Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

04 gru 2021
06 gru 2021
Dodaj następny pokój

Loty do Lwowa

Opera, Lwów, Loty do Lwowa

Opera, Lwów / fot. Henri Bergius http://www.flickr.com/photos/bergie/321596454/

We Lwowie, siódmym pod względem ludności mieście na Ukrainie, znajdziesz ponad połowę ukraińskich zabytków. Lwowskie Stare Miasto, w 1998 wpisane na listę UNESCO, jest genialnym połączeniem stylów Europy Wschodniej z klasycznymi architekturami Włoch i Niemiec. Sama aglomeracja została doceniona w 2009 roku przez ukraińską edycję magazynu Focus, który uznał ją za najlepsze miejsce do zamieszkania w kraju.
Lwów znajduje się na terenie dawnej Rusi Halickiej, w Obwodzie Lwowskim, około 70 kilometrów od granicy z Polską. Położony jest w kotlinie wyżłobionej przez rzekę Pełtew, której źródło znajduje się w jednej z  dzielnic –  Żelaznej Wodzie. Interesującym jest fakt, że od czasu wybudowania miasta w XIX wieku, ciek ten przepływa bezpośrednio pod jego główną ulicą, Aleją Wolności. Choć Lwów jeszcze przed wojną miał niezwykle spolonizowaną populację, dzisiaj z zamieszkujących go ponad 765 tysięcy osób aż 88% to Ukraińcy, 9% Rosjanie, a tylko 4% stanowią Polacy. W mieście ciągle popularne są ośrodki kultury polskiej, warto je zobaczyć, wybierając loty do Lwowa.
Historia Lwowa jest bezpośrednio związana z historią Polski. Kazimierz, zwany później Wielkim, został władcą Rusi w roku 1340 – po otruciu swojego szwagra Jerzego przez bojarów, jednak pełnię władzy uzyskał dopiero w 1366, po stłumieniu powstań i wojnie z Litwą. Po bezpotomnej śmierci Kazimierza, Ruś przeszła we władanie węgierskie, ale  dzięki małżeństwu z Jadwigą, córką króla Ludwika Węgierskiego, panowanie objął Władysław Jagiełło. Od tego czasu, pomimo licznych powstań i wojen, miasto było częścią Polski. Dopiero w okresie rozbiorów znalazło się pod panowaniem austriackim, ale już po I wojnie światowej znalazło się na obszarze I Rzeczpospolitej. Po II wojnie, w ramach ustaleń traktatu jałtańskiego, Ukraina wraz z Lwowem znalazła się w Związku Radzieckim, aż do czasu ogłoszenia niepodległości w roku 1991.
Sam Lwów jest niezwykle zróżnicowany pod względem architektury. Warto wejść na najwyższe miejskie wzgórze – Zamkowe – żeby obejrzeć Stare Miasto razem z jego budynkami z różnych epok. Wybierając tanie loty do Lwowa, będziesz miał szansę zobaczyć budynki zbudowane we wszystkich najważniejszych stylach architektonicznych. W Katedrze Łacińskiej – łączącej gotyk, renesans i barok – będziesz mógł obejrzeć znamienitą kolekcję witraży, przepiękne kaplice i ukoronowaną przez Jana Pawła II kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej. Odwiedź także Pałac Potockich, olbrzymi, majestatyczny neorenesansowy budynek, i położony niedaleko pałac Sapiehów, zwany “pudełkiem cudów” – małą neobarokową budowlę, bogato zdobioną wyrytymi ręcznie w kamieniu ozdobami. Przejdź się także na Rynek (oryginalny projekt zlecił Kazimierz Wielki), który pomimo wielu zmian w późniejszych latach, ciągle przypomina ten pierwotny z XIV wieku, a to poprzez umiejętnie zachowane harmonię i spójność. Będąc w Lwowie, będziesz mógł także zobaczyć rokokową Katedrę św. Jerzego, zdobiony niesamowitymi motywami mitologicznymi Dom Hausnera czy siedemnastowieczny drewniany Kościół Świętej Trójcy, zbudowany tuż przed oblężeniem miasta przez Bohdana Chmielnickiego. Możesz też po prostu przejść się odrestaurowanymi na Euro 2012 ulicami i zobaczyć Stadion Miejski, jedną z Aren Mistrzostw.

Kiedy lecieć do Lwowa?

Wybierając się do Lwowa, zetkniesz się z klimatem kontynentalnym wilgotnym, co oznacza, że przez cały rok trzeba się liczyć z opadami. Warto wybrać się do tego miasta w miesiącach wakacyjnych – są dość słoneczne, a średnia temperatura wynosi około 17,5 stopnia, co powinno uprzyjemnić zwiedzanie. Zimy w Lwowie również nie są mroźne – średnia temperatura wynosi około -2,5 stopnia, można więc też rozważyć wybranie się tam w tę porę roku.
Warto zdecydować się na loty do Lwowa w styczniu, w związku z prawosławną wigilią. Lwowianie ciągle kultywują tradycje, adaptując jednak dawne zabawy w nowych formach. Przez cały styczeń można w mieście posłuchać pięknych kolęd, obejrzeć jasełka i spróbować ukraińskich potraw. Równie ciekawie może być na święta Wielkanocne, w 2013 przypadające na okres między 24-tym  a 30-tym kwietnia, kiedy będzie można obejrzeć liczne wystawy, posłuchać koncertów pieśni ludowych, pójść na jedną ze sztuk ulicznych. Lwów słynie z piwa i czekolady, a to dzięki odbywającym się tam festiwalom: Festiwalowi Piwa w czerwcu i Festiwalowi Czekolady w lutym. W mieście praktycznie co miesiąc mają miejsce jakieś duże wydarzenia artystyczne: liczne festiwale muzyczne, teatralne, związane ze sztuką i kinem. Będąc we Lwowie, warto także spróbować miejscowej kuchni w jednej z licznych restauracji, jakimś mniejszym lokalu lub na przykład n festiwalu restauratorów “Lwów na talerzu”.

Loty do Lwowa – praktyczne informacje

Do Lwowa z Polski połączenia są obsługiwane są przez linie lotnicze: LOT. Z Polski najczęściej wybierane są połączenia lotnicze z takich miast jak . Ceny tanich lotów do Lwowa z Polski wahają się od 658 do 1316 PLN.

Przylot do Lwowa

We Lwowie jest jedno lotnisko Saint Thom. Z Polski można również dolecieć na inne lotniska znajdujące się w pobliżu Lwowa ‘Saint Thom'. Jednak cena i dostępność połączeń lotniczych na lotniska w pobliżu może się znacząco różnić od połączeń na lotnisko ‘Saint Thom'.

Loty do Lwowa realizowane są z takich miast jak . Bezpośrednio do Lwowa dolecisz z Warszawy.

, , , , , ,

Comments are closed.