Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

26 kwi 2024
28 kwi 2024
Dodaj następny pokój

Loty na Malediwy

Nazwa archipelagu pochodzi od sanskryckiego maladwipa i oznacza „girlanda wysp”, ale turyści i tak nazywają Malediwy „ostatnim rajem na Ziemi”. W2006 r. Malediwy odwiedziło ok. 700 tys. osób. W 80 kurortach wypoczywają przybysze z całego świata, rozkoszując się słońcem, ciepłym oceanem i białym piaskiem czystych plaż i oczywiście bujną roślinnością. Rosną tu cytrusy, papaje, ananasy, mango i drzewa chlebowe i mnóstwo gatunków kwitnącej flory.

Malediwy/ fot. http://www.pinterest.com/pin/120471358756035125/

Malediwy/ fot. http://www.pinterest.com/pin/120471358756035125/

Kto przyjeżdża indywidualnie, bez sprecyzowanych planów, może już po przylocie na Hulele wybrać w którejś z licznych agencji wyspę na wymarzone wakacje. Pracownicy biur podróży i resortów turystycznych, oprócz angielskiego, mówią głównymi językami europejskimi. Ciekawsze propozycje to rejs po archipelagu, spędzenie dnia i nocy na zupełnie bezludnej wyspie czy pływanie tradycyjną łodzią.

Z dobrych restauracji słynie wyspa Makunudhoo z lazurowym jeziorem, do której z lotniska w Hulele płynie się 2 godz. Turyści śpią w prymitywnej chacie krytej palmowym liściem, w zielonym gąszczu, ale trzeba wiedzieć, że za takie prymitywne warunki płaci się najwięcej. Oczywiście określenie „prymitywne” nie dotyczy luksusowego wnętrza. Chaty z palmowym dachem i domy na palach znajdziemy w resorcie turystycznym na Reethi Rah (na północny wschód od atolu Malé Północne) i na wyspie Coco w atolu Malé. Sławę najpiękniejszych wysp archipelagu zyskały Nakatchafushi i maleńka Ihuru. Wyspa Fuamulaku cieszy się szczególnym powodzeniem, gdyż leży na Równiku.

Jak twierdzą entuzjaści, nie ma na świecie lepszego miejsca do nurkowania: wody są przejrzyste do głębokości 50 m. Najlepsze miejsca to zachodnia część wyspy Hulele i Mushimasmingili Thila, gdzie miłośnicy fauny morskiej spotkają najwięcej gatunków tropikalnych ryb, szarego rekina i ogromnego żółwia morskiego. Na Kudahuvadhoo można zwiedzić buddyjskie świątynie.

Informacje ogólne o Malediwach

Republika Malediwów leży w Azji Południowej. Stolicą jest Male. Ustrój – republika. Podział administracyjny: 20 atoli oraz atol stołeczny. Język urzędowy – malediwski. Waluta – rupia malediwska. Religia – muzułmanie (sunnici) 100%. Strefa czasowa: GMT +5.

Za rdzenną ludność uważa się potomków Drawidów z Indii i Syngalezów z Cejlonu, którzy przywędrowali na archipelag ok. 500 r. p.n.e. Stanowią oni 70% populacji, reszta to potomkowie przybyłych w IX w. Arabów. Prawie wszyscy są wiernymi Islamu (sunnickiego). Najwcześniejszymi mieszkańcami archipelagu byli wyznawcy Słońca. Ci, którzy po nich nastali, buddyści i muzułmanie, odbierali świątynie swoim poprzednikom. Tym tłumaczy się usytuowanie meczetów nie w kierunku Mekki, lecz słońca.

Stolica (80 tys. mieszkańców w 2006 r.) leży na wyspie Malé w południowej części atolu Malé Północne. Jest to geograficzne centrum archipelagu Malediwów. Urbanizacja zajmuje całą powierzchnię wyspy (2,6 km kw.), mającej zaledwie 2 km długości i 1 km szerokości. W tej najmniejszej stolicy świata mieszka jedna trzecia populacji kraju, którego jest jedynym miastem i głównym portem morskim.

W Malé nie ma naturalnych plaż, sztuczne utworzono w parkach. Ulubionym miejscem spacerowym jest port z falochronem w południowo-wschodniej części miasta. Całą wyspę od strony morza otaczają tamy i groble.

Gospodarka Malediwów opiera się na turystyce, która dostarcza ponad 60% PKB.

Klimat: Kiedy jechać na Malediwy?

Klimat jest tropikalny, wilgotny i gorący. Średnie roczne temperatury wynoszą 30–32°C. Od listopada do marca wieje suchy wiatr monsunowy, a od maja do sierpnia deszczowy wiatr monsunowy. Na Malediwach nie ma wód powierzchniowych – słodką wodę pozyskuje się przez odsalanie wody morskiej oraz z deszczówki.

Podróż na Malediwy

Dotarcie na Malediwy możliwe jest wyłącznie drogą powietrzną (połączenia czarterowe z Niemiec, z Czech oraz z innych miejsc w Europie; regularne połączenia ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Sri Lanki).

Na granicy Malediwów

Polski turysta nie musi mieć wizy wjazdowej. Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd. Pobyt obcokrajowca na wyspie zamieszkanej przez miejscowych wymaga zgody MSW lub zaproszenia od przedstawiciela społeczności lokalnej, potwierdzonego przez MSW. Turysta musi mieć wykupione miejsce w jednym z wielu ośrodków turystycznych. Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej: paszport, bilet powrotny, rezerwacja hotelu; do uzyskania wizy biznesowej: zaproszenie od miejscowej firmy, pozostałe wymagania jak w przypadku wizy turystycznej.

Comments are closed.