Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

01 gru 2023
03 gru 2023
Dodaj następny pokój

Loty do USA

Loty do Stanów Zjednoczonych

Odwiedzenie jednego z najważniejszych państw na świecie, rozciągającego się niemalże na połowie kontynentu Ameryki Północnej, jest dla wielu ludzi jednym z marzeń, które muszą zrealizować w swoim życiu. Nie odstrasza ich długa podróż przez ocean, a bilety na loty do USA są jednymi z najczęściej kupowanych w biurach podróży.

Czym USA przyciąga tylu gości? Część pragnie zwiedzić olbrzymi kraj, inni liczą na stałą przeprowadzkę do tego światowego centrum, a pozostali wierzą w spełnienie słynnego, „amerykańskiego snu”. Do tego, Stany Zjednoczone zachwycają kontrastami, dzięki którym każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony, można żyć w zatłoczonych, multikulturowych aglomeracjach z dotykającymi nieba drapaczami chmur, a z drugiej, spokojnie jechać przez setki mil pustynnej Nevady, nie spotykając żywego ducha.

Stany Zjednoczone to również gwiazdy. Pięćdziesiąt białych, pięcioramiennych symboli na fladze nawiązuje do liczby stanów w kraju. Tymczasem po amerykańskiej ziemi stąpało (i nadal stąpa) znacznie więcej tych ludzkich gwiazd, które trafiły do serc milionów śmiertelników.

Ta ziemia wychowała braci Wright, których można uznać za pionierów dzisiejszego lotnictwa. Pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu był nie kto inny jak Amerykanin – Neil Armstrong. W Hollywood, oszałamiające kariery robili James Dean czy Marilyn Monroe. W świadomości ludzi wciąż żywi są Elvis Presley i Michael Jackson, a John D. Rockefeller dał początek powiedzeniu „od pucybuta do milionera”. Tłumy żyją najlepszymi ligami baseballu, futbolu amerykańskiego, koszykówki i hokeja na lodzie, a sportsmeni, na czele z Michaelem Jordanem, są darzeni niebywałym uznaniem.

Ogólne informacje o Stanach Zjednoczonych

USA to czwarte pod względem powierzchni państwo na świecie i trzecie pod względem liczby ludności. Od początku istnienia, odgrywa niezwykle ważną rolę w polityce, gospodarce i finansach, a często jest określane jako główny gracz, który rozdaje karty na świecie.

Państwo jest jednym z idealnych przykładów federacji. Pod względem terytorialnym jest podzielone na 50 stanów i jeden okręg stołeczny – dystrykt Kolumbii. Wszędzie obowiązuje ta sama waluta – dolar amerykański, ale sporo problemów może sprawić system prawny. Decydując się na loty do USA trzeba pamiętać, że panuje tam prawo ogólne i jednolite dla całego kraju, a obok niego każdy ze stanów posiada własne wiążące przepisy.

Dla przykładu, aż w 32 stanach za najcięższe przestępstwa wciąż obowiązuje kara śmierci, w niektórych można posiadać broń, a w jeszcze innych można mieć przy sobie konopie indyjskie. Z tego też względu, przed wyruszeniem do określonego stanu, warto zaznajomić z podstawowym systemem prawnym.

Ponadto, jedynie kilkanaście państw może wysyłać swoich mieszkańców do USA bez specjalnej wizy. W tym gronie nie ma Polski, dlatego przed wylotem, należy złożyć specjalne dokumenty w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie bądź Konsulacie Generalnym w Krakowie. Wizy dzieli się na dwie kategorie: imigracyjne – dla osób, które zamierzają przeprowadzić się na stałe do USA oraz nieimigracyjne, które pozwalają wybrać się za ocean na określony czas.

Kiedy lecieć do Stanów Zjednoczonych?

Wielka rozciągłość Ameryki powoduje, że w USA zawsze znajdzie się miejsce, gdzie warunki klimatyczne są perfekcyjne. Podróż można więc sobie zaplanować ze względu na święta i festiwale. Corocznie, czwartego lipca, w każdym zakątku Stanów Zjednoczonych, obchodzony jest hucznie Dzień Niepodległości. Szczególnie interesująco wyglądają uroczystości w mieście muzyki – Nashville, kiedy to można posłuchać tradycyjnego amerykańskiego country i obejrzeć zdumiewający pokaz sztucznych ogni.

Z kolei 31. października, w ramach Halloween, spotkasz na ulicach mnóstwo duchów, zbiegów, wampirów czy czarownic. Dodatkowo w New Hampshire odbywa się wtedy jeden z największych festiwali, związanych z symbolem straszliwej nocy – dynią.

Ponadto, pod koniec stycznia w Utah rozgrywa się największy festiwal filmów niezależnych – Sundance, a w sierpniu miliony ludzi bawią się w Chicago podczas wielkiego muzycznego święta – Lollapalooza.

Ciekawe miejsca w Stanach Zjednoczonych

Na ponad dziewięciu mln km2 rozciąga się mnóstwo zapierających dech w piersiach widoków. Miodem dla oczu jest wizyta przy wodospadzie Niagara, czy obejrzenie zachodu słońca nad Wielkim Kanionem. Nie lada atrakcję stanowi przejażdżka słynną Route 66 i wizyta w najczęściej odwiedzanym miejscu Stanów Zjednoczonych – Las Vegas. „Co dzieje się w Vegas, zostaje w Vegas” – powiedzenie to okazuje się nie tylko filmowym chwytem, ale i jedną z prawd światowej stolicy rozrywki.

Ponadto, warto zrobić sobie zdjęcie przy słynnym napisie HOLLYWOOD w Los Angeles, na moście Golden Gate ciągnącym się z San Francisco do hrabstwa Marin, a także przy narodowej dumie amerykanów – Statui Wolności, znajdującej się na Wyspie Wolności w Nowym Jorku.

Wśród symboli, które trzeba obejrzeć, wymienia się również miejsce tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku, słynne ulice i place – jak chociażby finansowy raj na Wall Street i nazywany „skrzyżowaniem świata” Times Square w Nowym Jorku, a także cały kompleks Białego Domu w Waszyngtonie.

,

Comments are closed.