy i Ameryki — w rzeczywistości jest równie zróżnicowana, jak same Indie: inna na północy, zachodzie, wschodzie i południu kraju.

Na północy Indii, gdzie większość stanowią muzułmanie, spożywa się dużo mięsa (poza zakazaną przez islam wieprzowiną). Jest to kuchnia oparta na baraninie i drobiu, słynne indyjskie curry z tego rejonu to duszone mięso z warzywami i łagodnymi przyprawami. Typowym napojem jest tutaj bardzo słodka herbata z mlekiem.

Na południu, gdzie większość stanowią hinduiści, którzy nie jedzą mięsa, kuchnia opiera się na ryżu i warzywach (tutejsze curry jest bezmięsne i bardzo pikantne). Tutaj pija się głównie kawę.

Kuchnia indyjska ma również nieco odmienny charakter na wschodzie (np. w Bengal), gdzie jada się dużo ryb, i na zachodzie (np. w Bombaju), gdzie jest zdecydowanie bardziej kosmopolityczna. Istotną rolę w hinduskiej kuchni odgrywają desery z mleka, ryżu, bakalii, warzyw i słodkich przypraw.

Niepowtarzalny smak kuchni indyjskiej zapewniają jej zwłaszcza słynne indyjskie przyprawy. Najczęściej używane to czarcie łajno, kolendra, kozieradka, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, kurkuma, kardamon i szafran. To właśnie przyprawy zamieniają proste na dania z ryżu, soczewicy czy grochu w orgię niezapomnianych, egzotycznych smaków.

Comments are closed.